Główne menu

Fakty i mity na temat chorób przenoszonych drogą płciową

5. Choroby weneryczne nie zawsze wywołują objawy.

FAKT: Choroby przenoszone drogą płciową mogą rozwijać się w całkowicie bezobjawowy sposób. Z tego powodu bardzo często są bezwiednie przenoszone na partnerów seksualnych. Wiele infekcji wenerycznych wykrywanych jest dopiero w momencie, gdy rozwój choroby doprowadzi do wystąpienia poważniejszych powikłań zdrowotnych.

6. Najbardziej charakterystycznymi objawami chorób wenerycznych są zmiany skórne w okolicach intymnych.

MIT: Powszechne przekonanie o tym, że każda choroba weneryczna wywołuje zmiany skórne w obrębie genitaliów jest błędne. Symptomami zachorowania na infekcje przenoszone drogą płciową mogą być także nieregularne okresy, upławy z pochwy lub penisa, ból podczas oddawania moczu, krwawienia śródcykliczne, ból podczas stosunku oraz bóle podbrzusza.

7. Choroby weneryczne są niegroźne.

MIT: Wczesne wykrycie choroby oraz podjęcie odpowiedniego leczenia w większości przypadków pozwala uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych. Nieleczone infekcje mogą jednak doprowadzić do rozwoju niebezpiecznych dolegliwości, takich jak zapalenie narządów miednicy mniejszej, zapalenie gruczołów Bartholina, zapalenie mózgu lub reaktywne zapalenie stawów.

8. Choroby weneryczne są problemem jedynie osób rozwiązłych.

MIT: W Polsce wciąż funkcjonuje przekonanie, że ryzyko zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową dotyczy jedynie prostytutek, narkomanów i seksoholików. Nic bardziej błędnego. W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na infekcje weneryczne znajdują się wszystkie aktywne seksualnie osoby współżyjące z partnerami bez wykonania wcześniejszych badań na obecności chorób przenoszonych drogą płciową. Prawdopodobieństwo zarażenia wzrasta gwałtownie w przypadku osób niestosujących prezerwatyw.

9. Diagnoza chorób wenerycznych jest bardzo trudna.

FAKT: Zazwyczaj do lekarza udajemy się wtedy, gdy coś nam dolega. Większość ludzi uważa, że jeśli organizm funkcjonuje bez zastrzeżeń, nie ma żadnych powodów do niepokoju. Niestety przebieg chorób przenoszonych drogą płciową bywa często asymptomatyczny. W przypadku bezobjawowego rozwoju infekcji zdiagnozowanie choroby bez wykonania odpowiednich testów w laboratorium jest niemożliwe.

10. Choroba weneryczna może samoistnie ustąpić.

MIT: Zdarza się czasami, że odczuwane objawy ustępują samoczynnie po upływie określonego czasu. Nie oznacza to jednak, że infekcja uległa samoistnemu wyleczeniu. Kuracja chorób przenoszonych drogą płciową wymaga zastosowania odpowiednich leków.

Konsultacja: specjaliści kliniki KlikMedik

    2 komentarze

  • Jola

    Tekst potrzebny, ale nie zmienia to faktu, że po przeczytaniu, odechciewa się wszystkiego.

  • hania

    ja najczęsciej mam problemy z infekcjami intymnymi, dobrze że jakiś czas temu lekarz polecił mi zastosować probiotyki ginekologiczne provag, dzięki nim od czasu kiedy zaczęłam je brać nie mam już problemów z upławami czy nieprzyjemnym uczuciem pieczenia, a kiedyś myślałam że już zawsze będę się z tym męczyć , dodam że warto kupować probiotyki które sa przechowywane w lodówce i mają taki wymóg bo to oznaka ich skuteczności

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>