Główne menu

Dlaczego nie warto robić zakupów z pustym żołądkiem?

Od dawna wiadomo, że robienie zakupów „na głodniaka” to ryzykowna decyzja. Idąc do sklepu spożywczego, najpewniej już po przekroczeniu progu, kupimy więcej, do naszego koszyka trafią niestety mało zdrowe i wartościowe produkty spożywcze. Będziemy szukać tych najbardziej kalorycznych, tłustych i słodkich. Taka jest natura.

Naukowcy z”Proceedings of the National Academy of Sciences”, co ciekawe, odkryli, ostatnio, że zakupy z pustym brzuchem sprawiają, że kupujemy nie tylko więcej żywności, ale też odzieży, elektroniki, sprzętów a nawet produktów biurowych. Nasze wybory są mniej przemyślane. gdy burczy nam w brzuchu.

zakupy

Fenomen ten zbadano w prosty sposób. Osoby, które przed zakupami zjadły obfity posiłek, kupowały średnio o 17% mniej klamerek niż te, które przyszły do sklepu głodne. Klamerek raczej nie jadamy, stąd naukowcy tłumaczą, że motywacja leży gdzie indziej.

Można wytłumaczyć to tak: „gdy jesteśmy głodni, myślimy o poszukiwania, pozyskiwaniu, spożywaniu żywności, a te myśli nie odstępują nas o krok. Sprawiają, że kupujemy więcej”.

Są też inne wyniki badań, które potwierdzają te spostrzeżenia. Ludzie głodni wydają średnio o 64% więcej niż najedzeni. Sporo, prawda?

Rozwiązanie? Bardzo proste – wybierać się na zakupy z pełnym żołądkiem, mieć w zanadrzu zdrową przekąskę – choćby paczkę orzeszków w torebce.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>