Główne menu

Dlaczego jesteśmy ciągle zmęczone?

Ciągłe zmęczenie to jak kula u nogi. Niby człowiek spał, niby zjadł, nie jest chory (a przynajmniej tak się wydaje), a nie ma siły. Z czego to wynika? Dlaczego jesteśmy ciągle zmęczone?

Dlaczego jesteśmy ciągle zmęczone?

Bo nie odpoczywamy

Najprostszy powód, dlaczego jesteśmy ciągle zmęczone? Po prostu dlatego, że nie odpoczywamy. Przepracowujemy się. Bierzemy sobie na barki zbyt wiele.

Nie wiadomo od kiedy w naszym życiu brakuje równowagi. Nie ma w nim właściwej proporcji między pracą a odpoczynkiem. Staramy się oszukać swoje ciało, wymagając od niego coraz więcej i więcej. Mówimy, że jeszcze chwilę, jeszcze tylko to, że zaraz odpoczniemy, jeszcze moment a odpuścimy.

Ta chwila ciągle przeciąga się w czasie. I nigdy nie następuje.

Niby mamy tam jakieś wolne od pracy, ale one nie są do końca wolne. Nie umiemy odpoczywać. Za mocno się spinamy. W konsekwencji nasz czas wolny jest kolejnym utrapieniem.

Bywamy uzależnione od pracy. Stąd z jednej strony pragniemy wolnego, z drugiej gdy ono w końcu nadchodzi, nie umiemy odpocząć. Ciągle stresujemy się myślą, ile mamy do zrobienia, itd.

Za krótko śpimy

Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na sen. Jednej osobie wystarczy 6 godzin, inna będzie czuła się wyspana dopiero po 9 godzinach. Choć idealny czas na sen to między 6 a 8 godzin na dobę, to każdy może mieć inne osobiste zapotrzebowanie.

Liczy się nie tylko długość snu, ale również jego jakość. A tę obniża chrapanie i bezdech. Jakość nocnego odpoczynku ogranicza także bezsenność.

Dieta i niedobory

Jesteś tym, co jesz. Taka prawda i nie da się od tego uciec. Dlatego często to właśnie nieodpowiednia dieta odpowiada za nasze ustawiczne zmęczenie.

Coraz częściej mówi się, że winne są przede wszystkim ustawiczne wahania poziomu cukru we krwi. Namiar cukru w diecie działa w konsekwencje nasennie i demotywująco. A że cukru spożywamy coraz więcej, to problemy są coraz większe.

Dla uzyskania dobrego samopoczucia poleca się kobietom dietę niskowęglowodanową, zwłaszcza w pierwszej fazie cyklu. Poza tym z uwagi na szerokość geograficzną, w której mieszkamy i małą ilość słońca – powinnyśmy
przyjmować witaminę D, której optymalny poziom ma również wpływ na wysoki poziom energii. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na magnez, którego niedobór jest częsty, gdy jesteśmy zmęczone i zestresowane. Zmęczenie może potęgować niewystarczająca ilość witaminy C i witamin z grupy B.

Warto zwrócić uwagę, że za nadmierne zmęczenie może być odpowiedzialny nawyk spożywania zbyt wielu napojów z kofeiną. Częstym problemem jest również odwodnienie. Brak dobrego nawodnienia, czyli picie niewystarczającej ilości wody, może być przyczyną bólu głowy i zmęczenia.

Zbadaj tarczycę

Jesteś zmęczona? Zobacz, czy powodem nie jest tarczyca.

Okazuje się bowiem, że nieprawidłowości w pracy tarczycy mogą powodować zmęczenie i senność. Najczęstszym wyzwaniem jest niedoczynność tarczycy.

Typowe objawy to: właśnie senność, zmęczenie, ale również suchość skóry, wypadanie włosów, kołatanie serca i stałe odczucie zimna.

Niestety to właśnie kobiety są szczególnie narażone na zaburzenia pracy tarczycy, stąd warto zbadać problem pod tym kątem.

Przesilenie lub wypalenie

Ciągłe zmęczenie może być objawem przesilenia wiosennego. Organizm zmęczony po zimie, może źle sobie radzić na początku wiosny.

Częstym wyzwaniem jest również wypalenie. Obserwujemy je wtedy, kiedy jesteśmy zbyt zmęczone swoimi obowiązkami. Przez dłuższy czas pracowałyśmy na najwyższych obrotach, a teraz zwyczajnie organizm dopomina się spokoju i odpoczynku.

Sygnałów wysyłanych przez organizm lepiej nie bagatelizować. Niestety długo ignorowane mogą doprowadzić do chorób, z którymi walka będzie już dużo trudniejsza.

Niestety ustawiczne zmęczenie może być objawem depresji, czy syndromu chronicznego zmęczenia.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>