Inf. prasowa Dieta w refluksie wymaga kompromisów. Zobacz, które owoce można jeść, a z których lepiej zrezygnować
Jeśli odczuwasz nieprzyjemne pieczenie w przełyku i okolicach mostka, przejdź na zdrową dietę przy refluksie. Zrezygnuj z produktów spożywczych, które mogą nasilić objawy. Sprawdź, co możesz jeść, a czego lepiej unikać.
Jak ułożyć jadłospis dla osoby z refluksem?
Odżywianie przy refluksie powinno zawierać odpowiednią ilość białka. Badania wykazały, że w ten sposób można zwiększyć ciśnienie w obrębie LES, tym samym uniemożliwiając zamknięcie zwieracza przełyku i złagodzenie zgagi. Chociaż najnowsze badania nie potwierdzają tego przekonania, utrzymanie diety z właściwą ilością białka i niską zawartością tłuszczu może pomóc w gojeniu podrażnionej błony śluzowej lub leczeniu wrzodów.
Jeśli cierpisz na zgagę, postaraj się jeść regularnie. Dieta przy refluksie powinna składać się z 4-6 posiłków dziennie. Sięgaj po wody lecznicze lub przynajmniej średniozmineralizowane z wyższą zawartością wapnia. Układając dietę na refluks przełyku, zrezygnuj z roślin cebulowych, ostrych i kwaśnych przypraw oraz tłustych potraw. Dietetyk Michał Wrzosek wymienia w swoim artykule owoce dozwolone przy refluksie. Możesz śmiało sięgnąć po banany, winogrono, morele i brzoskwinie.
Co zjeść na śniadanie i lunch?
Unikaj tłustych mięs, takich jak szynka i boczek. Możesz za to zjeść płatki owsiane. Dodaj do nich plasterki banana i rodzynki. Jeśli chcesz, wsyp odrobinę cynamonu.
Na śniadanie możesz również zjeść niskotłuszczowy jogurt z owocami lub orzechami, jajka, tosty pełnoziarniste lub komosę ryżową z owocami albo łyżką jogurtu. Przygotowując lunch, pomyśl o sałatkach ze źródłem białka, takim jak kurczak lub fasola. Jeśli chcesz, użyj sosu na bazie jogurtu. Unikaj za to octu i sosu winegret.
Jakie produkty wykreślić z diety przy refluksie?
Ogranicz pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu. Chodzi tutaj przede wszystkim o smażone potrawy, tłusty nabiał, wypieki, czerwone mięso i frytki. Opóźniają opróżnianie żołądka i zmniejszają ciśnienie w obrębie LES (zwieracza przełyku). Oprócz tego narażają przełyk na dłuższą ekspozycję kwasu żołądkowego.
Dieta a refluks żołądka? Co jeść, a z czego lepiej zrezygnować? Sprawdź, jakie produkty spożywcze mogą jeszcze nasilić pieczenie w przełyku.
Jeśli masz problem z uporczywą zgagą, ogranicz kawę i czekoladę. Zawierają metyloksantynę, która rozluźnia mięśnie i obniża ciśnienie w zwieraczu przełyku. Ponadto kawa może stymulować produkcję kwasu, co może sprzyjać refluksowi. W przypadku podrażnienia błony śluzowej przełyku przetestuj, czy możesz ją pić. A jeśli tak, sprawdź, czy lepiej czujesz się po zwykłej kawie, czy wersji bezkofeinowej.
Ogranicz lub unikaj alkoholu, mięty, cytrusów, pomidorów i/lub napojów gazowanych zgodnie z indywidualną tolerancją. Wymienione produkty mogą podrażniać uszkodzoną błonę śluzową przełyku. Nie stwierdzono jednak, że mogą same wywoływać zgagę.
Jak zdrowo się odżywiać przy chorobie refluksowej?
Choroba refluksowa występuje wtedy, gdy zawartość żołądka ma kontakt z przełykiem. Objawy obejmują zgagę, odbijanie, niewydolność wpustu żołądka. Warto wówczas wprowadzić pewne zmiany w diecie i stylu życia. Niekiedy lekarz może przepisać leki lub zalecić zabieg chirurgiczny.
Dieta przy chorobie refluksowej żołądka obejmuje chude mięso, ryby, drób, warzywa, rośliny strączkowe, niektóre owoce i produkty pełnoziarniste. Jeśli przyprawy wywołują zgagę, spróbuj użyć tylko niewielkich ilości. Zrezygnuj z mieszanek zawierających pieprz cayenne i chilli.
Zamiast tego sięgnij po świeże zioła, które w mniejszym stopniu podrażniają żołądek. Wypróbuj też natkę pietruszki, bazylię i oregano. Jeśli chcesz wydobyć intensywny smak z potraw, piecz je lub grilluj.
Pieczone warzywa są słodsze. W ten sposób możesz przygotować marchewkę, słodkie ziemniaki, kalafior, brokuły, czy brukselkę. Możesz też jeść surowe warzywa, by nie narażać się na uciążliwą zgagę.
Komentarz ( 1 )
Oj, chyba muszę pomyśleć o zmianach w diecie…czasami coś mnie gniecie, a najgorzej znoszę surowe jabłka, a tak lubię 🙁