Główne menu

Inf. prasowa
E-recepta — co musisz o niej wiedzieć?

E-recepta jest dostępna w naszym kraju już od stycznia 2020 roku. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które ułatwia życie pacjentom, lekarzom, a także aptekarzom. Należy zauważyć, że rozwiązania podobne do e-recepty z powodzeniem działają już od dawna w Europie. Wychodząc od lekarza, dostajemy już jedynie wydruk informacyjny, a nie tradycyjną papierową receptę jak kiedyś. Istotą recepty online jest otrzymanie 4-cyfowego kodu, który podajemy w dowolnej aptece, aby wykupić leki. Dawkowanie, zalecenia lekarza itd. możemy sprawdzić od tej pory na internetowym koncie pacjenta.

Czy apteki nadal realizują recepty papierowe?

Apteki posiadają obowiązek realizowania e-recepty, jak i recept papierowych. Jednak istnieje obowiązek wystawiania e-recept. Elektroniczna recepta może być jednak zastąpiona przez wersję papierową w kilku wyjątkowych przypadkach:

  • Brak dostępu do informatycznego systemu;
  • Recepta transgraniczna,
  • Recepty pro auctore i pro familiae,
  • Recepty z importu docelowego,
  • Recepty dla osób o nieustalonej tożsamości.

Jak wygląda recepta?

Recepta papierowa jest dokumentem oficjalnym, który musi spełniać określone warunki. Aby otrzymać receptę papierową, musi zostać spełniony chociaż jeden wyżej wymieniony warunek. Wystawienie recept papierowych wiąże się z zawieraniem takich danych jak:

  • Dane pacjenta wraz z jego nr. PESEL;
  • Dane osoby wystawiającej receptę;
  • Dane gabinetu/przychodni;
  • Informacje dotyczące leku oraz jego dawkowanie;
  • Data wystawienia recepty.

Wystawianie recept tradycyjnych zastąpiły e-recepty. Od teraz dany lek jest wykupowany w aptece za pomocą 4-cyfrowego kodu, który podajemy w każdej aptece. Najpierw więc występuje konsultacja lekarska, po której lekarz przepisuje potrzebne leki.  Otrzymaną e-receptę możemy sprawdzić, logując się na internetowe konto pacjenta. Wystawianie e-recepty jest bardzo podobne do tradycyjnej procedury, z tym że wszystko dzieje się za pomocą systemu informatycznego. Przepisane leki, jak na przykład tabletki antykoncepcyjne możemy wykupić nawet po konsultacji online.

Jak długo jest ważna e-recepta?

Z wystawieniem e-recepty wiąże się standardowo 30-dniowa ważność, chyba że poprzez konsultację lekarską medyk zaznaczy roczny termin realizacji. Wystawienie recept rocznych nie dotyczy jednak leków zawierających substancji narkotycznych i psychotropowych. Uzyskanie recepty rocznej obliguje również do wykupienia przynajmniej jednego opakowania leku w ciągu 30 dni od otrzymania recepty.

Warto pamiętać, że receptę online możemy śmiało zrealizować przez internet bez konieczności wychodzenia z domu. Umożliwiają to apteki internetowe. Dany lek zostanie bezpiecznie dostarczony do wybranej apteki, a my zostaniemy poinformowani, gdy będzie na miejscu. Apteki jednak mają zakaz sprzedaży leków przez internet.

Realizacja recepty po konsultacji medycznej

Po otrzymaniu powiadomienia o tym, że e-recepta online została wystawiona, pacjent może udać się do apteki, w której zrealizuje receptę online. Niezbędne jest wówczas podanie farmaceucie numer PESEL, a także 4-cydorowy kod SMS.

Możliwe jest także pokazania pliku PDF z e-receptą w celu zeskanowania kodu lub ukazanie wydruku informacyjnego otrzymanego od lekarza.

Kto może wykupić lek z e-recepty?

Receptę online może zrealizować pacjent osobiście lub poprosić o to kogoś z bliskich. Wystarczy jedynie udostępnić kod recepty i PESEL lub plik PDF, gdzie znajdują się dane recepty lub wydruk informacyjny formularza medycznego.

Gdzie zrealizować e-receptę?

Przyjmowane leki możemy wykupić w każdej aptece na terenie Polski. Dodatkowo możemy wykupić je w kilku różnych aptekach. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie opakowania danego leku należy wykupić w tej samej aptece, w której wykupiło się opakowanie pierwsze.

Kto wystawia e-recepty?

E-recepty mogą wystawiać wszystkie osoby uprawnione do wystawiania recept papierowych, a więc między innymi: lekarze, dentyści, położne, czy pielęgniarki.

Internetowe Konto Pacjenta

Technologia idzie do przodu, podobnie jak medycyna. Z tego względu bardzo ważnym faktem jest posiadanie Internetowego Konta Pacjenta. Znajdują się tam najczęściej zadawane pytania przez pacjentów. Możemy także podpatrzeć postępowanie naszej historii leczenia, czas realizacji recepty, czy wszystkie kwestie związane z naszą e-receptą.

Przed wykupieniem leku warto ustalić dogodny sposób otrzymywania wiadomości o wystawionej e-recepcie. Najlepiej zrobić to jeszcze przed wizytą w gabinecie lekarskim. Zrobimy to logując się na konto IKP.

Co można sprawdzić w IKP?

Internetowe Konto Pacjenta daje nam dostęp do historii wystawionych recept, zwolnień i innych dokumentów wystawionych przez lekarza. Oprócz tego dowiemy się tam jaki jest nasz stan zdrowia przez całą historię leczenia, oraz kiedy np. była wystawiona antykoncepcja awaryjna. Obowiązek wystawiania takich informacji ma każdy specjalista, do którego się udamy. W odpowiednich rubrykach wpisuje się nazwę leku, jak przebiegał wywiad lekarski na danej wizycie i jakie leki były przepisane. Można wiec powiedzieć, że IKP daje nam wgląd w całą historię naszego leczenia od narodzin.

Jeżeli w danej aptece wykupimy tylko jedno opakowanie danego leku, a na recepcie było ich więcej to na IKP sprawdzimy ile opakowań leku jeszcze nam zostało do wykupienia i w jakiej aptece zrealizowaliśmy elektroniczną repetę.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>