Główne menu

Inf. prasowa
Dlaczego boisz się wziąć pożyczkę?

Pożyczka – słowo, które u jednych wywołuje dreszczyk ekscytacji, u innych jednak niewyobrażalny strach. Chociaż pożyczki pozabankowe są na rynku już od wielu lat, nadal część społeczeństwa nie ufa firmom, które oferują tego typu usługi. Skąd to negatywne nastawienie i czy tak naprawdę jest się się czego bać?

Wizerunek psują nieliczni

Z badań wynika, że zaufanie do podmiotów pozabankowych z roku na rok rośnie, co jest dobrym znakiem na przyszłość dla firm pożyczkowych. Niestety wciąż jednak część ma negatywny stosunek do działalności tego typu. Wpływ na to miały przede wszystkim nieprofesjonalne działania firm, działających kilkanaście lat temu. Co jakiś czas także w mediach pojawiają się materiały o oszustwach finansowych, czego efektem jest kiepska opinia o firmach udzielających pożyczek.

Na szczęście istnieje duże grono firm, które dbają o swój wizerunek, oferując nie tylko wysoką jakość usług, ale i uczestnicząc w badaniach konsumenckich. Przykład takich działań dał nam niedawno Vivus Finance, otrzymując pięć gwiazdek na forum wymiany opinii Trustpilot. Jest to szczególnie ważne, ponieważ pojawienie się w branżowych rankingach i uczestniczenie w badaniach to dowód na angażowanie się danej firmy w rozwój sektora. Pożyczki pozabankowe od Vivus zatem mają niewątpliwie dobrą opinię i warto właśnie pod tym względem sprawdzać wszystkich pożyczkodawców.

Należy również pamiętać, że diametralnie zmieniła się sytuacja podmiotów pozabankowych od czasów, kiedy to nie było precyzyjnych przepisów, określających działanie tego typu pożyczkodawców. Pojawiają się instytucje, które zrzeszają uczciwe firmy, a dołączenie do grona tych najbardziej zaufanych wiąże się ze spełnieniem wielu kryteriów. Nowe przepisy, regulacje i często sami pożyczkodawcy dbają o komfort klienta, który jest przecież najważniejszy. Jak to robią?

Związek Firm Pożyczkowych

ZFP jest organizacją, która reprezentuje branżę i zrzesza pożyczkodawców, chcących zmienić rynek na lepsze. Bierze czynny udział w kształtowaniu pozytywnego wizerunku firm pozabankowych, a ponadto ma rygorystyczne kryteria dla nowych członków. Są to między innymi:

  • udzielanie pożyczek wyłącznie ze środków własnych,
  • brak wpisów obecnie lub w przeszłości na listę ostrzeżeń KNF,
  • brak nałożonych przez UOKiK kar za istotne naruszenia praw konsumenta lub powtarzających się kar za przewinienia mniejszej wagi.

Oczywiście punktów jest więcej, dlatego członkostwo to prestiż.

Jak czytamy na stronie ZFP: Związek Firm Pożyczkowych to związek pracodawców, którzy wspólnie chcą zmienić obraz branży pożyczek pozabankowych i zgadzają się, że warto promować i stosować najwyższe standardy biznesowe i etyczne. Sami pożyczkodawcy więc tym samym wymuszają na sobie uczciwość i transparentność działań, co ma zaowocować w przyszłości coraz lepszym wizerunkiem. Jak na razie udaje się to, bo branża rośnie w siłę.

Regulacje bezpieczeństwa

Nie ma uczciwej pożyczki bez regulacji, które to umożliwiają. Od kilku miesięcy działa już system Bezpieczny PESEL. Ma on na celu ochronę danych pożyczkobiorców przed kradzieżą. Nic dziwnego, kiedy w mediach co jakiś czas głośno jest o ludziach z czystym kontem, jeśli chodzi o pożyczki, a jednak mają spory dług do spłacenia, o którym nikomu nic nie wiadomo. Ten mechanizm, dostępny dla wszystkich online, ma zapobiec bezkarnemu posługiwaniu się nieprawdziwymi informacjami w celu wzięcia pożyczki na kogoś.

Jak skorzystać z tego zabezpieczenia? Wystarczy wejść na stronę Bezpiecznego PESEL-u i bezpłatnie zarejestrować się w bazie. Zastrzegając swój PESEL, wysyłasz więc informację, że w najbliższym czasie nie zamierzasz brać żadnej pożyczki. Inicjatywa powstała dzięki CRIF Services Sp. z o.o. we współpracy ze Związkiem Firm Pożyczkowych.

Zabezpieczenia samych pożyczkodawców

Oczywiście największy ciężar w tworzeniu pozytywnego wizerunku branży spoczywa na samych pożyczkodawcach. Atrakcyjny wygląd stron internetowych, doskonale poinformowany dział obsługi klienta i jasne, proste zasady pożyczki to klucz do sukcesu. Niewątpliwie istotne są same komunikaty, jakimi posługuje się firma, choćby przez stronę. Pożyczki pozabankowe przez internet to w końcu jedna z najpopularniejszych form udzielania tego typu zobowiązań.

Pożyczkobiorcy najczęściej boją się, ponieważ brak bezpośredniego kontaktu z klientem rodzi wiele pytań i wątpliwości. Na szczęście są sposoby na sprawdzenie danej firmy i weryfikację jej. Najlepiej już na początku zobaczyć, czy firma figuruje na liście członków Związku Firm Pożyczkowych. Dzięki temu omijasz kolejne, równie istotne kroki, czyli np. sprawdzenie, czy firma była wpisana na listę ostrzeżeń KNF, ponieważ członkowie ZFP nie mogą znaleźć się właśnie tam.

Trzeba oczywiście wesprzeć się również doświadczeniem innych – znajomych i rodziny. Dobrze jest śledzić komunikaty prasowe i ogólne informacje w sieci na temat danego pożyczkodawcy. Szybkie pożyczki pozabankowe to ogromna wygoda ze względu na ekspresowe działanie, brak konieczności wychodzenia z domu, niewiele formalności. Warto przekonać się, że może to być dobry sposób na podreperowanie budżetu bez katastroficznych wizji windykacji.

Pytania, które warto zadać przed wzięciem pożyczki:

  1. Czy firma należy do ZFP?
  2. Jakie ma opinie wśród klientów?
  3. Jaki ma wizerunek w branży i wśród pożyczkobiorców?
  4. Czy rozumiem wszystkie zasady zaciągnięcia pożyczki w danej firmie?
  5. Jaki jest kontakt z konsultantami?
  6. Jak wygląda strona internetowa?
  7. Dlaczego ta oferta jest lepsza od innych?
  8. Jaki jest realny koszt mojej pożyczki?
  9. Jakie są formy zabezpieczenia dla mnie, gdybym nie mógł spłacić pożyczki?
  10. Czy to mi się opłaca?

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>