Główne menu

„Dorosły trądzik” i trudna walka z nim. Jesteś skazana na przegraną?

Możesz mieć 30, 40 lat i nadal mieć trądzik. Takie są fakty, czy nam się to podoba, czy nie. Zmiany na skórze zdarza się, że uporczywie nawracają nawet kilkadziesiąt lat po okresie nastoletnim. Dlaczego tak się dzieje? I jak leczyć dorosły trądzik? Przygotuj się na naprawdę trudną walkę.

Czas, gdy masz spokój?

Często pokutuje przeświadczenie, że z trądziku się wyrasta. Musisz się po prostu zmierzyć z tymi wszystkimi krostkami, niedoskonałościami, tendencją do błyszczenia skóry, przetrwać to, a później zapomnieć. Niestety nic bardziej mylnego.

Trądzik może tak naprawdę nigdy nie dawać za wygraną i płynnie zamienić się z trądziku młodzieńczego na trądzik dorosłego. Może być też tak (choć to rzadszy scenariusz), że trądzik pojawi się u Ciebie w dorosłości, choć kilkanaście lat temu nie miałaś z nim problemu.

Innymi słowy, możesz mieć trądzik…i zmarszczki.

dorosły trądzik

Trądzik dorosłych wyzwania

Na zmiany skórne są dużo bardziej podatne kobiety niż mężczyźni. Dlaczego? Powód jest prosty – wahania hormonalne występujące u kobiet w przebiegu cyklu miesiączkowego.

Niestety skala jest ogromna. Badania pokazały, że:

  • 1/2 kobiet po 20 roku życia,
  • 1/3 kobiet po 30 roku życia,
  • 1/4 kobiet po 40 roku życia.

U kobiet występuje zarówno trądzik w strefie T (czoło, nos i broda), jak również trądzik w obrębie szczęki, który najczęściej wskazuje na problemy hormonalne.

Skąd się bierze trądzik u dorosłych?

Istnieje kilka teorii dotyczących możliwych przyczyn występowania trądziku u dorosłych. Przede wszystkim wskazuje się na zmiany hormonalne, które sprzyjają niedoskonałościom. Najczęstsza ich bezpośrednia przyczyna to wzrost poziomu androgenów.

Androgeny to hormony steroidowe, które często powodują u kobiet zwiększoną produkcję sebum, a w konsekwencji zatykanie porów.

Zmiany skórne mogą pojawiać się u kobiet w okresie ciąży, menopauzy oraz w trakcie zażywania tabletek antykoncepcyjnych.

U niektórych kobiet niedoskonałości na skórze spowodowane są chorobą policystycznych jajników. Inne problemy, które na nią wskazują to nieregularne miesiączki, skłonność do tycia, torbiele jajników, nadmierne wypadanie włosów.

Czy dieta ma wpływ na wystąpienia trądziku?

Przez lata toczono debaty, jaki wpływ na skłonność do trądziku ma dieta. Praktyka wielu osób pokazuje, że ogromny. Zbyt słodkie menu lub mało wartościowe może niestety pogarszać kondycję naszej cery. Do podobnych wniosków doszli naukowcy (European Academy of Dermatology and Venereology), którzy zdecydowali się przebadać grupę 7000 osób z sześciu różnych krajów Europy. Odkryli oni, że trądzikowi sprzyja obecność dużej ilości nabiału i cukru w menu.

Co robić, gdy masz dorosły trądzik?

W myśl zasady – jesteś tym, co jesz – zwróć uwagę na codzienne menu. Twój jadłospis powinien być możliwie urozmaicony, bogaty w mikroelementy i witaminy. Unikaj produktów wysokoprzetworzonych i nadmiaru cukru. Zwróć uwagę, by jeść systematycznie. To da Twojemu układowi hormonalnemu najlepsze warunki do codziennego funkcjonowania.

Jednak to może nie wystarczyć. Podstawą jest właściwa pielęgnacja skóry. Należy sięgać po dobrej jakości kosmetyki (najlepiej dermokosmetyki), które zostały stworzone dla skóry ze skłonnością do trądziku. Nie najlepszą opcją będą produkty dla nastolatek. Skóra po 30 ma jednak nieco inne potrzeby. Na szczęście na półkach nie brakuje kompleksowych linii do pielęgnacji dorosłej skóry z problemem trądzikowym.

Poza tym nie myj zbyt często twarzy, wystarczy poranne i wieczorne mycie. Zbyt częste mycie niestety powoduje wysuszanie skóry i paradoksalnie może pogłębić problem. Czyni cerę bardziej wrażliwą na atak drobnoustrojów z zewnątrz, w konsekwencji łatwo może to spowodować stany zapalne i inne niedoskonałości.

Skórę trądzikową należy także nawilżać, o czym wiele osób zapomina. Dlaczego to tak ważne? Nasz organizm w naturalny sposób dąży do równowagi. Jeśli przesuszymy skórę twarzy, odpowiedź będzie prosta – dojdzie do wzmożonego wydzielania sebum, żeby „nadrobić” straty.

Na koniec – warto zadbać o wystarczającą ilość snu i skuteczną walkę ze stresem. Niestety napięcie wewnętrzne często negatywnie wpływa na nasz wygląd, a będąca tego konsekwencją zmieniona gospodarka hormonalna sprzyja niedoskonałościom.

Wybierz się do dermatologa

Jeśli dobrze dobrane kosmetyki, zmiana diety nie są skuteczne i nie poprawiają kondycji skóry trądzikowej, warto wybrać się do dermatologa, który na podstawie wywiadu i badania skóry, może zlecić przyjmowanie leków na trądzik, czy zalecić skuteczne zabiegi poprawiające kondycję skóry trądzikowej.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>