Główne menu

Dlaczego coraz częściej musisz myć włosy?

Wiele osób narzeka, że musi myć włosy codziennie, ewentualnie co drugi dzień, żeby wyglądały one dobrze. Niby mamy coraz lepsze szampony – powiadają – a jednak nie widać ich „lepszego działania”. Kiedyś wystarczyło mycie raz na tydzień i włosy wyglądało dobrze. Tak wspominają „dawne czasy” nasi rodzice czy dziadkowie. Czy to rzeczywiście prawda? Czy myjemy włosy częściej niż kiedyś? I jak spowolnić przetłuszczanie włosów?

Dlaczego coraz częściej musimy myć włosy?

Jak często myć włosy?

Eksperci wskazują, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często myć włosy. Należy pamiętać, że myjąc włosy, usuwamy nie tylko pot, ale też kurz, drobnoustroje i sebum.

Jak zatem często myć włosy?

W przekazach marketingowych i promocyjnych słyszymy, że mamy myć włosy tak często, jak tego potrzebujemy. Nawet codziennie. To zrozumiałe. Przynajmniej z punktu widzenia producenta. Im częściej będziemy myć głowę, tym więcej produktów kosmetycznych zużyjemy. Tym częściej będziemy musiały kupować szampon i odżywkę.

Jednak coraz głośniej słyszy się też inne opinie. Według odmiennych głosów – należy, gdy to tylko możliwe, zrezygnować z niepotrzebnego mycia. Wydłużanie czasu między poszczególnym myciem pozwoli nam przyzwyczaić włosy do rzadszego ich mycia. Tylko jakim kosztem, zapytacie? Jak wytrzymać z nieświeżymi włosami?

Częste mycie skraca życie?

Zbyt częste stosowanie na skórę głowy szamponów i kosmetyków może bowiem prowadzić do wysuszenia powierzchni głowy. Może to w konsekwencji powodować nadprodukcję łoju i na końcu częste przetłuszczanie włosów.

Niektóre osoby, paradoksalnie, myjąc włosy często, zauważają, że muszą je myć jeszcze częściej. I tak, gdy włosy przed częstymi zabiegami były świeże przez dwa dni, konieczne później staje się ich mycie codziennie, a nierzadko z czasem nie można nawet liczyć na to, że włosy będą piękne przez cały dzień, bo już w godzinach wieczornych wyraźnie opadają i stają się przyklapnięte oraz tłuste.

Stąd tak często mówi się, że z częstym myciem trzeba uważać.

Spora grupa ekspertów uważa, że optymalne jest mycie włosów co 3-4 dni. Taka częstotliwość jest najlepsza. I najkorzystniejsza dla skóry głowy. Nie prowadzi do nadmiernego jej wysuszania.

Od czego zależy, jak często musisz myć włosy?

Okazuje się, że to, jak często potrzebujesz mycia włosów zależy od wielu czynników.

  • Czy masz włosy cienkie czy grube. Generalnie cienkie włosy wymagają częstszego mycia. Włosy grubsze rzadszego.
  • Sporo zależy od struktury – najczęściej włosy kręcone można myć rzadziej.
  • Im bardziej suche włosy i skóra głowy, tym będzie wymagała rzadszego mycia.
  • Jaki jest Twój styl życia? Im więcej trenujesz, pocisz się i jesteś aktywna, tym częściej musisz myć włosy.
  • Osoby w okresach zmian hormonalnych. Jeśli masz tłustą skórę głowy, najczęściej będzie ona wymagała częstszego mycia.
  • Stres. Pod wpływem stresu włosy mogą się szybciej przetłuszczać. Istnieje teoria, że to z powodu niewystarczającej ilości witaminy B (zjadanej przez stres), która wzmaga ochotę na słodycze.
  • Uboga dieta – jadłospis, w którym brakuje cynku, witaminy C i manganu może powodować nadmierne przetłuszczanie włosów.

Czy szampon wysusza włosy?

Niestety szampon nie tylko oczyszcza włosy i skórę głowy, ale również może je wysuszać.

Dlaczego?

Bo szampon usuwa też łój ze skóry głowy. Poza tym pozbawia włosy substancji oleistych, które nawilżają i odżywiają ich strukturę. To dlatego tak wiele fryzur jest podatnych na uszkodzenia po myciu. Włosy stają się kruche i łamliwe.

Nawet formuły polecane dla włosów suchych mogą nie być wystarczająco dobre, żeby poradzić sobie z wymaganiami włosów. W konsekwencji po myciu możemy mieć wrażenie napiętej, sztywnej skóry głowy, a także suchych i trudnych w układaniu włosów.

Czy niemycie włosów wtedy, kiedy one tego potrzebują jest groźne?

Istnieje teoria, że trzeba myć włosy, gdy są przetłuszczone. Zaniechanie tego obowiązku może powodować sporo problemów. Jakich? Jedna z informacji mówi o tym, że szybko przetłuszczające się włosy to również problem wysokiego DHT na skórze głowy, hormonu, który może prowadzić do wypadania włosów.

Oczyszczanie skóry głowy może zapobiec temu procesowi.

Jednak czy tak jest naprawdę?

Spora grupa osób, dzieląc się swoimi doświadczeniami, zauważa, że można przyzwyczaić włosy do rzadszego mycia. Początkowo jest to mocno utrudnione, z powodu dyskomfortu, który powoduje, jednak z czasem ma przynosić oczekiwane efekty.

Jaka jest prawda? Eksperci przeczą tym teoriom, zazwyczaj podkreślają, że należy myć włosy tak często, jak fryzura tego potrzebuje, by uniknąć chorób skóry głowy, w tym nadmiernego wypadania.

Czy można naturalnie spowolnić przetłuszczanie włosów?

Istnieje kilka zasad, które pozwalają spowolnić proces przetłuszczania włosów:

  • Myj włosy wtedy, kiedy jest to naprawdę koniecznie. Myj dokładnie, dobrze spłukuj szampon. Używaj ciepłej, ale nie gorącej wody.
  • W miarę możliwości tylko na chwilę zakładaj turban na włosy po ich myciu.
  • Unikaj suszenia włosów zbyt ciepłym powietrzem.
  • Stosuj zdrową dietę, pozbawioną nadmiaru węglowodanów, w tym cukru i produktów wysokoprzetworzonych.
  • Znajdź sposób na stres.
  • Pij wystarczającą ilość wody.
  • Poeksperymentuj z szamponami, zwłaszcza zawierającymi naturalne składniki spowalniające przetłuszczanie włosów – rozmaryn, lawenda, olejek z drzewa herbacianego, łopian, siarka, mięta, rzepa, cytryna, węgiel aktywny.
  • Stosuj systematycznie peeling skóry głowy.
  • Upinaj włosy, szczególnie w domu i do snu. Najlepszy jest luźny warkocz lub spięcie włosów klamrą.
  • Jak najmniej dotykaj włosów. Nie baw się nimi.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>