Główne menu

Czym karmić mózg?

Kiedyś sądzono, że mózg rozwija się dynamicznie tylko do pewnego wieku. Dzisiaj wiemy, że to nieprawda. Możemy wzmacniać go i dbać o niego całe życie. Najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie, czym karmić mózg? Bo niekoniecznie w tym przypadku mowa tylko o jedzeniu…

Czym karmić mózg?

Czym karmić mózg? Dobra dieta dla mózgu

Najważniejsze, jeśli chcemy wspierać mózg, to stosowanie urozmaiconej diety bazującej na
podstawowych produktach spożywczych. Unikać produktów wysoko przetworzonych, zbyt słodkich, z długą listą konserwantów.

W naszym codziennym menu nie powinno zabraknąć orzechów (laskowych, włoskich), migdałów, nasion słonecznika i pestek dyni.

Liczne badania wskazują, że dobrze na mózg działa ciemne kakao i gorzka czekolada. Działanie mózgu poprawiają również jajka, brokuły, zielona herbata, pomarańcze i kurkuma. Warto pić wodę mineralną.

Dobrze dbać także o dostarczanie organizmowi produktów bogatych w witaminę B, C, D i E. Jedzmy
seler naciowy, awokado, marchewkę, szpinak, zieloną paprykę, pieczywo razowe. Doskonale działają również przeciwutleniacze, które chronią przed wpływem wolnych rodników. Z tego powodu warto włączyć do codziennego menu jeżyny, maliny, borówki i truskawki, ale także agrest, porzeczki i żurawinę.

Cukier dla mózgu

Choć cukier jest głównym paliwem dla mózgu, to niestety łatwo się od niego uzależnić. A to dlatego, że
wspiera produkcję dopaminy. Aktywuje układ nagrody, który szybko chce więcej i więcej.

Nasz mózg zalany dopaminą, pragnie i jednocześnie domaga się kolejnej dawki wyzwań. Niestety z czasem trudno mu ją zapewnić. Miejsce spokoju zajmuje rozdrażnienie i pobudzenie, gonitwa myśli, a także napady lęku i spadki nastroju. Nieodpowiednia dieta obfitująca w cukier zmniejsza w konsekwencji funkcje poznawcze, utrudnia naukę i zapamiętywanie, sprzyja również depresji i innym zaburzeniom.

Niestety cukier powoduje zanik neuronów.

Rozwiązanie? Proste i trudne zarazem. Według ekspertów należy po prostu ograniczać ilość cukru w diecie – szczególnie dlatego, że z roku na rok jemy go coraz więcej. Po drugie należy przeprowadzić detoks dopaminowy – nie tylko poprzez dietę niskowęglowodanową, która rozjaśnia myślenie i pozwala się pozbyć mgły mózgowej, ale również zaplanować coś jeszcze. Podstawa to detoks od telefonu i nadmiaru niebieskiego światła.

Trzeba dbać o równowagę i zdrowe życie. Dobrą praktyką jest wyłączanie internetu i…odpoczynek. Choć przez kilka godzin na dobę.

Czym karmić mózg? Dotlenienie dla mózgu

Chcesz wspierać swój mózg? Dbaj o codzienne dotlenienie. Wykonuj proste ćwiczenia na świeżym powietrzu, pamiętaj o codziennym spacerze, naucz się głębokiego oddychania, praktykuj techniki relaksacyjne. Bardzo dobrze na mózg wpływa medytacja i joga.

Używki

Niestety naszemu mózgowi szkodzi alkohol i tytoń. Nikotyna oraz wyskokowe trunki są źródłem
kłopotów z pamięcią, problemów z koncentracją, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób.

Stres

Bardzo negatywnie na mózg wpływa także stres, zwłaszcza ten długotrwały, z którym nie umiemy sobie skutecznie radzić. Na jego skutek dochodzi do zniszczenia neuronów. Dodatkowo spada kreatywność i logiczne rozumowanie. To dlatego, tak ważna jest równowaga w życiu. Jeśli zastanawiasz się, czym karmić mózg, to właśnie tym – dbać o odpowiednie proporcje każdego kolejnego dnia. Nigdy nie
zapominać o odpoczynku i relaksie.

Mózg potrzebuje zadań/nauki

I na koniec coś chyba najważniejszego. Nie pozwól mózgowi na starzenie. Zadbaj o jego ciągły rozwój.
Jak? Ucz się. Ciągle czegoś nowego.

  • Naucz się grać na instrumencie.
  •  Idź na lekcję tańca.
  • Ucz się śpiewać z nauczycielem.
  •  Zacznij naukę języka.
  •  Rozwiązuj zagadki, rebusy i krzyżówki.
  • Zacznij grać w szachy.
  • Zapisz się na zajęcia artystyczne.
  • Układaj puzzle.

Twój mózg potrzebuje paliwa. Czym go karmić? Pozytywnym myśleniem, kreatywnymi doświadczeniami, bliskością interesujących ludzi, harmonią i równowagą w życiu!

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>