Główne menu

Dzisiaj musisz zjeść pączka. Musisz, bo się udusisz?

Według staropolskiego porzekadła – „Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje”. Grzech może tak, ale jego skutki niekoniecznie. Pączek w tłusty czwartek tak samo tuczy jak w każdy inny dzień. Tylko kto by się tym dzisiaj przejmował?

Zazwyczaj w tłusty czwartek lubimy się chwalić, kto ile zjadł pączków i ile jeszcze zamierza skonsumować. Nic dziwnego, według tradycji w tłusty czwartek należy zjeść pączka, a najlepiej kilka, zapewniając sobie w ten sposób szczęście.

pączek

Ile kalorii ma pączek?

Pączek to 290 kalorii. Plus minus, zależy od konkretnego pączka i jego dodatków. Czasami jeden pączek może mieć aż 450 kalorii, czyli dostarczyć aż 62 gramów cukrów prostych. To oznacza, że aby spalić jednego pączka, trzeba się trochę napocić.

  • 45 minut popływać, tylko gdzie? Baseny u Was otwarte?
  • 30 minut pobiegać – może w śniegu trochę krócej 🙂
  • 33 minut pojeździć na rowerze, w tych warunkach najbezpieczniej stacjonarnym,
  • można też 40 minut pobawić się w śniegu z dzieckiem, biegając, rzucając śnieżkami.

Skąd tradycja tłustego czwartku?

„Moim zdaniem życie jest jak pączek z dżemem. Nie dowiesz
się, jakie tak naprawdę jest, póki się w nie nie wgryziesz.
A kiedy już się wgryziesz i uznasz, że właściwie bardzo ci
smakuje, to w tym samym momencie wielki dżemowy glut
spada ci na najlepszą koszulkę”.
Janet Evanovich, „Dziesięć kawałków”

Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed wielkim postem. Wypada w różnym terminie, ale zawsze 52 dni przed Wielkanocą.

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Według tradycji, można tego dnia jeść więcej niż zazwyczaj. Objadanie jest wskazane. Oprócz pączków w tłusty czwartek, popularne są faworki, ptysie i inne słodkie desery.

Tłusty czwartek to dzisiaj nie tylko tradycyjne pszenne pączki, ale też pączki bezglutenowe, wege, smażone i pieczone, z różnymi dodatkami. Dzisiaj przede wszystkim na wynos, choć w wielu miejscach również stacjonarnie. Smacznego!

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>