„Dieta bezglutenowa – co wybrać?”
Dieta bezglutenowa jest modna. Wiele osób stosuje ją, bo chce schudnąć lub poczuć się lepiej. Nie są na nią skazane, mogą w każdym momencie z niej zrezygnować, bez większego wpływu na zdrowie – o ile wierzymy oficjalnemu stanowisku, że gluten jest bezpieczny. Coraz więcej specjalistów wskazuje bowiem, że ta mieszanina białek dostępna przede wszystkim w najbardziej zmodyfikowanych zbożach źle wpływa na zdecydowaną większość społeczeństwa.
Nie uwzględniając jednak tych opinii, warto podkreślić, że w wielu przypadkach dieta bezglutenowa nie jest „fanaberią” „objawem podążania za modą”, ale stosowana jest jako lek – w przypadku celiakii, alergii na gluten czy innych chorób – zwyczajnie ratuje zdrowie a często nawet życie.
Coś na ten temat wiem, bo całkiem niespodziewanie rok temu zdiagnozowaliśmy celiakię u starszej córki, wkrótce okazało się, że z glutenem ma problem również…Mąż.
W trakcie ubiegłego roku nasza kuchnia przeszła prawdziwą rewolucję, oczyściliśmy ją z glutenu, decydując się, że cała rodzina z przyczyn praktycznych i organizacyjnych, ale także ze względu na bezpieczeństwo i ryzyko przypadkowego zanieczyszczenia zrezygnuje z jedzenia glutenu. Tak też się stało.
Przez ten czas, cały ubiegły rok, miałam okazję zapoznać się z wieloma publikacjami dotyczącymi diety bezglutenowej, książkami kucharskimi, historiami celebrytów, wielkimi Hitami zza Oceanu, bywać na wydarzeniach, spotkaniach organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej oraz Stowarzyszenia Przekreślony Kłos z Bydgoszczy. Dlatego bez cienia zastanowienia zgodziłam się na recenzję tej publikacji Wydawnictwa Lekarskiego. Byłam mile zaskoczona, gdy książka dotarła do naszej Redakcji, bo nie spodziewałam się aż tak dobrze przygotowanego przewodnika.
Czym się wyróżnia ta publikacja na tle innych książek poświęconych diecie bezglutenowych? Przede wszystkim wysoką jakością i ogromnym merytorycznym zapleczem. Publikacja składa się z artykułów kilku Autorów – lekarzy, inżynierów, doktorów medycyny, doktorów farmacji. Oprócz licznych tabelek i konkretnych informacji dotyczących wartości produktów naturalnie bezglutenowych (owoców, nabiału, mięsa, ryb, itd), zawiera również informacje dotyczące składu produktów gotowych – produkowanych przez firmy specjalizujące się w wyrobie produktów bezglutenowych.
Wielkie brawa również za miejsca, w których Autorzy odpowiadają na popularne, nurtujące osoby na diecie pytania. Udzielają rzetelnych informacji, opartych na aktualnej wiedzy (np. dotyczące wpływu karmienia piersią na rozwój celiakii – ostatnie badania przeprowadzone na dużej grupie dzieci udowadniają, że karmienie piersią nie ma wpływu na rozwój celiakii, nie chroni przed chorobą, nie ma znaczenia również tak zwana ekspozycja na gluten). Autorzy poświęcają również trochę miejsca rysowi historycznemu, wymaganiom stawianym przed producentami żywności bezglutenowej, aspektami praktycznymi – jak zachować świeżość chleba bezglutenowego, dlaczego tak szybko się kruszy i traci wilgotność… To wszystko dotyczy każdego bezglutenowca i stanowi wyzwanie każdego dnia stosowania diety.
„Dieta bezglutenowa – co wybrać?” pod redakcją naukową Hanny Kunachowicz to wysokiej jakości pozycja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej – czy to rozpoczynających jej stosowanie, czy już będących na niej od kilku miesięcy, a nawet lat. Zawiera sporo interesujących wiadomości – teoretycznych i praktycznych, niedostępnych lub słabo podkreślanych w innych tego typu książkach. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że uwzględnia wartości odżywcze żywności bezglutenowej i zwraca uwagę na poprawność stosowania diety – tak, by nie brakowało w niej witamin i niezbędnych minerałów. Polecam!
Dziękujemy Wydawnictwu Lekarskiemu PZWL za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego książki.
Komentarz ( 1 )
o chętnie bym przeczytała