Dieta pudełkowa – dobra opcja czy strata pieniędzy?
Dieta pudełkowa to wygodna opcja codziennego żywienia. Bazuje na gotowych porcjowanych posiłkach spakowanych do niewielkich pudełek i dostarczanych codziennie pod wybrany adres – do domu lub do pracy.
Najczęściej uwzględnia 5 wartościowych posiłków o wybranej kaloryczności. Fit pudełka jeszcze niedawno kojarzone były z celebrytkami, dzisiaj dostępne są także dla przeciętnej Kowalskiej. Tylko czy dieta pudełkowa to dobry wybór? Jakie ma zalety, a jakie wady? I czy w końcu to się w ogóle opłaca?
Prawie 1/3 Polaków ma problem z otyłością.
Zalety diety pudełkowej
- dieta pudełkowa to prosty sposób na zapewnienie sobie codziennie dobrze zbilansowanych posiłków o wybranej kaloryczności,
- jest dobrą okazją do nauczenia się dobrych nawyków żywieniowych, w tym systematycznego jedzenia (co 3 godziny),
- pozwala zapomnieć o czasochłonnym gotowaniu i robieniu zakupów,
- jest bardzo wygodna w stosowaniu,
- masz pod ręką posiłek i mniejsze ryzyko sięgnięcia po niezdrowy zapychacz,
- często menu jest nadzorowane przez dietetyka i niekiedy lekarza, dlatego można liczyć na dobrej jakości finalny produkt,
- większość osób stosujących dietę pudełkową czuje się zmotywowanych, by stosować się do jej zaleceń, co ułatwia osiągnięcie planu odchudzającego.
Wady diety pudełkowej
- większość diet wymusza podgrzanie posiłku, można to zrobić szybko w kuchence mikrofalowej (co wzbudza wątpliwości co do walorów zdrowotnych takiej obróbki cieplnej), można także posiłek podgrzać w piekarniku lub w garnku (co nie zawsze jest możliwe),
- nie każdy dostawca jest wiarygodny,
- zdarzają się problemy z kurierami i terminowym dostarczeniem pudełek.
- posiłki pakowane do pudełek choć są przygotowywane na krótko przed wysłaniem ich do Klienta, to trudno mówić o tym, że są najświeższą opcją. Mimo wszystko korzystniej, zdrowiej i smaczniej byłoby przygotować danie samodzielnie lub udać się do dobrego baru/restauracji, gdzie serwowane są posiłki przygotowywane na bieżąco.
- dieta pudełkowa może rozleniwiać i utrudniać po jej zakończeniu racjonalne komponowanie codziennego menu,
- niestety wiele osób stosujących dietę pudełkową, narzeka, że decydując się na nią, chodzi się głodnym,
- nie da się ukryć, że dieta pudełkowa mocno odchudza portfel. Jeden dzień, w zależności od wybranej kaloryczności, kosztuje od 50 do 70 złotych. Łatwo policzyć, że stosowanie diety przez miesiąc może kosztować nawet 2100 złotych. Dla porównania przeciętny Polak kupujący jedzenie tylko dla siebie wydaje na nie miesięcznie 360 złotych (według GUS), to stosunkowo mało, jednak trzeba podkreślić, że to kwota średnia, dlatego dla wielu osób będzie wyższa. Poza tym warto zauważyć, że ostatnie miesiące pokazały inny problem – wyższą inflację niż dotychczas. Przeciętny polski obiad kosztuje nawet 30% drożej niż przed rokiem. Mając to na uwadze, oszacowanie, ile wydajemy na jedzenie, nawet średnio, jest dość trudne, jeśli nie przedstawi się konkretnych wyliczeń, wybranych osób.
3 komentarze
To dieta dla zamożnych i trochę leniwych, to samo można łatwo przygotować w domu, ale jeśli ktoś inaczej nie potrafi i ma motywację…
Ja uwielbiam gotować, przygotowywanie posiłków to dla mnie przyjemność, więc nie wyobrażam sobie, żebym miała komuś za to płacić.
Ja też uważam że to dieta dla leniwych i bogatych a takich mam w gronie swoich znajomych. Kupowali pudełka przez 2 miesiące schudli po 7 kg i teraz maja robić to samo sami bo wszystko jest dostępne świeże…ale czy tak będą robić to nie wiem…