Główne menu

Dlaczego warto jeść karczochy?

Ładnie wyglądają. Mają egzotyczne kształty, które nieco onieśmielają. Coraz częściej są dostępne w sklepach, chociaż rzadko pojawiają się na polskich stołach. Może dlatego, że nadal wiele osób nie wie, jak je przyrządzić. Tymczasem warto spróbować, bo jedzenie karczochów (tak, to o nich mowa), świetnie wpływa na sylwetkę, pomaga chronić przed cukrzycą oraz miażdżycą. Karczochy mają także inne, mało znane korzyści. Jako jedne z najstarszych warzyw uprawianych na świecie mogą zaproponować nam naprawdę wiele. Nie tylko walory smakowe…

karczochy

Karczochy – niezastąpione na wątrobę

Jedzenie karczochów ma korzystny wpływ na układ pokarmowy, a w szczególności wątrobę. Już dawno odkryto, że warzywo to, szczególnie popularne we Włoszech, wyróżnia się niesamowitymi właściwościami zdrowotnymi. Już ponad 500 lat temu próbowano, z doskonałymi skutkami, leczyć za pośrednictwem karczochów żółtaczkę.

Usprawniają trawienie

Cierpisz na zaparcia? Karczoch również będzie pomocny! Dzięki temu, że dostarcza mnóstwo błonnika, uprawnia rytm wypróżnień. Pozwala także skutecznie usuwać toksyny. Dba także o to, byśmy na długo odczuwały sytość po posiłku. W ten sposób chroni przed zgubnym podjadaniem i tym samym jest strażnikiem wagi.

Oprócz błonnika, karczoch zawiera także inulinę, która pęcznieje w żołądku i pozwala ograniczać codziennie spożywane porcje.

Na zgagę i wzdęcia

Inne korzystne składniki ukryte w karczochu? Warto wspomnieć także o cynarynie i kwasie chlorogenowym, które minimalizują przykre objawy zgagi, wzdęć czy mdłości. Dodatkowo skutecznie chronią przed powstawaniem zmian miażdżycowych. Składniki te wspomagają także leczenie jelita drażliwego.

Karczochy na odchudzanie

Czy wiesz, że karczochy przyspieszają odchudzanie i stoją na straży szczupłej sylwetki? Udowodniono, że podkręcają metabolizm.

Mają niewiele kalorii! W 100 gramach tylko 50 kalorii…

Właściwości odmładzające

Kolejny argument na tak, to wysoka zawartość przeciwutleniaczy, które niwelują negatywny wpływ wolnych rodników. W ten sposób chronią przed starzeniem, ale także przed popularnymi, poważnymi chorobami. Działanie przeciwzapalne karczochów to argument, którego naprawdę nie warto ignorować!

Skarbnica antyoksydantów i cennych składników odżywczych

Karczoch powinien systematycznie gościć na naszych stołach, bo jego skład jest naprawdę obiecujący. Jedno warzywo a dostarcza mnóstwo witaminy A, C, E, niacyny, jest świetnym źródłem żelaza, magnezu, potasu i wapnia.

Poznaj także zalety spożywania soku z karczocha!

Jak przyrządzić karczocha?

Pozbywamy się łodygi i liści zewnętrznych. Kroimy na pół i usuwamy liście wewnętrzne. Zanurzamy warzywo na chwilę w wodzie z cytryną, by zachować jego piękny kolor.

Gotujemy w wodzie z kilkoma kroplami oliwy i soku z cytryny aż do miękkości, przez około 40 minut. Warzywo nadaje się też do pieczenia, duszenia i smażenia. Smacznego!

    3 komentarze

  • jotka

    Tak naprawdę najczęściej jadamy to, co nam bliskie i pod ręką, nawet nie wiem, jak się to jada, podobno tylko serce…

  • Magdalena Szymańska

    I wszystkie te cechy są w naszym domu pożądane, córce i mężowi na trawienie, a dla mnie na wątrobe i…odchudzanie 😉

  • Królowa Karo

    Wiem, że mają wspaniałe działanie na nasze zdrowie i widuję je w sklepach, ale rzeczywiście nie za bardzo wiem, jak się do nich zabrać 🙂

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>