Dlaczego warto jeść hummus?
Hummus to nic innego jak pasta z ciecierzycy*. Zrobimy ją prosto w domu. Możemy wykorzystać do tego celu świeże ziarna cieciorki lub sięgnąć po ciecierzycę w puszce lub słoiku. Pozostała woda z puszki po cieciorce sprawdzi się do ubicia i przygotowania wegańskich bezików. Dlaczego warto jeść hummus? Powodów jest całe mnóstwo!
*Hummusem nazywana jest też pasta z buraka.
Na odchudzanie
Hummus jest sycący. Pomaga utrzymać odpowiednią wagę ciała, a nawet schudnąć. Stabilizuje poziom cukru we krwi, a to dlatego, że węglowodany znajdujące się w hummusie są wolno wchłaniane w przewodzie pokarmowym. Ponadto hummus zawiera mnóstwo błonnika, zapewniającego sytość. Działa również wspomagająco na działanie układu trawiennego.
W wielu regionach (na Bliskim Wschodzie) pasta z ciecierzycy jest jedzona codziennie. Stanowi lokalny przysmak, bez którego mnóstwo osób nie wyobraża sobie kolejnego dnia.
Nie nudzi się, bo może być przygotowywana z dodatkiem różnych przypraw oraz w połączeniu z innymi warzywami, dzięki temu za każdym razem może finalnie trochę inaczej smakować i jednocześnie inaczej wyglądać.
Czy hummus jest dla wszystkich?
Hummus generalnie jest dobrze tolerowany. Jednak jedzony w dużych ilościach może powodować wzdęcia i ból brzucha. Wszystko z uwagi na składnik, z którego powstaje – mianowicie cieciorkę, która jest rośliną strączkową.
Hummus i cenne kwasy tłuszczowe
Pasta z cieciorki jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych. Zawiera jednonasycone i wielonasycone kwasy. Systematyczne jedzenie hummusu pomaga zmniejszyć poziom złego cholesterolu.
Doskonałe źródło białka
Hummus jest dla każdego. Szczególnie chętnie jednak sięgają po niego osoby będące na diecie bezmięsnej. Pomaga bowiem dostarczyć dobrego białka, będącego najważniejszym budulcem organizmu. Jest bardzo odżywczy i zdrowy.
Jest przy tym lekkostrawny. Nadaje się dla dorosłych, dzieci, a także dla osób chorych.
I witamin
Warto jeść hummus również z powodu zawartości cennych witamin: witaminy A, C, a także witaminy B.
Mocne kości
Cieciorka może wspomóc nasze kości. Dzięki niej niezależnie od naszego wieku kości mogą być silne i zdrowe. Ciecierzyca jest bowiem dobrym źródłem wapnia, cynku, miedzi, selenu.
Na niedobór żelaza
Warto jeść pastę z cieciorki, by uzupełnić niedobory żelaza. Pod tym względem ciecierzyca jest szczególnie pomocna dla kobiet. Pomaga uchronić przed anemią, korzystnie wpływa na samopoczucie, umożliwia sprawny transport tlenu i odżywienie komórek.
Na wysokie ciśnienie krwi
Hummusem powinny zainteresować się osoby narażone na podwyższone ciśnienie krwi. Pasta z cieciorki pomaga bowiem obniżyć ciśnienie skurczowe we krwi. Wspomaga krążenie oraz chroni serce. Dzięki temu wpływa pozytywnie na jakość i długość życia.
Jak przygotować hummus?
Hummus przyrządzamy z ugotowanej cieciorki (ewentualnie z gotowej ciecierzycy z puszki), gotowej lub przyrządzonej w domu pasty sezamowej tahini, ząbku czosnku, soku z cytryny, przypraw – soli, pieprzu, ewentualnie natki pietruszki, czy papryki czerwonej. Skład można dowolnie dopasowywać do swoich potrzeb – eksperymentując z ulubionymi dodatkami.
Jak jeść hummus?
Hummus jest świetny jako pasta na kanapki. Nadaje się też do jedzenia ze słonymi przekąskami, paluszkami, chipsami, nachosami. W zdrowej wersji świetnie smakuje z warzywami pokrojonymi w słupki: papryką, kalarepką, selerem naciowym, marchewką.
Najlepiej przygotować hummus samodzielnie w domu, żeby mieć pełną kontrolę nad jego składem i
uniknąć sztucznych, zbędnych dodatków. W ten sposób zyska się smaczną przekąskę, o licznych
wartościowych właściwościach.
Zostaw komentarz