Główne menu

Inf. prasowa
Dlaczego warto sięgać po soki tłoczone?

Polacy powoli wracają do sprawdzonych metod produkcji żywności. Zaczynamy doceniać produkty, który nie zawierają konserwantów i pełne są dobroczynnych właściwości. Jednym z takich produktów jest sok tłoczony. Wyjaśniamy, dlaczego warto go pić, i radzimy, gdzie najlepiej kupować prawdziwe soki tłoczone.

Soki tłoczone

Soki tłoczone, w przeciwieństwie do innych soków, nie są wytwarzane z koncentratu. Oznacza to, że są produktem o całkowicie naturalnym pochodzeniu. Napój jest tłoczony bezpośrednio z dojrzałych i świeżych owoców lub warzyw. Jeżeli taki sok poddawany jest pasteryzacji, to tylko niewielkiej – ma ona na celu konserwację produktu wraz z zachowaniem maksymalnej ilości składników odżywczych. Co ciekawe, dobrze pasteryzowany sok tłoczony zyskuje przydatność do spożycia nawet do dwunastu miesięcy.

Soki tłoczone – jak się je robi?

Dawniej soki tłoczyło się z użyciem siły ręcznej w dużych pojemnikach przypominających drewniane beczki. Dzisiaj tego celu wykorzystywane są już nowoczesne maszyny, ale mechanika pozyskiwania soku pozostaje ta sama. Dojrzałe owoce są wyciskane na tzw. prasie przekładkowej, a następnie poddawane procesowi pasteryzacji. Sztuczne konserwanty nie są dodawane na żadnym etapie produkcji. Najlepsze soki tłoczone nie posiadają też żadnego dodatku wody i cukru – zachowują swój naturalny, pyszny smak oraz gęstą konsystencję.

Sok tłoczony ma dość mętny kolor (zależy to jednak od użytych składników) i pozostawia osad na butelce. To jednak dobry znak, ponieważ potwierdza, że sok był tłoczony naturalnie. Dzięki temu zawiera dużą ilość witamin.

Gdzie kupować soki tłoczone?

Najpopularniejsze soki tłoczone można dostać w wielu sklepach stacjonarnych. Ich cena często pozostawia niestety wiele do życzenia. Sprzedawcy chętnie nakładają na nie dużą marżę, ponieważ soki tłoczone kwalifikują się do zdrowej żywności, która zwyczajnie nie należy do najtańszych.

Niektórzy decydują się na zakup soków tłoczonych od lokalnych wytwórców. Warto wtedy jednak upewnić się, że taki wytwórca nie rozcieńcza soku wodą i nie wzbogaca go cukrem.

Dobrym pomysłem jest kupowanie soków w sklepach internetowych. Nawet supermarkety online typu bdsklep.pl mają je w swojej ofercie. To atrakcyjne rozwiązanie ze względu na pewną jakość produktu i okazyjną cenę.

Właściwości soków tłoczonych

Soki tłoczone bogate są w witaminy, których potrzebujemy do codziennego funkcjonowania i utrzymania zdrowia. Wśród jego właściwości należy wymienić: uzupełnienie braków składników odżywczych, wsparcie niektórych organów wewnętrznych (serce, nerki), regulowanie pracy jelit, odżywienie skóry, ochrona przed nowotworami dzięki antyoksydantom.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>