Główne menu

Drętwienie rąk – o czym informuje Cię Twoje ciało?

Drętwienie rąk to częsta dolegliwość. Zwłaszcza jeśli przebywamy w jednej pozycji od dłuższego czasu, krzywo się ułożymy, wtedy pojawia się charakterystyczny brak czucia, wrażenie, jakby dłoń nie należała do nas.  Trudno poruszyć ręką, czy wykonać prostą czynność. Zazwyczaj powód jest błahy. W niektórych sytuacjach przyczyny mogą być jednak  znacznie poważniejsze.

Dlaczego się pojawia?

Drętwienie rąk objawia się zaburzeniem czucia w dłoni. Charakterystyczny objaw ma związek z niedostatecznym dopływem krwi, do którego może dojść w wielu sytuacjach. Objawia się nieprzyjemnym uczuciem zdrętwienia, zesztywnienia, mrowienia, bez dodatkowych wrażeń bólowych. Zazwyczaj wystarcza kilka minut, by drętwienie ustało i by wszystko wróciło do normy.

U zdrowych osób drętwienie zdarza się rzadko i szybko mija.

Kiedy pojawia się drętwienie rąk?

  • po dłuższym okresie przebywania w jednej pozycji,
  • po okresie przeciążenia dłoni, np. gdy dużo piszemy, korzystamy z klawiatury, szyjemy,
  • gdy śpisz i długo występuje nacisk na kończynę,
  • w okresie gwałtownych zmian hormonalnych,
  • w ciąży, na skutek zmian hormonalnych,
  • gdy masz zespół cieśni nadgarstka (oprócz drętwienia rąk obserwujesz mrowienie palców, masz problemy ze sprawnym chwytaniem przedmiotów).
  • gdy jesteś długo narażona na stres,
  • gdy przeżywasz stany lękowe,
  • gdy masz niedobory witaminowe – witaminy B6, magnezu, wapnia,
  • przyczyną zwłaszcza powracającego problemu z drętwieniem rąk może być cukrzyca, nadciśnienie, choroby reumatyczne, a nawet nowotwory.
  • częstą przyczyną drętwienia rąk mogą być problemy z kręgosłupem – np. zwyrodnienie odcinka szyjnego,
  • może być również objawem zawału lub udaru.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli drętwienie rąk często się pojawia, towarzyszy mu ból i pieczenie, warto o tym objawie powiedzieć lekarzowi.

U zdrowej osoby nieprzyjemny symptom zdarza się rzadko i nie wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli przybiera formę objawu przewlekłego, często nawracającego, nie należy go ignorować. Może, ale nie musi sugerować problemy zdrowotne.

Drętwienie rąk

Co robić, by zmniejszyć problem?

Po skonsultowaniu problemu z lekarzem, można wprowadzić pewne nawyki, które ułatwiają wyeliminowanie problemu drętwienia dłoni i rąk.

Podstawa to stosowanie zbilansowanej diety, która pozwoli usunąć niedobory żywieniowe. Być może wskazana będzie również suplementacja. Dobre wyniki przynoszą systematyczne masaże rąk, a także ćwiczenia wzmacniające kręgosłup będący odpowiedzialny za wiele problemów, w tym częste drętwienie. Jeśli pracujesz w pozycji siedzącej lub stojącej, dbaj o przerwy, podczas których rozciągniesz napięte mięśnie. Zadbaj także o miejsce pracy, dobierając wygodne krzesło. Nie obejdzie się również bez wygodnego miejsca nocnego wypoczynku, wskazane jest zainwestowanie w wygodną poduszkę i materac, będący dobrym podparciem dla kręgosłupa. Unikanie alkoholu i papierosów również może zmniejszyć problem.

Na koniec warto dodać, by nie walczyć z bolesnym drętwieniem rąk lekami przeciwbólowymi czy przeciwzapalnymi. Niestety nie są one obojętne dla naszego organizmu.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>