Główne menu

Duża różnica wieku między partnerami. Czy taki związek ma szansę?

Portale plotkarskie co jakiś czas informują o nowych związkach celebrytów, których od nowego partnera dzieli kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat różnicy. Na przykład aktor Andrzej Łapicki oraz założyciel Playboya Hugh Heffner byli starsi od swoich żon aż o 60 lat. Roman Polański jest starszy od żony o 33 lata. Michaela Douglasa od Catheriny Zeta-Jones dzieli 25 lat.

Również znane panie angażują się w związki ze znacznie młodszymi od siebie mężczyznami, i tak: prezydent Francji Emmanuel Macron jest młodszy od swojej żony Brigitte o 25 lat, Jennifer Lopez i jej ex partnera Caspera Smarta dzieliło 18 lat. Sharon Stone była zaś w relacji z modelem młodszym od niej aż o lat 30.

Kaprys, zabawa, moda, wyrachowanie a może prawdziwe uczucie? Co powoduje, że wchodzimy w związki z osobami znacznie różniącymi się od nas wiekiem? W ogóle, czy istnieje coś takiego jak „idealna” różnica w wieku między partnerami?

Czy istnieje idealna różnica wieku między partnerami?

Otóż, jak się okazuje, istnieje. Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Emory w Atlancie wynika jasno, iż im większa jest różnica w wieku między dana parą, tym mniejsze są szanse na powodzenie ich związku.

Aż 95% par z różnicą wieku 20 lat czeka rozstanie. Jeżeli zaś dzieli ich 10 lat, to szansa na niepowodzenie zmniejsza się już do 39%. Za idealną uznano zaś sytuację, w której różnica w wieku między partnerami wynosi rok, wtedy istnieje jedynie 3% ryzyko rozpadu związku. Niby logiczne, rówieśnicy teoretycznie mają najwięcej ze sobą wspólnego, dorastali w tych samych czasach, słuchają podobnej muzyki, zbliżają ich doświadczenia.

Teoria teorią a życie życiem. Miłość bowiem nie zna granic, nie patrzy na wiek i nie kalkuluje opłacalności. Po prostu się pojawia. Jeżeli jesteś w związku ze znacznie starszym od siebie partnerem (lub odwrotnie, to Ty dominujesz wiekiem nad obiektem swoich uczuć), to warto zorientować się jakie przeszkody mogą Was spotkać.

Starszy ON, młodsza ONA

Sytuacja, gdy to mężczyzna jest starszy od swojej partnerki nie wzbudza większej sensacji w społeczeństwie. Wydaje się ona nawet czymś naturalny. Zresztą wciąż wiele kobiet deklaruje chęć posiadania starszego od siebie partnera, zaś mężczyźni szukają dla siebie młodszych pań.

Młodą kobietę pociąga między innymi dojrzałość, stabilność, doświadczenie życiowe, pozycja zawodowa czy stabilizacja finansowa starszego mężczyzny. Jego z kolei fascynuje jej uroda, energia oraz świeżość związane z młodością.

Często związkiem ze sporo młodszą od siebie dziewczyną mężczyzna dowartościowuje siebie, w końcu zaimponował atrakcyjnej kobiecie a nie każdy jego rówieśnik to potrafi.

Ewentualne problemy pojawiają się w sytuacji, gdy nasz mężczyzna jest od nas starszy o 10, 20 czy więcej lat. Dla przykładu – Ty niedawno świętowałaś 30 urodziny a On właśnie zdmuchnął 55 świeczek na urodzinowym torcie. Jednak, pomimo to zakochałaś się w nim z wzajemnością. Wiele Was łączy, jednak czasami zastanawiasz się, czy z racji różnicy wieku Wasze szczęśliwe, wspólne życie ma szansę powodzenia. Prawdopodobnie w trakcie związku będziesz musiała zmierzyć się z następującymi problemami:

 • Krytyczne otoczenie – należy dodać wszystkowiedzące. Oni przecież wiedzą najlepiej, czemu z nim jesteś i dlaczego on się z Tobą związał. Ty poleciałaś na jego pieniądze, on z kolei przeżywa kryzys wieku średniego a związkiem z Tobą chce się odmłodzić oraz zaimponować kolegom. Ot, typowy przykład sponsoringu. Krzywdzące i niesprawiedliwe komentarze, zwłaszcza te pochodzące od najbliższych skutecznie potrafią zepsuć humor oraz zasiać w nas wątpliwości co do czystych intencji ukochanej osoby. Przecież łączy was uczucie, zainteresowania, pogląd na świat, życiowe priorytety etc. Prawda jest taka, że nikogo nie powinna obchodzić różnica wieku między wami, tak więc przede wszystkim pamiętaj: nie robicie niczego złego, jesteście dorośli i nie musicie się przed nikim tłumaczyć ze swojego związku.
 • Jego przeszłość – wiadomo, z racji swojego wieku sporo już przeżył, przede wszystkim w życiu osobistym. Być może jest wdowcem lub ma rozwód na swoim koncie. Do tego dochodzą jego dorastające lub już dorosłe dzieci. Nie musisz ich kochać, jednak warto zachować z nimi poprawne relacje. Oczywiście na tyle, na ile się da.
 • Wasza przyszłość – trudno przewidzieć co nas spotka w przyszłości, jednak z oczywistych powodów jego starość nadejdzie dużo wcześniej niż Twoja. Gdy Ty wciąż będziesz w sile wieku, on może być już schorowanym, zniedołężniałym człowiekiem. Zastanów się, czy Twoje uczucia są na tyle silne, by udźwignąć konieczność pielęgnacji oraz często stałej opieki nad nim. Prawdopodobieństwo wczesnego owdowienia jest również zwiększone w Twojej sytuacji. Czy taka sytuacja nie budzi teraz w Tobie przerażenia?
 • Potomstwo – jesteś młoda, być może chciałabyś urodzić dziecko, to normalne. Jednak czy Twój partner ma również takie pragnienie? Może on już mieć własne dzieci, wie jak trudny jest proces wychowawczy i nie ma zwyczajnie sił lub ochoty na przechodzenie przez to po raz kolejny. Czy jesteś skłonna zrezygnować ze swoich marzeń o posiadaniu dziecka? Ewentualnie, czy podołasz samotnemu macierzyństwu w przypadku wcześniejszej śmierci Twojego mężczyzny?
 • Wolny czas – konkretnie różnice w jego organizacji. Ty możesz być na etapie imprezowania, nie chcesz weekendów spędzonych na kanapie przed telewizorem. Tymczasem Twój partner już „wyrósł” z takiego trybu życia i chce po pracy w spokoju odpocząć. Dodatkowo, może czuć się skrępowany w obecności Twoich znajomych, z którymi nie za bardzo ma o czym pogadać. Z kolei Tobie ciężko przyjdzie się odnaleźć na spotkaniach z jego przyjaciółmi, którzy jeszcze mogą być uprzedzeni do waszej relacji, widząc w Tobie łasą na jego pieniądze smarkulę.
 • Życie seksualne – udane życie seksualne jest istotnym spoiwem związku. W przypadku sporo starszego partnera wraz z wiekiem mogą pojawić się problemy z erekcją oraz zmniejszone libido. W tym samym czasie Ty znajdujesz się w szczytowym okresie swoich potrzeb seksualnych, którym on nie jest w stanie podołać.

Starsza ONA, młodszy ON

Weźmy teraz pod uwagę sytuację, w której to dojrzała kobieta wiąże się ze sporo młodszym od siebie mężczyzną. Co ona widzi w takim dwudziesto- dwudziestoparoletnim „dzieciaku”? Co jego przyciąga do kobiety starszej o jedną lub dwie dekady? Wciąż wiele kobiet wiążących się ze sporo młodszymi od siebie mężczyznami jest skazywanych na ostracyzm ze strony społeczeństwa.

Poziom krytyki jest o wiele większy, niż w przypadku gdy to mężczyzna dominuje wiekiem nad kobietą. Na związki z młodszym partnerem najczęściej decydują się kobiety stanowcze, lubiące dominować, niezależne finansowo o ugruntowanej pozycji na polu zawodowym. Taki typ osobowości nie przejmuje się zbytnio opinią otoczenia. Młodszy mężczyzna z kolei ceni w starszej od siebie kobiecie dojrzałość, niezależność (praktycznie znika ryzyko finansowego „uwieszenia”), doświadczenie. Znajduje wreszcie towarzystwo do rozmów na tematy, które nie interesują jego rówieśniczek.

Badania wykazały, iż z punktu widzenia fizjologii taki związek jest najbardziej dopasowany pod względem seksualnym.

Kobieta dopiero w wieku 35-45 lat staje się w pełni świadomą swoich potrzeb kochanką. Wie, czego potrzebuje w łóżku oraz potrafi o tym bez skrępowania mówić. Potrafi przy tym zadbać o przyjemność swojego partnera. Mężczyzna z kolei szczyt swoich potrzeb seksualnych osiąga w wieku około 20 lat. Taki dwudziestoparolatek sprosta potrzebom dojrzałej kobiety w dużo większym stopniu niż jej rówieśnik.

Doświadczona kobieta to także świetna nauczycielka miłości dla takiego faceta. Oprócz tego, tacy partnerzy mogą oczywiście dogadywać się na każdym innym polu. Owszem dzieli ich sporo: status społeczny, pozycja zawodowa, pieniądze czy doświadczenie, lecz o ile jest między nimi szczere uczucie, chęci i co najważniejsze starania o wspólne dobro, to taki związek ma szansę się udać. Przy młodszym partnerze kobieta rozkwita, widocznie młodnieje, staje się pewniejsza siebie – o ile oczywiście nie będzie się przejmowała ewentualnymi złośliwościami ze strony otoczenia.

W tego typu związkach również mogą pojawić się pewne „specyficzne” problemy, których warto być świadomym:

 • Przeszłość – o ile twój partner dopiero wchodzi w dorosłe życie, miał niewiele dziewczyn, Ty już jesteś doświadczoną kobietą. Może masz swoje dzieci, sama je wychowujesz lub dzielisz się tym obowiązkiem z ich ojcem. Jeżeli chcesz zbudować harmonijny związek, nowy partner musi zaakceptować Twoją przeszłość i to co z nią związane.
 • Przyszłość – niestety, Ty zestarzejesz się szybciej niż partner. Prawdopodobnie pojawią się choroby, często odbierające urodę. Ucierpieć może też na tym Twoje finansowa niezależność a oszczędności zniknąć. Młodszy partner, będący z racji wieku na początku swojej ścieżki zawodowej może nie być dobrym wsparciem w tym trudnym dla Ciebie okresie. Zaobserwuj, co jest najważniejsze dla Twojego partnera w Waszej relacji. Czy przypadkiem nie pociąga go przede wszystkim Twoja dojrzała uroda, a może liczy na Twoje ciągłe wsparcie finansowe?
 • Potomstwo – tu również czas działa na naszą niekorzyść. Jesteśmy płodne tylko do pewnego wieku. Porozmawiaj z partnerem, ustalcie na ile ważne jest dla niego ojcostwo i posiadanie własnego dziecka. Możesz też zwyczajnie nie planować macierzyństwa, zwłaszcza jeśli masz już odchowane dzieciaki. Warto być szczerym wobec siebie nawzajem.
 • Zazdrość – pojawia się w niemal każdym związku, niezależnie od wieku. Ty, mając świadomość wpływu czasu na urodę, możesz być zazdrosna o młodsze kobiety. On z kolei nie mając za wiele do zaoferowania pod względem finansowym czy doświadczenia w łóżku, może odczuwać niepewność oraz zazdrość o Twoich ustawionych życiowo oraz doświadczonych kolegów.
 • Wolny czas – oczywiście nie musicie przebywać ze sobą non stop, jednak fajnie od czasu do czasu wyjść gdzieś razem. Tylko, że dla Ciebie oznacza to wyjście do teatru a dla niego do hałaśliwego studenckiego klubu.
 • Opinia społeczeństwa– wiążąc się z dużo młodszym mężczyzną, trzeba nastawić się na falę hejtu. Ty zostaniesz uznana za desperatkę, nieumiejącą stworzyć związku z kimś „normalnym”. On z kolei wiadomo-szuka sponsorki, przy której w zamian za seks może ustawić się finansowo. Pobawi się Tobą, wyciągnie pieniądze i odejdzie do młodszej.
  Owszem, może się zdarzyć, że jedyne co interesuje Twojego partnera, to Twoje pieniądze. Jednak taka interesowność zdarzyć się może w każdym innym związku, również rówieśniczym. Warto jednak, dla własnego dobra zachować czujność i obserwować zachowanie partnera.

Czy związki łączące osoby w różnym wieku mają przyszłość? Tak samo jak w przypadku każdego innego, zawsze jest ryzyko niepowodzenia. Na pewno nie zbuduje się stabilnej relacji jedynie w oparciu o fizyczną fascynację, to zdecydowanie za mało. Skupianie się na wadach partnera i nieprzychylnej opinii społeczeństwa również nie wróży niczego dobrego na przyszłość. Jeżeli zaś między Wami jest szczere uczucie, widzicie, że Wasza relacja ma potencjał do rozwoju, dodatkowo, pomimo różnic, potraficie się między sobą komunikować i otwarcie rozmawiać o swoich potrzebach oraz oczekiwaniach, wtedy nawet duża różnica wieku, jaka jest między Wami, nie zniszczy miłości.

  19 komentarzy

 • Magda

  Trzeba żyć tu i teraz….i w nosie mieć opinie innych. Wtedy mozna być szczęśliwym nawet z mężczyzną starszym o 30 lat. Lepiej być szczęśliwym przez chwilę niz nieszczęśliwym cale życie.Wiek to tylko liczba. A życie to o wiele więcej niż równanie

 • Agnieszka

  Moj partner jest o 6 lat mlodszy Alex sie nasluchalam o sobie haha kuguarzyca jestem uwiodlam mlodego I w dzieci w robilam taka jestem nie dobra. Narazie jest super jestesmy razem 6 lat byle wiecej

 • Alicja

  Każdy związek ma szanse jeśli jest w nim prawdziwe uczucie,wiek nie ma nic do rzeczy,zakochując się nie prosimy o wgląd do dowodu osobistego
  A to co później ewentualnie mówią ludzie to trzeba mieć w nosie,jeżeli jesteśmy szczęśliwi to żadna zła opinia nie powinna nas interesować

 • Małgorzata

  Wiek nie ma znaczenia jak sie umieją dogadac. W moim przypadku jest też spora różnica i zyjemy… Bywa ciezko ale warto się starać dla miłości. Z doswidczeniem też różnie bywa może być młodszy a mieć wieksze. Wiek to tylko cyfra.

 • Agnieszka

  Mój mąż jest 21 lat starszy ode mnie. Jesteśmy razem już 11 lat i nie zamieniłabym go nawet na 10ciu młodszych

 • Ania

  Mówi się że wiek nie ma znaczenia, że jak się ludzie kochają to nic im nie stanie na przeszkodzie… ja powiem szczerze bym nie chciała mieć partnera np. 20 lat starszego od siebie albo żebym ja była starsza 20 lat od mojego partnera… bo ja bym nie chciała być matką dla niego i bym nie chciała mieć ojca obok siebie…
  Mam takich znajomych i widzę ile jedno z nich traci. ona ma 35 a on 55, ona chce szaleć a on już nie ma siły na to i zaczynaja się problemy…

 • Magdalena Szymańska

  Mam znajomych z dużą różnica wieku, oboje bez ciężkiej przeszłości, po prostu późno się spotkali 🙂 Dla niego późno bo jest straszy o 13 lat, ale tworzą zgrane małżeństwo 🙂

 • Babka

  Byłam z facetem starszym 17lat. Zakochałam się jak nigdy. Skończyło się nie happyendem. Zostawił mnie dla innej bliżej swojego wieku. Często powtarzał ze jest stary. Uwierzyłam mu i pokochałam go jaki był, dla niego to była widocznie chwila. Nie wierze już w takie związki.

  • Bea

   Ja byłam w podobnej sytuacji. On był straszy ode mnie 13 lat. Też znalazł sobie inną… takie jest życie. Jednym wychodzi innym nie.
   Teraz wiem że potrzebuje faceta w swoim wieku. Ze starszym już byłam nie żałuję wiem jak to jest…. ale z taką różnicą wieku już niekoniecznie.

  • Ania

   Ja byłam z facetem 10 lat starszym. Też zostałam wymieniona na patrnerkę zbliżoną wiekiem do niego.

   • Zgred

    Dziwna sprawa, faceci zazwyczaj wymieniają partnerki na młodsze! Przykładowo niedawno znalazłem dane z USA, że druga żona jest statystycznie o 10 lat młodsza od pierwszej.

 • Awa

  Ja mam partnera starszego od siebie ja dziś mam 30 a on 60 jesteśmy szczęśliwi od 13 lat i nie jestem materialistką bo prócz siebie nie ma mi nic więcej do zaoferowania … jeśli się kogoś kocha szczerze to nawet takie związki maja sens i chyba są trwalsze niż z rówieśnikami .

 • Kinga

  Jestem z moim kochanym 6 lat, obecnie to mój mąż. Jest o 22 lata starszy i nie zamieniłabym go na żadnego innego faceta. Gdy się poznaliśmy mąż nie miał pracy i był w finansowym dołku. Teraz oboje doszliśmy do pieniędzy i szczęścia wzajemnym wsparciem. Tak, uważam że wiek to tylko liczba. Jeśli jesteś dla kogoś stworzony to będziesz szczęśliwy i zakochany mimo upływu lat.

 • Ania

  Wiek nie ma nic do rzeczy, z pierwszym mężem byliśmy równolatkami, od 12 lat mam męża 20 lat starszego i w życiu bym się nie zamieniła na równolatka, nie z powodu wieku tylko charakteru- jak się kocha to wiek nie ma znaczenia.

 • Łukasz

  Najbardziej tutaj podobają się komentarzem one są takie prawdziwe prosto z życia a nie jakieś artyku z książki podzielony i zważony średnia i w ogóle Mediana może sama artykuł tylko ma trochę wartości natomiast największą wartość mają według mnie te komentarze. Sam mam koleżankę 20 lat młodsza i się zastanawiam. A jestem normalnym człowiekiem i życzę dobrze jej i sobie i też innym ludziom

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>