Główne menu

Art. sponsorowany
Jak dbać o wełniane płaszcze, nie tylko w sezonie zimowym?

Szykowny płaszcz o klasycznym kroju jest jednym z obowiązkowych elementów w garderobie każdej prawdziwej elegantki. Wśród bogatej oferty płaszczy, panie mogą znaleźć ponadczasowe już modele w kształcie litery „A”, fasony rozkloszowane, taliowane oraz pudełkowe. Wełniane płaszcze znakomicie chronią przed wiosennym lub jesiennym chłodem, ale równie doskonale sprawdzają się w sezonie zimowym, zapewniając komfort, ciepło i elegancki sznyt, nawet podczas ekstremalnie mroźnych dni. Jak udowadniają stylizacje zagranicznych gwiazd, wełniany płaszcz damski nie tylko świetnie pełni rolę okrycia wierzchniego, ale może również stanowić bazę codziennej garderoby. Jak o niego dbać, aby zawsze wyglądał jak nowy i służył swojej właścicielce przez wiele lat?

Najmodniejsze płaszcze z wełny


Płaszcz damski – Wittchen

 

W nadchodzącym sezonie, w garderobach rasowych trendsetterek i miłośniczek ponadczasowej klasyki, nie może zabraknąć przynajmniej jednego wełnianego płaszcza.

  • Na pogodę „w kratkę”

Ponadczasowa krata, szturmem podbija światowe pokazy takich domów mody, jak Christian Dior,  Chloé czy Gucci. W nadchodzącym sezonie, znakomicie sprawdzą się więc eleganckie wełniane płaszcze w ten geometryczny deseń. Ciekawą propozycją dla prawdziwych fashionistek może być np. efektowny różowo-czarny model o prostym, klasycznym kroju, z gustownym motywem kratki. Dzięki rękawom długości 7/8, płaszcz będzie wspaniale komponować się z długimi, skórzanymi rękawiczkami w stylu retro.

Płaszcze w kratę można znaleźć m.in. w garderobach takich gwiazd jak Heidi Klum, Rosie Huntington-Whiteley, Selena Gomez czy samej Anna Wintour – redaktor naczelnej amerykańskiego Vogue’a.

  • Lady in red

Choć jeszcze do niedawna, kolorystyka najmodniejszych płaszczy damskich były utrzymane w delikatnych odcieniach pasteli, w najnowszych kolekcjach topowych domów mody dominują już modele w soczyście intensywnej czerwieni („revolutionary red”). Jedną z najciekawszych propozycji dla pań, które lubią bawić się modą, jest szykowny, wełniany płaszcz z domieszką poliestru, który wpływa na trwałość garderoby i zapobiega jej gnieceniu. Model w odważnym, czerwonym kolorze, z półokrągłym dekoltem i dwiema otwartymi kieszeniami zewnętrznymi, rewelacyjnie sprawdzi się w wielu szykownych zestawach. Intensywna czerwień sprawia, że żadna kobieta nie przejdzie niezauważona w stylizacji utrzymanej w tym kolorze ! Czerwone płaszcze nosi m.in. Amber Heard, Taylor Swift, Anne Hathaway oraz Kate Middleton.

  • Pochwała klasyki

Bez względu na pojawiające się w modzie trendy, na czasie zawsze są damskie, wełniane płaszcze o prostych, ponadczasowych krojach. Szczególnie polecane są modele w odcieniu kremu, zgaszonego fioletu, szarości, brązu, granatu oraz czerni. Płaszcz w tak uniwersalnej i klasycznej odsłonie będzie wspaniałym dopełnieniem wielu wiosenno-jesiennych i zimowych zestawów. Modele w „bezpiecznych”, stonowanych kolorach to również częsty wybór gwiazd. Aktorka Sofia Vergara chętnie zestawia swój brązowy płaszcz z jeansami z przetarciami, eleganckim golfem i dużą torbą do ręki, zaś Olivia Palermo, podobny model nosi w połączeniu ze zwiewnymi sukienkami maxi, botkami na ekstremalnie wysokiej szpilce i modną listonoszką z fantazyjnymi frędzlami.

Zalety wełnianych płaszczy

Płaszcze z wełny (ewentualnie z domieszką materiału syntetycznego), to znakomita propozycja dla kobiet, które poszukują bardzo ciepłej, wygodnej i eleganckiej odzieży wierzchniej.

Wełna jest materiałem, który znakomicie sprawdza się nie tylko w chłodne, ale także ekstremalnie mroźne dni, ponieważ:

  • świetnie izoluje ciepło przed skrajnie niskimi temperaturami;
  • doskonale odprowadza wilgoć;
  • nie elektryzuje się;
  • znakomicie przepuszcza powietrze;
  • jest bardzo elastyczna i miękka w dotyku;
  • nie gniecie się i szybko powraca do formy;
  • jest mocna i trwała, a płaszcze z niej wykonane mogą służyć przez wiele lat;
  • wilgoć i brud nie przywierają do jej powierzchni;
  • jest zawsze modna!


Przechowywanie płaszczy z wełny

Jednym z najważniejszych elementów właściwej pielęgnacji wełnianych płaszczy, jest sposób ich przechowywania. Najważniejsze jest to, na jakim wieszaku płaszcz będzie wisiał w szafie przez długie miesiące. Warto wybrać gruby, najlepiej drewniany wieszak, ponieważ te najpopularniejsze i cienkie – zwykle plastikowe lub metalowe, nie nadają się do przechowywania tego typu płaszczy. Wybór niewłaściwego wieszaka może doprowadzić do powstania nieestetycznych i nieodwracalnych odkształceń materiału. Dotyczy to przede wszystkim płaszczy wełnianych, które niekiedy są dość ciężkie i potrzebują solidnego wieszaka.

Aby płaszcz nie pogniótł się wisząc w szafie,  trzeba również zachować odpowiedni odstęp pomiędzy nim, a pozostałymi ubraniami. Niezwykle ważne jest również to, aby przed zawieszeniem ulubionego płaszcza, dokładnie opróżnić jego kieszenie, zapobiegając tym samym zagnieceniom materiału.

Czyszczenie wełnianych płaszczy

Jeśli na wełnianym płaszczu pojawi się plama, przed oddaniem go do pralni chemicznej, warto spróbować pozbyć się jej samodzielnie. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że wełna jest bardzo delikatnym materiałem, który wymaga szczególnej i dobrze przemyślanej pielęgnacji. Zabrudzone miejsce można spróbować wyczyścić za pomocą szczoteczki zwilżonej letnią wodą, jednak jeśli ten sposób nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, najlepiej oddać płaszcz do pralni i nie ryzykować zniszczenia ulubionego elementu garderoby.

Sposób na usunięcie zmechaceń z płaszcza

Nic tak nie psuje wyglądu eleganckiego, ciepłego płaszcza z wełny jak warstwa „kłaczków”, które sprawiają, że wydaje się zniszczony i stary. Dobra wiadomość: widoczne zmechacenia można z łatwością usunąć samodzielnie! Niestety, wyrywanie ich ręcznie, może zniszczyć płaszcz i pozbawić go włókien, z których jest wykonany. Istnieje jednak pewien sprawdzony i skuteczny sposób na pozbycie się tego problemu. W sukurs przyjdzie kostka pumeksu i rolka do czyszczenia ubrań. Płaszcz należy położyć na płaskiej powierzchni, przytrzymać go jedną ręką, a drugą – przy pomocy pumeksu – wyczesywać zmechacone włókna energicznymi, choć jednocześnie delikatnymi, ruchami. Na koniec, za pomocą rolki wystarczy usunąć z płaszcza resztki zmechaceń.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.wittchen.com/

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>