Główne menu

Inf. prasowa
Dezynfekcja. Jak robić to dobrze i jaki preparat wybrać?

Płyny i żele do dezynfekcji już na stałe wpisały się w pandemiczną rzeczywistość. Znajdziemy je w sklepach, urzędach, restauracjach i innych miejscach publicznych. Często nosimy je też przy sobie. Jak wybrać preparat do dezynfekcji, żeby był skuteczny i bezpieczny? I jak go poprawnie stosować? Tego wszystkiego dowiesz się poniżej.

Dezynfekcja = bezpieczeństwo

Umycie rąk nie zawsze wystarczy. Szczególnie gdy nie wykonamy tej czynności odpowiednio starannie, przy użyciu mydła. W dobie pandemii Covid-19 nauczyliśmy się, że najlepszą ochronę przed przenoszeniem wirusa daje nam dezynfekcja. Odpowiednio silny środek do dezynfekcji jest w stanie zneutralizować koronawirusy odpowiedzialne za pojawienie się choroby, a więc jest jednym ze skuteczniejszych środków ochronnych. Ważne jest stosowanie go nie tylko na dłonie, ale też odkażanie wszystkich często dotykanych powierzchni – blatów, klamek czy poręczy. O ile w przypadku ich dezynfekcji skład preparatu nie jest aż tak istotny, to żele stosowane do rąk powinny mieć już odpowiedni skład.

Jaki preparat do dezynfekcji wybrać?

Nie może być mowy o skutecznej ochronie bez odpowiednich preparatów, dlatego powinniśmy wykorzystywać atestowane płyny i żele do dezynfekcji. Kiedy wybieramy płyn do dezynfekcji, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, bo wiele dostępnych w ogólnej sprzedaży produktów nie wykazuje skuteczności w walce z wirusem SARS-CoV-2. Na opakowaniu preparatu do dezynfekcji szukajmy informacji takich jak:

  • zakres działania produktu (przed czym chroni),
  • numer pozwolenia na obrót preparatami biobójczymi,
  • dokładna lista składników, czyli skład chemiczny.

Wybierajmy przede wszystkim produktów, które są sprzedawane na podstawie odpowiedniego zezwolenia, bo tylko one mają potwierdzone działanie eliminujące wirusy, prątki, grzyby czy inne mikroorganizmy. Płyny, żele czy chusteczki dezynfekujące bez odpowiednich atestów nie mają potwierdzonego działania ochronnego.

Skład i stężenie alkoholu

Kluczowym składnikiem każdego żelu do dezynfekcji jest alkohol (etylowy, benzylowy lub izopropylowy). Jego stężenie nie powinno być niższe niż 60-70%. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że najlepsze działanie mają preparaty, w których stężenie etanolu wynosi 96%, a w przypadku alkoholu izopropylowego aż 99,8%.

Im większe stężenie alkoholu, tym gorzej dla wirusów, a lepiej dla nas. Choć nasze dłonie mogą na tym ucierpieć, bo poza skutecznym działaniem biobójczym alkohol wysusza i może podrażniać skórę dłoni. Stąd ważne jest, aby żel czy płyn do dezynfekcji dłoni zawierał dodatkowe składniki pielęgnujące, na przykład:

  • gliceryna,
  • ekstrakt z aloesu,
  • panthenol,
  • mocznik,
  • olej rycynowy.

Jak stosować żel do dezynfekcji?

Mając odpowiedni preparat do dezynfekcji, jesteśmy w połowie drogi do sukcesu. Teraz trzeba go jeszcze zastosować. Jak to zrobić? Żel do dezynfekcji nakładamy bezpośrednio na dłonie wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości umycia rąk lub bezpośrednio po myciu. Nie wymaga stosowania wody, może być stosowany samodzielnie i nie należy go wycierać (odparuje po chwili). Ważne, aby stosować go na osuszone dłonie! Dezynfekcja za pomocą żelu lub płynu powinna trwać od 30 do 60 sekund, bo jest to minimalny czas, w którym środek ma szansę zadziałać. Trzeba pamiętać też o tym, aby dotrzeć także do trudno dostępnych miejsc, rozprowadzając żel także np. pomiędzy palcami.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>