Główne menu

Dzień Pielęgniarki i Położnej

12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. Święto to zostało ustanowione w 1973 roku. Miniony już 2020 rok został ogłoszony przez WHO rokiem pielęgniarek. W Polsce zawód pielęgniarki i położnej wykonuje blisko 250 tysięcy osób. Młode osoby nie garną się jednak do tego zawodu. Zdecydowana większość pracujących pielęgniarek to osoby powyżej 50 roku życia (stanowiące prawie 36% wszystkich pracujących pielęgniarek). Czy są wśród nas trzydziestoletnie pielęgniarki lub położne?

Dzień Pielęgniarki

Pielęgniarka w Polsce

36% pielęgniarek w Polsce jest po 50. 24% ma ponad 40 lat, 7,7% między 31 a 40 lat oraz 5,2% pielęgniarek ma od 21 do 30 lat. Warto jeszcze dodać, że 23% pracujących pielęgniarek ma między 61 a 70 lat, są to osoby z uprawnieniami emerytalnymi. Pracuje obecnie blisko 70 tysięcy pielęgniarek, które w każdym momencie może przejść na emeryturę! Nieco lepiej wygląda sytuacja wśród położnych.

Wśród pielęgniarek 2% stanowią mężczyźni – pielęgniarze.

Niemniej średnia wieku pracującej w Polsce pielęgniarki to około 53 lata, położnej 51 lat. (na podstawie raportu NIPiP – Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych )

Polskie pielęgniarki za granicą

Szacuje się, że ponad 20 tysięcy pielęgniarek wyjechało do pracy za granicę.

Pielęgniarki w Polsce narzekają na zbyt duże obciążenie pracą, zbyt wiele obowiązków, zbyt dużą odpowiedzialność, a także zbyt niskie zarobki.

Zawód ten nie jest prosty

Niektórzy irytują się, gdy w kontekście pracy pielęgniarki mówi się o misji. Jednak prawdą jest, że nie jest to zawód prosty. Pracuje się w dzień i w nocy, w święta, w stresie, często w wyjątkowo trudnych sytuacjach, intensywnie. Trzeba mierzyć się z ludzkim bólem, fizjologią, dramatami życiowymi.

Według wynagrodzenia.pl, mediana zarobków wynosi 3650 złotych netto. Pensja waha się zazwyczaj od 3100 do 4100 złotych na rękę. Pensja położnej jest podobna.

Z uwagi na niskie wynagrodzenia pielęgniarki decydują się na dłuższą pracę. Większość, według różnych ankiet i statystyk, pracuje ponad 250 godzin w miesiącu (średnio pracownik na pełnym etacie pracuje 168 godzin w miesiącu). Są też rekordzistki, które pracują ponad 360 godzin na miesiąc.

Najczęściej dłuższa praca jest podyktowana potrzebami osiągania wyższych zarobków. Wiąże się to jednak z dużym zmęczeniem fizycznym i psychicznym. Pielęgniarki narzekają na to, że mają mało czasu dla rodziny i przyjaciół, a ich zawód nie jest doceniany.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>