Główne menu

Dieta białkowa – czy to ma sens?

Dieta białkowa jako recepta na szybkie zgubienie dodatkowych kilogramów obiegła cały świat i uderzyła z siłą pioruna. Mimo wielkiego „boom”, który przeżywaliśmy kilkadziesiąt miesięcy temu, nadal funkcjonuje i ma się dobrze – jest polecana przez blogerki w internecie, przyjaciółki plotkujące przy kawie, fryzjerki w salonach i panie w sklepie. Łączy osoby w różnym wieku, o rozmaitych stylach życia. Głównie za sprawą efektów – jakie gwarantuje. Pisząc wprost – dieta białkowa pozwala schudnąć i to dużo. Za jaką cenę?

Dieta białkowa

Podobno nic nie jest za darmo. Także i w tym przypadku?

Dieta białkowa – skąd wziął się jej fenomen?

Jeszcze kilka dekad temu winą za nadmierne kilogramy obarczano tłuste posiłki. Dzisiaj wiadomo, że dużo większym zagrożeniem dla sylwetki są węglowodany, które odpowiadają za plagę otyłości.

Cukier i proste węglowodany odpowiedzialne za nadmierne rozbudzenie apetytu czają się wszędzie – w białym chlebie powstałym z przetworzonej do granic możliwości mąki, powszechnie lubianych makaronach, białym ryżu, ale również w słodyczach, przekąskach, sosach, dodatkach…

Dlatego dieta polegająca na maksymalnym obniżeniu ilości cukrów i skupieniu się na dostarczaniu białka stała się popularna, bo pozwala uciąć główne źródło nadmiernych kilogramów. Stabilizuje poziom cukru we krwi, pozwala zatrzymać problem z wahaniem poziomu insuliny, będący głównym  winowajcą odpowiedzialnym za odkładaniem tłuszczu, w sytuacji, gdy jesz niewiele, a i tak tyjesz.

Ile możesz schudnąć?

W badaniach analizujących skuteczność diet – zarówno efekty uzyskane w krótkim odcinku czasowym, jak również możliwości utrzymania rezultatów – dieta białkowa uzyskała bardzo dobre noty. Pozwala schudnąć 6-10 kilogramów w kilka – kilkanaście tygodni i rezultaty te utrzymać, bez ryzyka wystąpienia efektu jojo.

Tu dostępne są wykresy porównawcze, które pokazują, jak chudnie się na diecie białkowej.

Nie brak źródeł i relacji odchudzających osób, chwalących się tym, że dzięki diecie białkowej schudły jeszcze więcej niż 10 kilogramów, a udało się im osiągnąć naprawdę spektakularne wyniki dzięki systematycznym ćwiczeniom i zmianie stylu życia.

Z drugiej strony nie można zapomnieć, że są też dość niepokojące wnioski, jakoby dieta wysokobiałkowa nie była skuteczna, pozwała osiągnąć krótkofalowe efekty, głównie poprzez utratę wody – przeczytaj więcej.

Niemniej jednak efekty diety białkowej są kuszące, nawet jeśli miałyby być krótkotrwałe. Poza tym dla wielu osób dieta jest sama w sobie ciekawa, bo pozwala jeść całkiem sporo, najadać się, funkcjonować bez uporczywego poczucia głodu i sięgać po ulubione składniki odżywcze.

Najlepsze źródła białka w diecie

Białko jest niezbędne do budowania mięśni. Jest również źródłem energii. Ważne jednak, by sięgać po odpowiednie produkty, które dostarczają białka:

  • chude mięso,
  • owoce morza,
  • chude ryby
  • jajka,
  • nasiona
  • orzechy,
  • soja.

Przeczytaj – źródła białka inne niż mięso.

Czy dieta białkowa jest bezpieczne?

Dieta białkowa dla zdrowej osoby, niechorującej przewlekle jest zazwyczaj bezpieczna, oczywiście jeśli jest stosowana w krótkim okresie (głównym przeciwwskazaniem są choroby nerek, cukrzyca). Problem może się pojawić, gdy zachęcone efektami odchudzającymi stosujemy dietę białkową zbyt długo, wtedy trzeba się liczyć z:

  • niedoborami żywieniowymi,
  • problemami wynikającymi z niedoboru błonnika w diecie,
  • zaparciami, nieświeżym oddechem, bólami głowy, zaparciami,
  • dieta białkowa może zwiększać ryzyko chorób serca, zwłaszcza w przypadku dużego spożycia czerwonego mięsa,
  • może również podnosić ryzyko rozwoju chorób nerek u osób podatnych – pojawia się problem z trawieniem odpadków pozostałych po rozkładzie białek.

Nawet jeśli jesteś zdrowa i czujesz się dobrze, odpowiednim pomysłem przed przejściem na dietę białkową jest porozmawianie z lekarzem i rozwianie ewentualnych wątpliwości.

Co sądzicie – czy dieta białkowa jest godna uwagi? Warta zachodu?

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>