Główne menu

Fakty i mity na temat chorób przenoszonych drogą płciową

Każdego roku odnotowuje się coraz większą liczbę przypadków zachorowań na choroby weneryczne. Wiedza Polaków na temat infekcji przenoszonych drogą płciową jest bardzo uboga. W naszym społeczeństwie wciąż funkcjonuje wiele stereotypów nieznajdujących żadnych podstaw w rzeczywistości. Dowiedz się, które z powszechnych przekonań są prawdzie, a które fałszywe.

Chorobą weneryczną

1. Chorobą weneryczną można zarazić się jedynie podczas stosunków waginalnych.

MIT: Chorobami wenerycznymi można zarazić się podczas każdego stosunku seksualnego odbytego bez zastosowania prezerwatywy, również analnego lub oralnego. Niektóre typy infekcji mogą zostać przekazane partnerowi nawet podczas pettingu. Wystarczy bliski kontakt narządów płciowych.

2. Prezerwatywa nie zapewnia 100% ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

FAKT: Prezerwatywy w znacznym stopniu minimalizują prawdopodobieństwo zarażenia chorobami wenerycznymi, jednak nie eliminują one całkowicie ryzyka zachorowania. Nie istnieją obecnie żadne środki, które zagwarantowałyby 100% ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

3. HIV jest jedynym nieuleczalnym wirusem przenoszonym drogą płciową.

MIT: Choroby weneryczne na tle pasożytniczym lub bakteryjnym można skutecznie leczyć przy pomocy odpowiednich środków farmakologicznych. Niestety kuracja  infekcji o podłożu wirusowym jest o wiele bardziej problematyczna. Wirusy przenoszone drogą płciową (takie jak HIV, HPV oraz HSV-2) pozostają w organizmie nosiciela do końca jego życia.

4. Chorobą weneryczną można zarazić się na skutek użycia tych samych akcesoriów erotycznych.

FAKT: Większość drobnoustrojów odpowiedzialnych za rozwój infekcji wenerycznych może zostać przeniesiona na partnera seksualnego w wyniku dzielenia akcesoriów erotycznych, takich jak na przykład wibratory. Zawsze należy je zatem dokładnie myć lub zabezpieczać za pomocą prezerwatywy.

    2 komentarze

  • Jola

    Tekst potrzebny, ale nie zmienia to faktu, że po przeczytaniu, odechciewa się wszystkiego.

  • hania

    ja najczęsciej mam problemy z infekcjami intymnymi, dobrze że jakiś czas temu lekarz polecił mi zastosować probiotyki ginekologiczne provag, dzięki nim od czasu kiedy zaczęłam je brać nie mam już problemów z upławami czy nieprzyjemnym uczuciem pieczenia, a kiedyś myślałam że już zawsze będę się z tym męczyć , dodam że warto kupować probiotyki które sa przechowywane w lodówce i mają taki wymóg bo to oznaka ich skuteczności

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>