Główne menu

Domowe sposoby na oparzenia. Błyskawiczna pomoc w trudnych sytuacjach

W pierwszym odruchu może nam się wydawać, że na oparzenia najlepszy będzie lód. Nic bardziej mylnego! Lód to prosty sposób na zmniejszenie dopływu krwi do uszkodzonych tkanek i pogorszenia ich stanu. By skutecznie zmniejszyć pieczenie, ból oraz zniwelować ryzyko powstania blizn po wylaniu na skórę czegoś gorącego lub dotknięciu rozgrzanego przedmiotu, często konieczna jest wizyta u lekarza.
W pierwszym odruchu sprawdzą się domowe sposoby na oparzenia. Warto o nich pamiętać w trudnych sytuacjach. Oto one.

Domowe sposoby na oparzenia

Domowe sposoby na oparzenia. Chłodna, ale nie lodowata woda

 

Gdy dochodzi do oparzenia, sprawdzi się chłodna (ale nie lodowata woda), która szybko zadba o znieczulenie oparzonego miejsca jak również pozwoli zatrzymać jego rozprzestrzenianie.

Oparzone miejsce należy chłodzić pod strumieniem chłodnej wody przez około 20 minut – może być z przerwami.

Miętowa pasta do zębów na oparzenia

To sprawdzony domowy sposób na oparzenia.

Zanim jednak nałożymy warstwę miętowej pasty do zębów, warto schłodzić i znieczulić oparzony obszar pod chłodną wodą.

Miód na oparzenia

Miód to produkt niezbędny w każdej kuchni, uważany za naturalny antybiotyk, działający przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

Użyty na oparzone miejsce pozwala uchronić je przed zakażeniem, dba również o optymalne pH skóry. Usuwa także miejscowo gromadzące się bakterie, dzięki temu wzmacnia skórę i ułatwia opanowanie sytuacji.

Domowe sposoby na oparzenia. Ekstrakt waniliowy na drobne oparzenia

Wystarczy zamoczyć wacik w odrobinie ekstraktu z wanilii i przetrzeć podrażnione miejsca, by uzyskać błyskawiczną ulgę.

Mleko na oparzenia

Duża zawartość tłuszczu i białka w mleku wspomaga gojenie się skóry oraz łagodzi ból. Wystarczy zanurzyć w pełnotłustym mleku gazik i rozprowadzić mleko na skórze.

Domowe sposoby na oparzenia. Herbata w torebkach na oparzenia

Znanym domowym sposobem na problemy urodowe jest również herbata w torebkach, którą wykorzystuje się między innymi do poprawy funkcjonowania zmęczonych oczów i na cienie pod nimi.

Rozwiązanie to sprawdza się również na oparzenia – wystarczą 2-3 torebki czarnej herbaty wyłożone na czerwone miejsca, przytrzymane bandażem, by poczuć natychmiastową ulgę.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>