Główne menu

Dlaczego tak bardzo lubimy lawendę?

Lawenda to jedna z najbardziej lubianych roślin, coraz popularniejsza także w Polsce. Chętnie uprawiana na balkonach, tarasach i w przydomowych ogródkach. Nic dziwnego – nie dość, że pięknie się prezentuje, to jest także rośliną leczniczą. Jest stosowana szeroko w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym. Za co uwielbiamy lawendę?

Lawenda i ten zapach

Kiedyś, gdy wszystko było w Polsce szare i smutne, lawenda niektórym pachniała sztucznie, jak niskiej jakości perfumy czy mydło wkładane do szafy, by ubrania ładniej pachniały.

Dzisiaj lawenda to roślina, którą kojarzymy z wakacjami, ciepłymi regionami świata, gdzie wszystko wydaje się łatwiejsze. Pachnie nam beztroską, odpoczynkiem i relaksem.

lawenda

Lawenda, w zależności od odmiany, może kwitnąć nawet dwa razy w roku – np. w czerwcu i wrześniu.

Wiecznie zielona

Lawenda to wiecznie zielone krzewy (mające od kilkunastu centymetrów do nawet jednego metra), które uwielbiają słoneczne stanowiska. Najlepiej rośnie na glebie obojętnej lub zasadowej, przepuszczalnej. Ma niewielkie wymagania dotyczące jakości ziemi. Nie wymaga częstego podlewania, dobrze znosi suszę. Najpopularniejsza odmiana ma ciemnofioletowe kwiaty. Można jednak kupić lawendę o kwiatach białych lub niebieskich.

W Polsce najchętniej uprawia się lawendę lekarską, wąskolistną oraz lawendę francuską.

Lawendę możemy pozyskać z nasion lub kupić roślinę w doniczce.

Lawenda nie tylko ładnie wygląda

Lawenda to nie tylko ozdoba balkonów i ogrodów, to także roślina lecznicza.

W kwiatach lawendy jest mnóstwo garbników, a także cennych w zastosowaniu olejków eterycznych oraz inne ważne składniki –  kumaryny,triterpeny, fitosterole, antocyjany, a do tego sole mineralne i kwasy organiczne.

Lawenda ma działanie:

  • uspokajające, kojące,
  • łagodzące stres,
  • ułatwiające zasypianie,
  • łagodzi bóle – np. bóle brzucha, głowy,
  • poprawia funkcjonowanie układu trawiennego,
  • wspomaga apetyt,
  • może być stosowana do walki z niestrawnością, zaparciami, a także z wzdęciami- wystarczy przygotować napar z kwiatów lawendy,
  • pomaga w leczeniu infekcji – np. stanów zapalnych gardła, stanów zapalnych i oskrzeli (nalewka lawendowa zwalcza infekcje, wzmacnia też odporność),
  • może pomagać w poprawie kondycji skóry, leczy trądzik i przyspiesza gojenie się ran.

Jest to roślina miododajna, przyciągająca owady do ogrodu oraz odstraszająca komary.

Lawendę można stosować jako przyprawę w daniach kuchni śródziemnomorskiej.

Lawenda ususzona i włożona do bawełnianych woreczków schowana do szafy z ubraniami odstrasza mole.

Lubicie lawendę?

    Komentarz ( 1 )

  • Królowa Karo

    A mnie się wydaje, że do lawendy, jak i do zapachu róży trzeba po prostu dojrzeć. Młode osoby wolą lżejsze, bardziej słodkie i mniej klasyczne zapachy, a z czasem odkrywamy te klasyki właśnie.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>