Główne menu

Domowe sposoby na oparzenia. Błyskawiczna pomoc w trudnych sytuacjach

W pierwszym odruchu może nam się wydawać, że na oparzenia najlepszy będzie lód. Nic bardziej mylnego! Lód to prosty sposób na zmniejszenie dopływu krwi do uszkodzonych tkanek i pogorszenia ich stanu. By skutecznie zmniejszyć pieczenie, ból oraz zniwelować ryzyko powstania blizn po wylaniu na skórę czegoś gorącego lub dotknięciu rozgrzanego przedmiotu, często konieczna jest wizyta u lekarza.
W pierwszym odruchu sprawdzą się domowe sposoby na oparzenia. Warto o nich pamiętać w trudnych sytuacjach. Oto one.

Chłodna, ale nie lodowata woda

skóra

Gdy dochodzi do oparzenia, sprawdzi się chłodna (ale nie lodowata woda), która szybko zadba o znieczulenie oparzonego miejsca jak również pozwoli zatrzymać jego rozprzestrzenianie.

Oparzone miejsce należy chłodzić pod strumieniem chłodnej wody przez około 20 minut – może być z przerwami.

Miętowa pasta do zębów na oparzenia

To sprawdzony domowy sposób na oparzenia.

Zanim jednak nałożymy warstwę miętowej pasty do zębów, warto schłodzić i znieczulić oparzony obszar pod chłodną wodą.

Miód na oparzenia

Miód to produkt niezbędny w każdej kuchni, uważany za naturalny antybiotyk, działający przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

Użyty na oparzone miejsce pozwala uchronić je przed zakażeniem, dba również o optymalne pH skóry. Usuwa także miejscowo gromadzące się bakterie, dzięki temu wzmacnia skórę i ułatwia opanowanie sytuacji.

Ekstrakt waniliowy na drobne oparzenia

Wystarczy zamoczyć wacik w odrobinie ekstraktu z wanilii i przetrzeć podrażnione miejsca, by uzyskać błyskawiczną ulgę.

Mleko na oparzenia

Duża zawartość tłuszczu i białka w mleku wspomaga gojenie się skóry oraz łagodzi ból. Wystarczy zanurzyć w pełnotłustym mleku gazik i rozprowadzić mleko na skórze.

Herbata w torebkach na oparzenia

Znanym domowym sposobem na problemy urodowe jest również herbata w torebkach, którą wykorzystuje się między innymi do poprawy funkcjonowania zmęczonych oczów i na cienie pod nimi.

Rozwiązanie to sprawdza się również na oparzenia – wystarczą 2-3 torebki czarnej herbaty wyłożone na czerwone miejsca, przytrzymane bandażem, by poczuć natychmiastową ulgę.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>