Główne menu

Czyszczenie sztućców ze srebra krok po kroku

Czy srebrne sztućce mogą być niezmiennie piękne? Czy mogą cieszyć oczy nieustającym połyskiem i blaskiem? Okazuje się, że nie jest to trudne. Wystarczy je regularnie użytkować.

Ciemny nalot na srebrze – jak usunąć?

Niektóre artykuły spożywcze sprawiają, że na srebrze powstaje ciemny nalot. Z tego powodu sztućce i naczynia ze srebra należy myć bezpośrednio po posiłku. Jednak uwaga, srebro ciemnieje w kontakcie z siarką, zawartą między innymi w filcu, zamszu oraz niektórych produktach spożywczych.

Żeby na srebrze nie pojawiał się ciemny nalot, możemy pokryć przedmioty cienką warstwą wazeliny. Trzeba jednak pamiętać, by przed użyciem ją usunąć.

Plamy na srebrze – jak usuwać?

Ślady po jajkach czyścimy wilgotną solą. Pozostałe plamy usuwamy kredą malarską z dodatkiem niewielkiej ilości amoniaku lub alkoholu.

By usunąć wosk ze srebrnych świeczników wkładamy je do ciepłego piekarnika lun podgrzewamy suszarką do włosów i delikatnie odrywamy stearynę.

Nasze babki myły srebrno w następujący sposób: zalewały je kwaśnym mlekiem, pozostawiały na pół godziny i myły je,  następnie dokładnie płukały.

czyszczenie

Jak myjemy srebrne naczynia?

Srebrne naczynia i sztućce myjemy z dodatkiem detergentu i gorącej wodzie. Po umyciu przedmioty dokładnie należy wypłukać i wytrzeć ściereczką. Nie należy zostawiać srebra do wyschnięcia, ponieważ woda może powodować jego ciemnienie.

Jak polerować srebro?

Zanim zaczniemy polerować srebro, trzeba dokładnie je umyć. Najlepsze do polerowania są gotowe, dostępne na rynku preparaty. Należy nanosić je kolistymi ruchami, korzystając z miękkiej, czystej ściereczki. Większe przedmioty należy polerować po kawałku. Bardzo ważne jest to, żeby nie przecierać srebrna brudną szmatką, bo brud może przedmiot zarysować. Po wypolerowaniu przedmioty dokładnie płuczemy – środki do czyszczenia srebra powodują bowiem korozję. Na koniec srebro wycieramy miękką ściereczką – nie pozostawiamy do wyschnięcia.

Pamiętaj – jeśli będziesz polerować zbyt energicznie możesz uszkodzić delikatną powierzchnię metalu. Aby opóźnić powstawanie nalotu można przechowywać srebro w plastikowych pudełkach – owijamy je w papier i umieszczamy razem z saszetkami z żelem krzemionkowym (nadają się te wkładane przez producentów w pudełka z butami). Tak zapakowane srebro należy przechowywać z dala od promieni słonecznych.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>