Inf. prasowa Czym jest zaćma? Jak wygląda jej leczenie?
Zaćma należy do najczęstszych chorób oczu na świecie. Według WHO jest głównym powodem utraty wzroku, a jej bezpośrednią przyczyną jest zmętnienie soczewki oka. Zaćma ma różne objawy, w tym niewyraźne, jakby przymglone widzenie. Na szczęście, usuwanie zaćmy jest obecnie wysoce skutecznym i bezpiecznym zabiegiem, który nie wymaga hospitalizacji, lecz jedynie kilkugodzinnego pobytu w klinice.
Co to jest zaćma i jakie są jej przyczyny?
Soczewka, która znajduje się tuż za tęczówką oka, umożliwia ogniskowanie promieni świetlnych, co pełni istotną funkcję w procesie widzenia. Zaćma, nazywana też kataraktą to z kolei stopniowo postępujące zmętnienie, czyli utrata przejrzystości soczewki. Nieleczona może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.
Proces ten najczęściej zaczyna być dostrzegalny wraz z wiekiem – po 55, a zwłaszcza po 65 roku życia – w wyniku odkładania się w soczewce produktów przemiany materii. Niekiedy jednak zaćma występuje już u osób młodszych, a nawet u dzieci, bo choroba może mieć też charakter wrodzony.
Ze względu na proces starzenia się soczewki trudno zapobiec powstawaniu katarakty. Rozwojowi schorzenia sprzyjają także takie czynniki jak:
- częste stany zapalne, urazy i niektóre choroby oczu (np. jaskra);
- niektóre przewlekłe choroby ogólnoustrojowe (m.in. cukrzyca oraz niedoczynność i nadczynność tarczycy);
- niektóre leki steroidowe stosowane długotrwale;
- kontakt oczu z niektórymi chemikaliami;
- czynniki genetyczne.
Zaćma – objawy
Najczęstszym symptomem choroby jest stopniowe pogorszenie jakości widzenia – zamglenie i rozmycie obrazu. Inne objawy zaćmy poza zmniejszeniem ostrości widzenia mogą obejmować:
- zaburzone nasycenie barw – mniej wyraziste kolory i obniżenie kontrastu;
- nadwrażliwość na światło i trudności w widzeniu przy jasnym świetle;
- mnogie, zwykle podwójne widzenie przedmiotów;
- gorsza ocena odległości i mniejsza głębia widzenia;
- męczliwość oczu i narastająca krótkowzroczność.
Leczenie zaćmy i jej usuwanie
Stopniowej utracie przejrzystości soczewki nie da się zapobiec. Farmakologiczne leczenie zaćmy również nie jest możliwe. Jedynym sposobem jest zabieg polegający na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową soczewką – implantem.
Operacyjne usuwanie zaćmy to obecnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych – o wysokiej skuteczności i stosunkowo niskim ryzyku powikłań. Nie wymaga też hospitalizacji, bo pobyt w klinice trwa raptem kilka godzin.
Z powyższych względów na usuwanie zaćmy coraz częściej decydują się również pacjenci we wcześniejszych stadiach choroby. Zabiegi oferują między innymi kliniki Optegra – uznana międzynarodowa sieć, która ma placówki w 9 miastach w Polsce (sprawdź: https://www.optegra.com.pl/zabiegi/zacma).
Jak wygląda usuwanie zaćmy?
Operacyjne leczenie zaćmy przeprowadza się obecnie najczęściej nowoczesną metodą ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji. Znieczulenie miejscowe w postaci kropki sprawia, że pacjent odczuwa jedynie minimalny dyskomfort.
Podczas zabiegu chirurg wykonuje około 2,2 mm nacięcie na rogówce oka. Następnie wprowadza przez nie maleńką końcówkę urządzenia (tzw. fakoemulsyfikatora), które za pomocą ultradźwięków rozdrabnia zmętniałą soczewkę na kawałki i wypłukuje je z oka. Wreszcie, lekarz wszczepia w to miejsce sztuczną soczewkę, która zastąpi tę naturalną.
Nacięcie jest tak niewielkie, że goi się samoistnie bez zakładania szwów. Sama procedura usuwania zaćmy trwa około 20 minut, a cały pobyt w klinice – mniej więcej 4 godziny. Po operacji należy stosować krople do oczu, unikać ekspozycji na słońce oraz większego wysiłku fizycznego i pocierana oka przez czas zalecany przez lekarza. Zwykle po około 2 miesiącach pacjent może całkowicie powrócić do trybu życia sprzed zabiegu.
Zostaw komentarz