Egzema na dłoniach – problem, który nasila się zimą
Możesz nie mieć zmian na innych obszarach skóry, a borykać się z szorstką i zaczerwienioną skórą na rękach. Egzema na dłoniach, gdy raz się pojawi, lubi powracać. Szczególnie w sezonie zimowym, kiedy dłonie narażone są na wpływ wielu niekorzystnych czynników – w tym chłodu, wiatru, a także wielu detergentów.
Szacuje się, że egzemę na dłoniach może mieć w różnych okresach życia co dziesiąta osoba. Jak sobie radzić z problemem?
Jak objawia się egzema na dłoniach?
Egzema na dłoniach to nic innego, jak szorstkie, czerwone i suche obszary na skórze, niekiedy swędzące, pękające i bolesne. Egzema miewa okresy zaostrzenia i remisji. Kryje się za nią stan zapalny skóry, który powoduje trudny w leczeniu wyprysk.
Przyczyny egzemy na dłoniach
Egzema na rękach ma zazwyczaj złożone przyczyny. Do najczęstszych zalicza się:
- predyspozycje genetyczne,
- alergie,
- zaburzenia układu odporności.
Dodatkowo zmiany na skórze często występują z powodu:
- stresu,
- braku odpowiedniej higieny,
- używania zbyt wielu detergentów lub drażniących substancji.
Egzema na dłoniach często dotyczy osób pracujących w firmach sprzątających, gastronomii, zakładach fryzjerskich, w miejscach, w których skóra ma kontakt z chemikaliami i czynnikami drażniącymi.
Co powoduje egzemę na dłoniach?
Egzema nie jest chorobą zakaźną, nie przenosi się z osoby na osobę, nie można się nią zarazić.
Egzema na dłoniach może mieć przyczynę zewnętrzną lub wewnętrzną. Często wywoływana jest przez kontakt skóry z substancją uczulającą. Najczęściej wymienia się tu: proszek do prania, płyn do naczyń, kosmetyki, rozpuszczalniki, tworzywa sztuczne w ubraniach, metale (często biżuteria).
Egzema na dłoniach może być wywoływana również przez składniki spożywcze takie, jak alergeny w posiłkach: czosnek, cebulę, marchew, pomidory. Zmiany na skórę wywołują również antybiotyki i leki.
Jak leczy się egzemę na dłoniach?
Najważniejsze to znaleźć przyczynę zmian na skórze. Niestety często jest to niemożliwe, bo wskazanie alergenu czy substancji uczulającej jest wyjątkowo trudne. Mimo to warto podjąć wyzwanie i obserwować skórę oraz zapisywać to, co jemy i to, jakich kosmetyków i preparatów używamy.
Druga ważna sprawa to systematyczna pielęgnacja poprzez nawilżanie i natłuszczanie skóry, nawet w okresie, kiedy wygląda ona idealnie i zmian nie ma. Codzienna rutynowa pielęgnacja jest bardzo ważna i warto ją kontynuować. Pomocne może być:
- mycie rąk ciepłą, ale nie gorącą wodą,
- używanie bezzapachowych, najlepiej hypoalergicznych mydeł,
- nakładać balsam/krem od razu po umyciu dłoni,
- przechowuj tubkę kremu w okolicy zlewu, by pamiętać o systematycznym nawilżaniu skóry,
- unikać bezwodnych, przeciwbakteryjnych środków do mycia rąk, które zawierają alkohol i rozpuszczalniki działające drażniąco na skórę dłoni,
- używaj bawełnianych rękawiczek w trakcie prac domowych, nawet podczas składania prania,
- pierz rękawiczki w hipoalergicznym proszku,
- podczas prac w kuchni, szczególnie z ziemniakami, cebulą, papryką, mięsem, pomidorami, owocami cytrusowymi zakładaj jednorazowe rękawiczki,
- przed myciem włosów załóż rękawiczki winylowe i załóż na końce gumkę do włosów, by uniknąć wlewania płynów do środka – często szampon do włosów działa drażniąco na skórę dłoni,
- zdejmuj pierścionki w trakcie mycia rąk, by nie zgromadziły się pod nimi kosmetyki, często myj pierścionki,
- unikaj prania ręcznego i mycia naczyń w zlewie, jeśli jest to konieczne, załóż rękawice ochronne i unikaj stosowani gorącej wody,
- dbaj o pojawiające się zmiany na skórze i chroń je przed dalszymi podrażnieniami poprzez bandażowanie.
Leczenie zmian na skórze może potrwać kilka miesięcy. Lekarze często zalecają maści sterydowe, które szybko radzą sobie z podrażnieniami, niestety nie można ich stosować zbyt często.
6 komentarzy
Mam problem ze skórą na dłoniach, ale to nie egzema. W swoim przypadku o nawilżaniu zapominam.
Ja mam podobnie.
Ciekawe, czy moje suche i zaczerwienione dłonie to może być to? Mam ten problem odkąd wyjechałam na studia, a co za tym idzie zaczęłam sprzątać na własną rękę – w domu rodzinnym robiłam to rzadziej lub do spółki z mamą… Co do maści sterydowych to raz przepisał mi ją dermatolog, ale tylko zaostrzyła problem. Radziłabym mimo wszystko na nie uważać.
Często o nawilżaniu przypominam sobie, dopiero gdy skóra jest przesuszona. 🙂
Przesuszona, a chora to dwie różne rzeczy. Ja mam egzemę i jesienią i zimą mam wiecznie popękane i zakrwawione ręce. Ciężko z tym walczyć. Nawilżam i natłuszczam kilkanaście razy dziennie wyłącznie emolientami. Łykam kapsułki z wiesiołkiem i dzięki temu jakoś udaje mi się w miarę normalnie funkcjonować.
przy takich problemach skórnych najlepiej działają naturalne sposoby leczenia. Mnie fajnie pomaga franciszkańska maść zielona, sobie zamówiłam i jestem pod wrażeniem. Skóra jest lepiej po niej nawilżona