Główne menu

Dlaczego masz worki pod oczami?

Worki pod oczami to zmora wielu kobiet. Charakterystyczne obręcze nie dodają urody, wręcz przeciwnie, sprawiają wrażenie, jakbyśmy były wieczne zmęczone. Dlaczego się pojawiają? Kto ma do ich występowania skłonność i jak sobie z nimi radzić?

Worki pod oczami – problem kosmetyczny czy zdrowotny?

Worki pod oczami to nic innego jak obrzęki, którym mogą towarzyszyć obszary zacienienia (sińce). Może pojawić się też obwisła, pozbawiona jędrności skóra. Na szczęście worki nie stanowią poważnego problemu zdrowotnego. Martwią z powodów kosmetycznych. Uważane są za nieatrakcyjne i pod każdym względem niepożądane.

Skłonność do nich rośnie wraz z wiekiem. Wynika to z osłabienia mięśni podtrzymujących powieki. Tłuszcz występujący w okolicy oczu magazynuje się pod nimi, dając charakterystyczny objaw. Dodatkowo obrzęk może zwiększać gromadzące się w organizmie płyny.

Ponadto skłonność do worków pod oczami jest dziedziczona. Ten sam problem może mieć rodzic, dziecko, czy babcia.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Generalnie worki pod oczami to nie jest problem, którym powinien zajmować się lekarz. Jeśli jednak towarzyszy im swędzenie, zaczerwienienie lub bolesność, warto udać się do specjalisty.

Dlaczego warto się czasami skonsultować z lekarzem? Ponieważ powodem w nielicznych przypadkach mogą być: alergia, choroby tarczycy, czy stan zapalny w organizmie.

Warto sprawdzić (choćby metodą prób), czy worki pod oczami to nie symptom uczulenia na farbę do włosów, szampon, mydło, czy inne kosmetyki. Być może dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie testów alergicznych.

worki pod oczami

Jak sobie radzić z problemem?

Gdy worki pod oczami są duże i często występują, można rozważyć wykonanie operacji powieki. Niestety jest to metoda kosztowna, kłopotliwa i bolesna. Na szczęście w większości przypadków dobre efekty przynoszą metody kosmetyczne, które w warunkach domowych mogą znacznie poprawić wygląd oczu.

Przede wszystkim:

 • unikaj nadmiaru soli w diecie, która prowadzi do zatrzymania wody w organizmie i wystąpienia obrzęków,
 • wysypiaj się – obrzęki pod oczami często są wynikiem przemęczenia,
 • ogranicz ilość płynów w diecie tuż przed snem, jednak pij dużo w trakcie dnia (odwodnienie może powodować obrzęki pod oczami),
 • unikaj nadmiaru alkoholu w diecie,
 • rzuć lub maksymalnie ogranicz palenie,
 • śpij z lekko uniesioną głową, poduszka jest konieczna!
 • staraj się nie spać na brzuchu, w ten sposób możesz pogłębiać problem z workami pod oczami,
 • zawsze przed snem wykonuj dokładny demakijaż.

Proste domowe metody

 • wykonaj chłodny kompres na oczy (wystarczy kilka minut) – w ten sposób obkurczysz naczynia krwionośne, co może zmniejszyć obrzęk,
 • połóż na powieki torebki po herbacie – kofeina zawarta w herbacie zawiera przeciwutleniacze, które zwiększają przepływ krwi pod skórą. Zaparz herbatę przez 3-5 minut. Następnie ostudź, schłódź w lodówce przez 20 minut. Nałóż na okolice oczu przez 30 minut.
 • możesz położyć na powieki chłodne łyżki,
 • inna metoda to maska z plastrów świeżego ogórka,
 • pomocne może być też używanie kremów z retinolem, poprawiającym kondycję skóry i mogącym walczyć z workami pod oczami.
 • warto sięgnąć też po kremy rozjaśniające, które mogą minimalizować worki i cienie pod oczami,
 • koniecznie chroń skórę przed promieniami UV – te niestety mogą pogłębiać Twój problem.

Worki pod oczami: zabiegi

W celu minimalizacji worków pod oczami, możemy udać się do dobrego salonu kosmetycznego. Tam warto wypróbować metody o najwyższej skuteczności – laserowe odnawianie powierzchni, peelingi chemiczne, a także metody wypełniające, które mogą poprawić stan skóry z akcentem na jej koloryt.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>