Główne menu

Duszności w trakcie upału. Czy to sygnał, że coś jest nie tak?

Upał. Temperatura w cieniu przekracza 30 stopni. W słońcu już nawet nie ma sensu patrzeć. Jest naprawdę gorąco. W domach duszno, jak w piekarniku. Pocimy się, czasami brakuje nam powietrza, mamy kłopot ze skupieniem uwagi, praca nam nie idzie…Czy to normalna reakcja organizmu na wysokie temperatury? A może sygnał, że coś jest nie tak? Co oznaczają duszności w trakcie upału?

Złe samopoczucie w trakcie upału. Czy to odwodnienie?

W trakcie upału nie tylko się pocimy, zdarza się, że czujemy się osłabione, mamy duszności, zawroty głowy. Proste czynności sprawiają nam problemy, szybciej się męczymy. Instynktownie staramy się więcej odpoczywać i unikać wychodzenia na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia.

Nie zawsze jednak pamiętamy o tym, by uzupełniać tracone płyny – wodę i elektrolity. Każdego dnia powinniśmy pić 2 litry płynów. Tymczasem przeciętna Polka pije tylko 1,6 litra, a to zdecydowanie za mało. W trakcie upałów ilość wypijanych płynów powinna wzrastać, nawet do  3 litrów wody dziennie. Wodę należy pić w trakcie całego dnia małymi łykami. Nie tylko wtedy, kiedy odczuwamy pragnienie, bo wtedy jesteśmy już odwodnione, ale niezależnie od niego, czy chce się nam pić, czy nie.

Duszności w trakcie upału

Jakie są objawy odwodnienia?

Już niewielki niedobór wody w organizmie daje negatywne objawy. Spada umiejętność organizmu do termoregulacji, zwłaszcza pocenia. Wydolność organizmu jest niższa, mamy trudności z aktywnością fizyczną, czujemy się słabe, czasami narzekamy na ból głowy. Niedobór elektrolitu, który obserwuje się przy odwodnieniu, może prowadzić do kołatania serca i uczucia duszności. Ponadto odwodnienie może prowadzić do wymiotów i biegunki. 

Co pić w trakcie upałów?

W trakcie upałów unikamy picia słodkich napojów. Powinniśmy pić wodę – gazowaną lub niegazowaną. Coraz częściej eksperci wskazują, żeby do butelki wody dodać odrobinę soli kłodawskiej, bogatej w elektrolity, pozwalającej na uzupełnienie niedobory minerałów. Na każdą wypitą szklankę wystarczy dodatek szczypty soli.

Duszności w trakcie upałów to nie wina odwodnienia?

Złe samopoczucie w trakcie upałów może wskazywać również na choroby układu krążenia, często jeszcze niezdiagnozowane. Osoby chorujące na serce bardzo źle znoszą wysokie temperatury, często w najgorętsze dni wymagają nawet hospitalizacji.

Osoby chorujące na serce powinny przebywać w domu w godzinach od 10 do 17, sporo odpoczywać, pamiętać o zakładaniu luźnej, przewiewnej odzieży, jeść lekko, sporo pić, unikać dusznych miejsc i nadmiernej aktywności fizycznej. W razie zasłabnięcia, uczucia duszności i bólu w klatce piersiowej lepiej nie zwlekać z telefonem na pogotowie.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>