Inf. prasowa Dwie kreski szczęścia – jak rozpoznać wczesną ciążę: objawy i symptomy?
Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży? Podpowiadamy, jakie wczesne objawy mogą wskazywać na to, że zostaniesz mamą!
1. Spóźniający się okres
To najbardziej oczywisty i wyrazisty objaw, po którym większość kobiet orientuje się, że spodziewają się dziecka. Nie jest to jednak objaw przesądzający o ciąży – miesiączka może być opóźniona z wielu powodów. Do najważniejszych z nich zalicza się chorobę (również infekcje układu moczowego), zażywanie leków, stres, a nawet podróże. Jeśli wraz z partnerem jesteście w trakcie starań o potomka, warto zaopatrzyć się w testy ciążowe – wapteka.pl posiada w swojej ofercie wyłącznie wysokiej jakości testy do domowego użytku. Pamiętaj jednak, że testy nawet o największej czułości warto wykonywać dopiero w pierwszy dzień spodziewanej miesiączki i nie wcześniej, niż po 10 dniach od stosunku, w trakcie którego mogło dojść do zapłodnienia.
2. Bolesne piersi a ciąża
Nabrzmiałe, bolesne piersi to sygnał, że w organizmie zachodzą gwałtowne zmiany hormonalne. Za bolesność piersi we wczesnych tygodniach ciąży odpowiedzialny jest nagły wzrost prolaktyny – hormonu stymulującego m.in. laktację. Jeśli do tej pory nie doświadczałaś podobnego objawu przed okresem i jest to dla Ciebie nowość – warto wykonać test ciążowy.
3. Senność i osłabienie – czy to objaw ciąży?
Twój okres się spóźnia, a Ty masz ochotę ciągle spać? Istnieje duża szansa, że jest to objaw ciąży! Większość przyszłych mam odczuwa w pierwszym trymestrze wzmożoną senność, związaną ze zmianami, jakie zachodzą w ich organizmie. Znużenie, niewyspanie i trudności ze skupieniem to typowe oznaki, że Twoje ciało przygotowuje się do wymagających miesięcy, które są przed Wami. Pamiętaj jednak, że – podobnie jak wszystkie z wymienionych w tym artykule objawów – nie jest to jednoznaczna oznaka ciąży. Jeśli test ciążowy daje wynik negatywny, koniecznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Znużenie i brak okresu mogą być również objawem zaburzeń pracy tarczycy i innych chorób.
4. Częste infekcje i złe samopoczucie we wczesnej ciąży
Pierwsze kilkanaście tygodni ciąży to czas, w którym układ immunologiczny kobiety bywa znacznie osłabiony. Organizm „zajęty” jest wzmożoną produkcją krwi, budowaniem naczyń krwionośnych, wytwarzaniem łożyska i wód płodowych, a także wieloma innymi zadaniami umożliwiającymi szczęśliwe rozwiązanie. Ta intensywna praca powoduje nie tylko poczucie senności, ale u niektórych kobiet objawy podobne do przeziębienia. We wczesnej ciąży możesz obserwować u siebie podniesioną temperaturę ciała, a nawet stan podgorączkowy.
5. Libido a wczesna ciąża
Intensywne zmiany hormonalne wpływają również na libido kobiety w ciąży – i to od pierwszych jej tygodni. Niektóre przyszłe mamy twierdzą, że w pierwszym trymestrze ich libido niemal całkowicie zniknęło, natomiast inne zauważają gwałtowny wzrost chęci na seks. Jeżeli obserwujesz u siebie nietypowe zmiany w zakresie odczuwania pożądania i masz inne powody do podjęcia podejrzeń o ciąży – warto sięgnąć po test.
6. Wahania nastrojów a ciąża
O tym objawie wiedzą niemal wszyscy – wahania nastrojów w ciąży nie są mitem. Ich powodem jest wysokie stężenie różnych hormonów we krwi, ale również zmęczenie i zachodzące fizyczne zmiany. Nawet, jeśli w pierwszych tygodniach ciąży nie są one widoczne „gołym okiem”, procesy fizjologiczne w ciele ciężarnej kobiety są wielkim obciążeniem dla organizmu. Jeśli obserwujesz u siebie pozornie nieuzasadnione wybuchy złości, napady smutku czy nadmiernej radości – warto sprawdzić, czy powodem nie jest ciąża.
Zostaw komentarz