Główne menu

Inf. prasowa
Czym charakteryzuje się mleko kozie?

Mleko kozie od dawna gości na półkach niektórych sklepów. Mimo to nie zyskało ono tak dużej popularności jak mleko krowie. Tymczasem mleko kóz jest wartościowym składnikiem diety, który zawiera wiele cennych składników odżywczych. Na bazie koziego mleka powstają też mleka modyfikowane dla niemowląt, które wyróżniają się bardzo dobrą tolerancją, są lekkostrawne i łagodne dla brzuszków niemowląt. Poznaj zalety koziego mleka i sprawdź, co wyróżnia modyfikowane mleko kozie dla niemowląt.

Mleko kozie – ciekawa alternatywa dla mleka krowiego

Mleko kozie jest tradycyjnym składnikiem diety człowieka już od tysięcy lat. Prawdopodobnie kozy były jednymi z pierwszych udomowionych gatunków zwierząt – miały niskie wymagania i były stosunkowo łatwe w hodowli. To właśnie z tego względu mleko kozie spożywano na całym świecie, a w niektórych kulturach jest powszechne i chętnie wykorzystywane do dziś. Z uwagi na niewielką dostępność zarówno samego mleka koziego, jak i jego przetworów w polskich sklepach, nie jest ono w naszym kraju aż tak popularne jak mleko krowie. Nie oznacza to jednak, że jest mniej wartościowe.

Mleko kozie jest dobrą alternatywą dla mleka krowiego i cechuje się wysoką wartością biologiczną. Zawiera ono wiele ważnych składników odżywczych oraz, podobnie jak mleko krowie, jest dobrym źródłem wapnia i fosforu. W jego składzie znajdziemy też witaminy, głównie D, B3 i B7. Mleko kozie wyróżnia się też naturalnie wysoką zawartością beta-kazeiny A2, która sprawia, że zawarte w nim białko jest łatwiej rozkładane przez enzymy trawienne, a więc też lepiej trawione przez człowieka. To właśnie dlatego bywa ono określane mianem „mleka dobrego samopoczucia”.

Mleko kozie dla niemowląt – czy to dobry pomysł?

Liczne zalety mleka koziego sprawiają, że wielu rodziców może rozważać wprowadzenie go do diety swoich pociech. W tym miejscu warto wspomnieć, że pełne, niemodyfikowane i niepoddane pasteryzacji mleko kozie, podobnie zresztą jak mleko krowie, nie jest zalecane w diecie maluszków poniżej 1. roku życia. Zawiera ono zbyt dużą ilość białka i soli mineralnych, które mogą nadmiernie obciążać organizm malucha, a jednocześnie ma niewiele kwasu foliowego i żelaza. Czy oznacza to, że z podaniem mleka koziego należy zaczekać aż do 1. urodzin malucha?

Na szczęście nie. Z myślą o najmłodszych maluszkach, które nie są lub nie mogą być karmione mlekiem mamy, powstało modyfikowane mleko z mleka koziego, którego skład został dostosowany do potrzeb małych, wrażliwych brzuszków. Takie mleko jest łagodne i delikatne w smaku, a dodatkowo, ze względu na dużą zawartość beta-kazeiny A2, również łatwo trawione i dobrze tolerowane przez niemowlęta. Już w 2012 r. bezpieczeństwo stosowania modyfikowanego mleka koziego u najmłodszych zostało potwierdzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. Stwierdził on, że zawarte w mleku kozim białko stanowi dobre źródło aminokwasów w diecie niemowlęcia, a samo mleko kozie może być stosowane jako baza do produkcji modyfikowanego mleka dla niemowląt.

Zalety modyfikowanego mleka koziego

Mleko modyfikowane z mleka koziego jest od lat z powodzeniem wykorzystywane do żywienia niemowląt i małych dzieci w wielu krajach na całym świecie. Ze względu na swoje liczne zalety, zyskuje ono coraz większą popularność i jest chętnie wybierane przez rodziców maluszków.

Zawarte w modyfikowanym mleku kozim białko – beta-kazeina A2 – ma podobną budowę do beta-kazeiny występującej naturalnie w mleku matki. Dzięki temu jest ono łatwo rozkładane i dobrze trawione nawet przez delikatne małe brzuszki. Z tego względu kozie mleko modyfikowane bywa stosowane jako alternatywa dla mleka modyfikowanego z mleka krowiego w przypadku maluszków, które są wyjątkowo wrażliwe.

Dostępność w sklepach koziego mleka modyfikowanego dla najmłodszych maluchów pozwala rodzicom dokonać wyboru pomiędzy powszechnie stosowanymi produktami na bazie mleka krowiego, a mniej popularnymi, lecz równie wartościowymi mlekami dla niemowląt z mleka koziego.

Od niedawna w naszym kraju modyfikowane mleko kozie dla niemowląt jest dostępne w jakości BIO. Dzięki temu rodzice mogą wybrać dla swojego maluszka produkt spełniający najwyższe standardy bezpieczeństwa i wyprodukowany zgodnie z wymogami unijnego prawa dotyczącego rolnictwa ekologicznego. Mowa o mleku modyfikowanym HiPP 2 z mleka koziego BIO.

Mleko następne HiPP 2 z mleka koziego BIO – łagodne dla małych brzuszków

Wykorzystując swoje ponad 30-letnie doświadczenie w produkcji ekologicznego mleka modyfikowanego dla niemowląt, HiPP stworzył wyjątkowe mleko następne z mleka koziego BIO. Zawiera ono naturalnie wysoki udział beta-kazeiny A2, dlatego jest dobrze tolerowane przez małe brzuszki i zapewnia maluszkom dobre samopoczucie fizyczne.

Mleko HiPP zawiera wszystkie składniki odżywcze i budulcowe, w tym witaminy i składniki mineralne, które są ważne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju malucha w okresie rozszerzania diety. Zostało ono wzbogacone o:

  • DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy (DHA) z grupy Omega-3, który jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju narządu wzroku malucha,
  • błonnik pokarmowy, czyli galaktooligosacharydy (GOS) z ekologicznej laktozy, które wspierają rozwój korzystnych bakterii jelitowych. Dociera on w niezmienionej postaci do jelita grubego, gdzie służy za pożywienie dla cennej mikroflory zasiedlającej jelita dziecka.

Mleko następne HiPP 2 z mleka koziego BIO powstaje na bazie łagodnego dla brzuszka niemowląt mleka koziego A2 pochodzącego z gospodarstw ekologicznych zlokalizowanych w Unii Europejskiej, w których zwierzęta otrzymują wyłącznie naturalną paszę. Dzięki temu spełnia ono najwyższe normy bezpieczeństwa, co potwierdza znak HiPP BIO umieszczony na jego opakowaniu.

Smak mleka następnego HiPP 2 jest bardzo delikatny i lekko słodki. Jednocześnie jest ono pozbawione charakterystycznego zapachu, który doskonale znamy z pełnego, niemodyfikowanego mleka kóz. Wszystkie te cechy sprawiają, że nowe mleko następne HiPP 2 z mleka koziego BIO zapewnia płynne i łagodne przejście z karmienia piersią na karmienie butelką.

Poznaj mleko następne HiPP 2 z mleka koziego BIO – stworzone z myślą o szczęśliwych brzuszkach.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>