Główne menu

Czym jest odwaga w życiu codziennym?

Bycie odważną bywa trudne. Łatwiej być jak wszyscy. Nie wychodzić przed szereg. Robić tak, żeby się nie narazić. Odwaga bowiem niestety wiąże się z ryzykiem. Może być doceniona, ale równie dobrze niezrozumiana. Stąd wielu przed nią ucieka. Czy słusznie? A może właśnie trzeba być odważną i to na co dzień, nie tylko w chwilach wielkiej próby?

Odwaga w życiu codziennym. Odwaga i strach

Nie ma odwagi bez strachu. Odwaga to nie brak lęku. To działanie, mimo tego, że się boisz. Obawiasz się odrzucenia, porażki, konsekwencji źle podjętych decyzji, że o czymś nie pomyślisz, coś przeoczysz, że nie da się cofnąć raz podjętej decyzji i jej skutków.

To naturalne. Odwaga jest nieodłącznie związana ze strachem i stresem. Stąd jej wielka siła i moc. To dlatego, że na co dzień odwaga musi walczyć z lękiem, z tego powodu tak wiele może zmienić w naszym życiu.

odwaga w życiu codziennym

Odwaga mówienia prawdy

Powiedzieć „nie”, gdy inni mówią „tak”. Być tą „problemową”, która ma zawsze jakieś „ale”, gdy inni milczą i udają, że nie ma tematu. Potrafić się odezwać, gdy pozostali uciekają wzrokiem i pragną stać się niewidoczni.

To nie jest łatwe.

Mamy wpojoną w ludzką naturę potrzebę solidaryzowania się z innymi. Bycia takimi, jak inni. Pragniemy być częścią społeczeństwa, akceptowani, odbierani, jak część większej całości. Gdy zaczynamy mówić innym głosem, ryzykujemy odrzuceniem.

Stąd tak trudno się nie zgadzać. Wolimy nie wychylać się i mówić to, co wszyscy. Nie wychylać się ze swoimi poglądami, wejść w tłum i przetrwać. Problem w tym, że gdy wszyscy kłamią, prawda zanika. Potrzeba odważnych ludzi, którzy nawet w ścieku kłamstw będą mówić prawdę…

Odwaga do życia po swojemu. Odwaga w życiu codziennym

Nie jest łatwo dokonywać innych wyborów niż rodzina, przyjaciele. Dużo łatwiej robić to, co wszyscy. Jednak czy lepiej?

Odwaga polega na tym, że wysłuchasz opinii innych, ale podejmiesz własną decyzję. Bierzesz odpowiedzialność. Postanowisz żyć po swojemu. Zaakceptujesz, że może to się różnie skończyć, nie wszystko musi się udać, ale wiesz o tym i decydujesz, że tak właśnie chcesz. Zamiast iść wytartym szklakiem, pozwolić się prowadzić za rękę, wybierasz inaczej. I wiesz, co robisz. To jest odwaga.

Niestety mnóstwo ludzi żyje pod ogromnym wpływem innych. Oddają swoje życie, poglądy, wartości, dostając w zamian złudne poczucie bezpieczeństwa. Boisz się reakcji innych, tego, że Ci się nie uda, zyskasz śmiech i szyderę innych. Dlatego stoisz w miejscu i robisz to, co inni. Nie mając świadomości, jak mocno się krzywdzisz. Bo tak naprawdę, choć wyjątkowo banalnie to brzmi, nie żyjesz naprawdę.

Jeśli w końcu podejmiesz walkę o siebie i swoje życie, zazwyczaj nie jest to proste. Im dłużej żyłaś podporządkowana innym, tym z większym oporem otoczenia się spotkasz.

Jednak walka o siebie i własne poglądy ma sens. Nawet jeśli po drodze miałabyś się z kimś z tego powodu rozstać, to mimo wszystko niewielki koszt. Ci, którzy nie rozumieją, że to Twoje życie, lepiej jeśli z niego odejdą. Lepiej dla Ciebie, ale też i dla nich.

Odwaga bycia nielubianą

Najprościej być miłą i…nijaką jednocześnie. Można być bowiem miłą i z charakterem. Lecz w tym drugim przypadku to wystarczy, by być nielubianą.

Jeśli jesteś „jakaś”, to naturalnie masz przyjaciół…ale też wrogów. Są osoby, które Cię naprawdę lubią i takie, które Cię zupełnie nie akceptują. Jeśli odsłonisz się i pokażesz swoją prawdziwą twarz, ryzykujesz. To odwaga. Bycie sobą. To niestety lub „stety” automatycznie weryfikuje ludzi, którzy Cię otaczają.

Jednak, czy chcesz mieć mnóstwo pseudoznajomych, czy osoby, które naprawdę Cię lubią? Na kim Ci zależy?

Odwaga pozwala Ci również w tym temacie podejmować najwłaściwsze decyzje.

    Komentarz ( 1 )

  • PKanalia

    strach dotyczy zagrożeń realnych, zaś lęk dotyczy zagrożeń urojonych… czy warto pozbywać się strachu?… warto, ale trochę należy go sobie zostawić, bo jednak się przydaje do przetrwania… natomiast warto całkiem pozbyć się lęku, nie tworzyć sobie urojonych zagrożeń… ludzie lękowi są strasznie upierdliwi dla otoczenia, ale również i szczególnie dla siebie samych… lęk jest bazą większości, a być może nawet całego zła na świecie…
    p.jzns 🙂

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>