Główne menu

Dlaczego gdy jest upał, puchniesz?

Wiele z nas lubi lato. Jednak niekoniecznie przepada za upałami. Powodów jest kilka. Jednym z nich jest uczucie ciężkości i wrażenie opuchlizny, jaka się pojawia, gdy żar leje się z nieba. Dlaczego puchniemy w trakcie upału? Czy da się coś z tym zrobić?

Dlaczego gdy jest upał, puchniesz?

Opuchnięte dłonie, palce, stopy i nogi w upale

Gdy temperatura mocno wzrasta, możesz czuć się większa. Typowymi objawami, jakie się wtedy pojawiają, są opuchnięte palce, stopy, kostki.

Możesz mieć problem z założeniem pierścionków, buty mogą wydawać się za ciasne. Ogólnie sama sobie wydajesz się większa. Czasami towarzyszy Ci uczucie ociężałości. Czy to normalne?

Obrona organizmu

Okazuje się, że opuchlizna, która pojawia się latem jest jak najbardziej naturalna. To reakcja obronna organizmu, która ma chronić ciało przed wysokimi temperaturami i w konsekwencji przed przegrzaniem.

Poza tym warto dodać, że my kobiety jesteśmy szczególnie narażone na gromadzenie wody w organizmie. Nie tylko w trakcie lata, ale z uwagi na pojawiające się cyklicznie zmiany hormonalne.

Jak dochodzi do powstania opuchlizny latem?

W trakcie upału rozszerzają się naczynia krwionośne, dzięki temu organizm może oddawać nadmiar ciepła. Dochodzi do zagęszczenia krwi. Płyny dostają się do tkanek i tam gromadzą się.

Przyczyną wystąpienia opuchlizny jest również często odwodnienie organizmu. Zbyt mała ilość spożywanej wody w trakcie upału to podwójny problem.

Pocąc się, oddajemy mnóstwo wody, której gdy żar leje się z nieba, bardzo potrzebujemy. W konsekwencji tego możemy czuć się senne, osłabione, może boleć nas głowa.

Czy jest na to sposób?

Opuchlizna podczas upałów zdarza się bardzo często. Czy jest na to sposób?

W pewnym stopniu.

  • Nie należy się przemęczać, chociaż warto spacerować, żeby pobudzić krążenie.
  • Odpoczywać z nogami uniesionymi powyżej linii serca.
  • Stosować maści i kremy pobudzające krążenie, np. z dodatkiem kasztanowca.
  • Starać się podnosić ręce wyżej – stanie, chodzenie z rękami luźno zwisającymi wzdłuż ciała powoduje problemy.
  • Pić dużych ilości wody.
  • Stosować lekką, wartościową dietę.
  • Unikać soli i cukru.
  • Nosić luźniejszą odzież, wygodne, wystarczająco szerokie obuwie.
  • Zdjąć pierścionki.

Sprawdź to

Jeśli obrzęki w trakcie upałów są szczególnie dotkliwe, warto sprawdzić, czy nie mają poważniejszych źródeł.

Zwłaszcza jeśli żyły mocno się rozszerzają, nie wracają do pierwotnych rozmiarów, pojawiają się pajączki, występuje mocna ociężałość nóg.

Niestety wszystkie te objawy mogą być spowodowane chorobami płuc, serca, problemami hormonalnymi, alergią, chorobami tarczycy.

Poza tym na obrzęki są szczególnie narażone kobiety w ciąży.

Gdy trwają upały, warto dbać o siebie i dużo pić.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>