Główne menu

Inf. prasowa
Dlaczego warto uczyć się angielskiego po 30-tce?

T: Sprawdź powody dla których nauka angielskiego po 30-tce to dobry pomysł!

D: Wszystko co trzeba wiedzieć o zaletach nauki języka angielskiego po przekroczeniu trzydziestki. Merytoryczne argumenty, praktyczne spostrzeżenia. Ciekawe informacje dla wszystkich. 

Teza, że naukę angielskiego trzeba rozpocząć w bardzo wczesnym wieku, albo będzie za późno można usłyszeć od wielu osób. Podobnych mitów jest wiele. Dlaczego języki obce się dzisiaj potrzebne niemal każdemu, niezależnie od etapu życia na którym się znajduje? Wyjaśniamy!

Wiek nie ma znaczenia

Czy dzieci szybciej uczą się języków obcych? Tak, to prawda. Wynika to z uwarunkowań biologicznych jak chociażby lateralizacja (proces dominacji jednej z półkuli mózgu), braku obaw przed oceną, potrzeby komunikacji i kilku innych czynników. Wszystkie te argumenty przestają mieć znaczenie w wieku nastoletnim, dlatego korepetycje z angielskiego to dobry pomysł w każdym wieku.

Co ma decydujący wpływ? Przede wszystkim praca! Osobom dorosłym jest ciężej ze względu na określone nawyki oraz tryb życia. Umysł, który nie od nie zdawał egzaminów lub uczestniczył w zajęciach lekcyjnych od lat, będzie przyswajał wolniej. Ale tylko na początku! Jedyne czego potrzebuje nasz mózg, to żeby go rozruszać!

Potwierdzają to informacje prezentowane przez CEFR (Europejski System Opisu Kształcenia Językowego) oraz British Council. Jednostki te były w stanie określić ile czasu w godzinach należy poświęcić, żeby opanować poszczególne poziomy biegłości językowej. Nie ma tutaj mowy o wieku!

  • A1 – 80-120h
  • A2 – 180-200h
  • B1 – 350-400h
  • B2 – 500-600h
  • C1 – 700-800h
  • C2 – 1000-1200h

Lepsza znajomość języka = lepsze zarobki

Wiek emerytalny w Polsce to 60 lat dla kobiet oraz 65 dla mężczyzn. Niezależnie od tego na jakim jesteśmy etapie, znajomość angielskiego lub jakichkolwiek innych języków może być atutem, który wpłynie na otrzymywane wynagrodzenie. Dość jednoznacznie ukazują to Ogólnopolskie Badania Wynagrodzeń z minionego roku. Większy stopień zaawansowania przekłada się bezpośrednio na pieniądze.

język obcystopień znajomości języka obcego25% zarabia poniżejmediana25% zarabia powyżej
język angielskipoczątkująca (A1/A2)4 0005 0006 954
średnio zaawansowana (B1/B2)4 5006 0008 500
zaawansowana (C1/C2)5 5968 00012 300

Źródło: Ogólnopolskie Badania Wynagrodzeń z 2021 roku – Sedlak & Sedlak

Przyjmuje się, że poziom średniozaawansowany B1 odzwierciedla maturę rozszerzoną z angielskiego na poziomie 66-100%. Do takiej biegłości potrzeba mniej więcej 350-400 godzin. Czy to dużo w kontekście aktualnej długości życia zawodowego w Polsce? Na to każdy musi odpowiedzieć sobie samemu.

Swoboda podróżowania

Dla części osób 30 lat to również granica w okolicach której sytuacja życiowa zaczyna się stabilizować. Z większą lub mniejszą częstotliwością możemy sobie pozwolić na zagraniczne podróże, wyjazdy na pojedyncze eventy, np. koncerty, mecze itp. W dobie globalizacji i cyfryzacji da się podróżować bez znajomości angielskiego. Są translatory, które sprawią, że nie zginiemy. Ale czy o to chodzi w zagranicznych wyjazdach? Żeby przetrwać? 

Nigdy nie było łatwiej

Współczesna edukacja online jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Platformy e-learningowe pomagają znaleźć wykwalifikowanych lektorów, którzy poświęcą całą uwagę właśnie nam. Jakie są plusy nauki angielskiego przez internet?

  • Oszczędzamy czas. Nie trzeba wychodzić z domu, dojeżdżać, przebierać itd. Wystarczy zaparzyć herbatę i usiąść do komputera. 
  • Oszczędzamy pieniądze. Nie trzeba płacić za dojazdy, a korepetycje online znajdziemy w lepszej cenie, niż stacjonarne.
  • Wszystko pod nasze potrzeby. W przypadku zajęć indywidualnych to my ustalamy termin zajęć i kierunek nauki. Nie musimy dostosowywać grafiku ani poziomu do sytuacji innych uczestników. 

Niezłym rozwiązaniem nawet dla osób, które swobodnie się komunikują jest zdobycie certyfikatów potwierdzających nasze umiejętności. Korzyści, przede wszystkim zawodowych jest sporo, a korepetycje to prosty sposób na optymalne i odpowiednio ukierunkowane przygotowania.

Wnioski

Znajomości języków nie da się przecenić, a korepetycje z angielskiego można brać w każdym wieku. Pomogą nam w pracy, podróży nie mówiąc o budowaniu pewności siebie wielu innych korzyściach, które nie zostały omówione. Edukacja online jest dostępna od ręki w dobrych cenach, bez wychodzenia z domu. Nie sposób powiedzieć nie!

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>