Główne menu

Dieta śródziemnomorska – najzdrowsza z diet?

Dieta śródziemnomorska został okrzyknięta najzdrowszą dietą na świecie. Nic dziwnego, skoro obniża ciśnienie krwi, zapobiega chorobom serca, kości, wzmacnia mózg, dodaje energii i pozwala zachować szczupłą sylwetkę ciała. Jak ją stosować? Jakie zalety ma dieta śródziemnomorska? A może ma również jakieś wady?

Dieta śródziemnomorska, czyli co?

Dieta śródziemnomorska to termin wprowadzony przez amerykańskiego epidemiologa – dr Ancela Keysa, który określił w ten sposób charakterystyczny sposób odżywiania osób mieszkających w basenie Morza Śródziemnomorskiego – Grecję, Włochy I Hiszpanię. Badacz zwrócił uwagę, że w tych rejonach ludzie wyjątkowo rzadko chorują na chorobę niedokrwienną serca. Odkryto zdecydowanie rzadsze występowanie zawałów, jak również dużo niższy poziom cholesterolu we krwi w stosunku do osób zamieszkujących inne regiony świata, zwłaszcza Amerykę.

Dieta śródziemnomorska – najważniejsze cechy

Dieta śródziemnomorska wyróżnia się:

 • bazowaniem na lokalnych, świeżych produktach,
 • bogactwem warzyw, zwłaszcza zielonych sałatek,
 • bogactwem owoców, orzechów, nasion,
 • spożyciem roślin strączkowych,
 • spożyciem pełnoziarnistego pieczywa, grubych kasz, razowych makaronów,
 • obecnością ryb i owoców morza,
 • wykorzystaniem sporej ilości świeżych ziół,
 • wykorzystaniem chudego białka,
 • obecnością czerwonego wina,
 • wykorzystaniem oliwy z oliwek,
 • wykorzystywaniem sporej ilości nieprzetworzonych produktów,
 • rzadkim stosowaniem mięs, mięso jest dodatkiem, a nie składnikiem dominującym.

Pozwala dostarczać mnóstwo błonnika, witamin i minerałów, a także zdrowych tłuszczy. Uważana jest za jedną z najlepiej zbilansowanych diet na świecie.

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska ułatwia odchudzanie, ale nie tylko

Badania wykazały, że osoby stosujące dietę śródziemnomorską przez 25 tygodni straciły średnio 8% swojej wagi ciała. Pozwala stracić nawet 4 kilogramy miesięcznie. Jakim cudem? Eksperci uważają, że duża w tym zasługa oliwy z oliwek, która jest bogato stosowana w diecie śródziemnomorskiej, a która pozwala normalizować apetyt. Zawarty w niej kwas oleinowy obniża apetyt.

Odchudzaniu sprzyjają wykorzystane w diecie świeże zioła – koper, mięta, bazylia, które dzięki temu, że są bardzo aromatyczne dodają pięknego smaku i zapachu potrawom. W ten sposób możemy zjeść mniej, unikając niezdrowych, ale i smacznych posiłków.

Udowodniono również, że dieta z basenu Morza Śródziemnomorskiego usprawnia trawienie, chroni przed wzdęciami i zaparciami.  Działa profilaktycznie, zapobiegając wielu chorobom. Poprawia samopoczucie, dodaje energii, a nawet wydłuża młodość, pozytywnie wpływając na wygląd włosów, skóry i paznokci.

Czy dieta śródziemnomorska ma jakieś wady?

Dieta śródziemnomorska to dieta, którą można stosować przez całe życie. Nie jest to typowy jadłospis odchudzający, dlatego nie należy oczekiwać szybkich efektów. Z drugiej strony można liczyć, że rezultaty będą odporne na efekt jojo i utrzymają się przez dłuższy czas.

Dlatego nie ma drugiej takiej diety, którą polecaliby wszyscy – lekarze, dietetycy, osoby aktywne fizycznie. Choćby ten fakt stanowi bardzo ważny dowód, że warto spróbować.

  3 komentarze

 • Eveline

  I przy okazji to najsmaczniejsza dieta 😀

 • Greenelka

  Owszem, dieta sródziemnomorska jest pod każdym wzgledem wspaniała. Ale. Zawsze jest jakies ale i tu też.Dzisiejsza dieta ludzi żyjących w obszarze Morza Śródziemnego jest wypaczeniem tej , która była kiedyś. Bo o ile wcześniej podstawa były warzywa i owoce, ryby i strączkowe z małym dodatkiem oliwy, teraz jest odwrotnie. Na pierwszym miejscu jest oliwa i jest jej bardzo duzo. W efekcie na przykład na Krecie mnóstwo ludzi jest dzisiaj tęgich, o czym wcześniej nie było mowy. Podobnie ludzie z naszej szerokości geograficznej , kiedy słyszą dieta śródziemnomorska myslą: oliwa z oliwek. A ona powinna być tylko wisienka na torcie. Czyli dieta śródziemnomorska jak najbardziej, ale ta prawdziwa, jaka była jeszczze niedawno na Sardynii, Sycylii, czy Grecji.
  Serdeczności 🙂

 • ulka

  Dieta śródziemnomorska nie jest dobrą alternatywą. Według mnie podczas odchudzania lepiej stosować dietę, która składa się wyłącznie z produktów popularnych w naszym kraju. Nadmiar owoców morza, może być szkodliwy z uwagi na kumulującą się w nich rtęć. Podczas odchudzania warto także pamiętać o regularnych ćwiczeniach i stosowaniu XXXX w celu podkręcenia metabolizmu.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>