Główne menu

Dlaczego prezerwatywa pęka?

Prezerwatywa, mimo dostępności wielu metod antykoncepcyjnych, to nadal popularna i skuteczna metoda antykoncepcyjna pozbawiona skutków ubocznych stosowana przez miliony osób na całym świecie. Wiele par ma do niej zaufanie.

Dlaczego prezerwatywa pęka

Niestety cieszy się niechlubną opinią z powodu ryzyka pęknięcia, co przy stosowaniu tylko tej jednej metody dramatycznie zwiększa ryzyko zajścia w ciążę. Jak często jednak prezerwatywa pęka i jaka jest skuteczność prezerwatyw w zakresie antykoncepcji? Dlaczego tak się dzieje? I jak zapobiegać takim sytuacjom? Przeczytaj!

Poniżej najczęstsze sytuacje, podczas których dochodzi do pęknięcia prezerwatywy.

Dlaczego prezerwatywa pęka? Nieodpowiednie założenie

 

Skuteczność prezerwatyw zależy od sposobu ich założenia. Jeśli gumka będzie nieumiejętnie nałożona ryzyko, ze pęknie dramatycznie wzrasta. Dlatego tak ważne jest, by pozostawić pojemniczek wessany, nacisnąć go, usuwając nadmiar powietrza (wszystko wytłumaczone jest na ulotce dołączonej do opakowania – warto dobrze przestudiować, by nie robić „oczywistych błędów”).

Poza tym może się zdarzyć, że prezerwatywa pęknie, delikatnie rozdarta przez paznokcie. Zwłaszcza jeśli kondom zakłada kobieta…

Zbyt mocne nacieranie+nieodpowiednie nawilżenie

Gdy kobieta nie jest odpowiednio przygotowana do współżycia lub z różnych powodów jej pochwa nie nawilża się w umożliwiającym zbliżenie stopniu (np. tuż po okresie) a mężczyzna mocno naciera, czyli wykonuje zdecydowane ruchy frykcyjne, prezerwatywa może pęknąć. Zazwyczaj pozostawia ona jedynie niewielki okrąg u podstawy penisa.

Dlatego jeśli kobieta nie jest gotowa, warto użyć żelu intymnego na bazie wody (ten na bazie gliceryny nie służy prezerwatywom i może je uszkodzić). Mężczyzna powinien poczekać ze zdecydowanymi ruchami aż do momentu, gdy jej mięśnie się rozluźnią. Zbyt „ostry” początek może niestety skończyć się pęknięciem gumki.

Źle dobrany żel intymny

Prezerwatywy nie może być używana z każdym żelem. Niestety te na bazie gliceryny mogą uszkodzić jej strukturę. Ten sam skutek przyniesie użycie oleju lub innego tłuszczu.

Najlepszy do użycia z prezerwatywą będzie żel na bazie wody.

Nieodpowiednie przechowywanie

W grę wchodzi również nieodpowiednie przechowywanie lub przeterminowanie prezerwatyw. Problem może być ze zbyt wysoką temperaturą, czy też mechanicznymi uszkodzeniami powstającymi przypadkowo podczas noszenia w plecaku, portfelu, itd. To jedna z najrzadziej zdarzających się sytuacji.

Skuteczność prezerwatyw

Prezerwatywy są dzisiaj w taki sposób produkowane, że pękają niezwykle rzadko.

Jest to skuteczna metoda zapobiegania ciąży zwłaszcza u młodych par. W pierwszym roku stosowania tej metody – oceniana na poziomie 2 do 10 (wskaźnik Pearla) – ale to dość pesymistyczne dane…. Dużo zależy od staranności stosowania tej metody. Największe ryzyko niosą błędy po stronie osób sięgających po tę metody.

Jeśli prezerwatywa zawodzi, warto mieć na uwadze, że istnieją sposoby, które uchronią nas przed wpadką. Dostępne bez recepty, niemal w każdej aptece. Czytaj więcej.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>