Główne menu

Dlaczego tak trudno poznać nowych przyjaciół po 30-stce?

Większość młodych ludzi utrzymuje kontakty z osobami poznanymi na studiach, ewentualnie w liceum. Niezmiernie rzadko zdarza się im zaprzyjaźnić później, z nieznaną z wcześniejszych etapów życia osobą. To dlatego, że w pracy rzadko można liczyć na prawdziwe przyjaźnie, a po pracy w domu – czeka wiele obowiązków, skutecznie zmniejszających świat, w którym człowiek się porusza.

znaleźć

Według wyników badań „Social Network Changes and Life Events Across the Life Span” opublikowanych w 2013 roku kręgi społeczne zaczynają się gwałtownie zwiększać w okresie wczesnej młodości i spadają, gdy jesteśmy w późnych latach 20-tych i przekraczamy 30-stkę.

Łatwiej nawiązywać przyjaźnie i utrzymywać je, gdy łączą nas zmiany, które razem przeżywamy – wspólne doświadczenia młodości, wyprowadzka z domu, na studia, egzaminy, pasje.

Z czasem coraz trudniej nam się angażować, poświęcając czas i energię drugiej osobie. Stajemy się również bardziej wybredni i trudniej nam otworzyć się na drugą osobę.

Warto jednak uświadomić sobie, że kobiety potrzebują przyjaciół, stanowią one dla nich nieocenione wsparcie, pozwalają poczuć się im szczęśliwie oraz dodają energii. Według wielu badań kobiecie przyjaźnie – chronią również przed depresjami oraz zmniejszają ryzyko rozwinięcia się wielu kłopotliwych chorób.

Mężczyźni mają inne podejście do przyjaźni. Rzadziej mówią o uczuciach, a dużo częściej ich kontakty skoncentrowane są na konkretnej czynności – grze w tenisa, golfa, bieganiu, itd.

Tracimy przyjaciół co siedem lat?

Według socjologa Geralda Mollenhoresta większość z nas traci przyjaciół co siedem lat. Co taki okres rozluźniają się nam kontakty z połową naszych bliskich. Wtedy mamy możliwość zastąpić ich miejsce w naszym życiu nowymi osobami.

Jak poznać nowych przyjaciół po 30-stce?

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, co lubisz robić i wykorzystaj tę wiedzę:

 • zapisując się do klubu książki,
 • wychodząc na zajęcia fitness,
 • odnajdując regionalną grupę na serwisie społecznościowym osób w podobnym wieku, np. młodych mam.

Po drugie warto zwolnić. Mamy tendencję do ciągłego spieszenia się zawsze i wszędzie. Tymczasem jeśli trochę sobie odpuścimy, najpewniej zobaczymy, że wokół nas są ciekawe osoby, na przykład sąsiedzi, których możemy poznać podczas codziennych zakupów, wyrzucania śmieci, prac w ogrodzie.

  2 komentarze

 • Kasia

  Prawda, niestety z czasem znajomi się wykruszają. Z różnych powodów – zwyczajnie dzisiaj mało kto ma czas na pielęgnowanie przyjaźni, ledwo starcza czasu dla męża czy dzieci
  wielka szkoda, prawda?

  • Joanna

   Było tak, że nie miałam żadnej bliższej przyjaciólki, bo albo emigracja, albo mąż, dzieci i zajmowały się własnymi sprawami. Dopiero jak odkryłam portal społecznościowy na-kawe.net tam poznałam wiele interesujących osób, z którymi teraz wychodzę na kawkę i bawię się świetnie. A przy okazji udało mi się trafić na Olę, która może nie jest jeszcze moją przyjaciółką, ale na pewno chciałabym, żeby była i mam nadzieję, że się nie zawiodę. 🙂

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>