Główne menu

Farbowanie w pralce z Simplicol – moja opinia

Współczesna technika ułatwia życie. Właściwie na każdym obszarze, także w procesie farbowania odzieży, które można przeprowadzić w domu, bez brudzenia dłoni. Wystarczą specjalne barwniki Simplicol i pralka. Te pierwsze dotarły do mnie kilka tygodni temu, ta druga służy mi od kilku lat, co na pewno nie jest zaskoczeniem, bo wszak chyba każdy ma w domu pralkę. Tym razem jednak za pośrednictwem maszyny piorącej sprawdziłam, jak można prosto i szybko odświeżyć kolor odzieży, nadając jej głębi lub zafarbować tkaniny na całkiem nowy kolor.

Całkowicie inaczej niż to odbywało się kiedyś….

Obecnie wystarczy jeden cykl prania, dawniej potrzeba było wiele godzin i morza cierpliwości…

W Biskupinie na przykład można obejrzeć różne stanowiska i inscenizacje, w tym proces farbowania odzieży. Dawniej do pokrycia tkanin kolorem potrzebne były wielkie gliniane dzbany, garnki i barwniki pozyskiwane z natury: zielone lub jesienne liście dla uzyskania różnych odcieni zieleni, łupiny cebuli, by zafarbować odzież na żółto-pomarańczowo oraz drogi, sprowadzony zza oceanu barwnik indygo z roślin indygowca do uzyskiwania niebieskiego koloru.

farbowanie odzieży

Dzisiaj do farbowania odzieży nie potrzeba żadnych umiejętności. Wystarczą barwniki, które nanoszą na odzież farbę podczas zwykłego cyklu prania w pralce.

Dla osób bardziej zaawansowanych dostępne są również inne opcje – na przykład farbowania artystycznego, kreatywnego i uzyskiwania efektu takiego, jak: batika, Dip-Dye, Tie-Dye czy ombre.

Jako, że to moje pierwsze spotkanie z farbami do odzieży, zaczynam od podstaw. Specjalnie dla Was przetestowałam intensywne barwniki do tkanin Simplicol do zastosowania w pralce. Producent udostępnia aż 18 pięknych kolorów.

Aż trudno zdecydować się na konkretną barwę…

Na pierwszy ogień poszły stare nieco wyblakłe czarne dżinsy. Postanowiłam poprawić ich kolor przy użyciu czarnej farby do tkanin Simplicol. Jednak zanim to nastąpiło, sięgnęłam po polecany przez producenta farb środek do oczyszczenia pralek. To ważne, by przed farbowaniem odzieży usunąć pozostałości proszku i zabrudzenia, które mogłyby mieć negatywny wpływ na ostateczny efekt.

Spodnie przed farbowaniem

Spodnie przed farbowaniem

Cały proces farbowania odzieży jest dziecinnie prosty. Wkładamy do pralki suchą i czystą odzież. Wyciągamy z pudełka buteleczkę, odkręcamy, przecinamy woreczek i ustawiamy na odzieży. Następnie nastawiamy cykl prania na syntetyczne, bez prania wstępnego (u mnie 40 stopni, 1,31 minut) i gotowe. Możemy wyjść z łazienki i poczekać aż pralka zakomunikuje koniec cyklu lub przypatrywać się procesowi farbowania.

W pralce

Po skończonym cyklu prania, otwieramy pralkę, wyciągamy pustką buteleczkę i opakowanie. Następnie pierzemy odzież z dodatkiem proszku zgodnie z instrukcją zawartą na metce, następnie suszymy. Podczas jednego cyklu farbowania można zmienić kolor jednej pary jeansów, kilku podkoszulek czy ręcznika plażowego.

Po praniu spodnie na całej powierzchni mają głęboki, odświeżony czarny kolor. Jestem zadowolona z efektu.

Po praniu

Na drugi test wybrałam poszewki na poduszki znalezione w sieci sklepów z odzieżą i wyposażeniem wnętrz. Żeby uzyskać głęboki kolor, jednorazowo można farbować 600 gramów tkanin. W razie potrzeby należy użyć wagi kuchennej, by sprawdzić wagę wybranej rzeczy.

Waga wskazuje 183 gramów, czyli wszystko się zgadza. To teraz czas na farbowanie.

Przed farbowaniem

w pralce

Patrzycie na powyższe zdjęcia i spodziewacie się pięknego, fioletowego koloru?

Okazuje się, że nic z tego.

Wyciągam z pralki takie same poszewki, jakie włożyłam.

Jakim cudem? Co się stało?

Powód jest prosty. Skład produktu: 100% poliester. W ulotce dołączonej do farby widnieje prosta informacja – udział syntetycznych włókien może być maksymalnie 50%-towy. W przypadku wybranych przeze mnie poszewek jest on 100%, dlatego z pralki wyciągam nieprzefarbowane poszewki (takie, jak na poniższym zdjęciu). Staję również przed wyzwaniem wyczyszczenia pralki – cały barwnik pokrył wnętrze bębna. U mnie to test, Wam nie polecam, bo farbowanie syntetyków to strata czasu. Na szczęście czyszczenie pralki jest proste – wystarczy sięgnąć po preparat do tego przeznaczony i gotowe.

Wniosek jest prosty – przed farbowaniem dokładnie sprawdzamy skład tkanin. Syntetycznego materiału farba nie pokryje!

Trzecie podejście to bawełniane koszulki: 100% bawełny. Tutaj nie powinno być problemu z farbowaniem.

Wybieram bardzo twarzowy kolor turkusowy.

Powtarzam cały proces z farbowaniem.

Simplicol

I wszystko świetnie się udaje!

Po farbowaniu

Farbowanie z Simplicol to świetna zabawa, która pozwala nadać nowego życia odzieży, odmieniając wygląd swojej szafy. Możliwości są wprost nieograniczone. Dla wszystkich – intensywne kolory Simplicol, a dla bardziej zaawansowanych – kreatywne farbowanie.

Najtrudniejsze zadanie polega na zmianie kolorów ciemnej odzieży na jaśniejszą. Jednak i tu można z sukcesem pofarbować ubrania, wszystko za sprawą odbarwiaczy do odzieży.

Jedyne, o czym trzeba pamiętać to skład tkanin – sprawdziłam to, o czym pisze producent w ulotce dołączonej do produktu – Simplicol nie zabarwi syntetycznych tkanin. Dla osób obawiających się pozostawania barwnika w pralce – dobra wiadomość. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją obsługi i po farbowaniu wyprać odzież i nie ma obawy, że przy kolejnym cyklu praniu coś nam pofarbuje. Dla pewności można zawsze użyć środka do czyszczenia pralek.

Ja polecam! Spróbujcie.

Udanej zabawy!

    72 komentarze

  • Olenka

    ciekawa recenzja…nigdy nie próbowałam farbowania odzieży w domu

    • Karol

      czarny ok szary już różnie, brązowy nierówno zafarbował przy 300g odzieży, ten sam proces plus szczypta soli i troszkę octu nakretka do pojemnika na płukanie i kolory żywsze, farbowane odzież robocza 60prpcac poliesryler temp 60 C U waga producent De Simplikola z allegro podaje błędą Infor. Utrwalacz dajemy od razu z proszkiem a nie do podczas płukania. Wówczas proces jest dłuższy. Przy czarnym 40C i 40min wystarcza.

  • Maria

    nie słyszałam…fajny patent

  • domowo158

    Całkiem ciekawe, popróbowałabym. Co prawda mam obawy co do pozostałości koloru w pralce, ale czasami jest tyle rzeczy do wyrzucenia, których się nie używa, a są w dobrym stanie, że może właśnie wystarczyłby im nadać inny kolor 🙂

    • dorota

      U mnie nic nie zostało. Warto potestować. 🙂

      • Aneta

        Farbowalam 2 razy. Nigdy nie wyszedl czarny kolor ,zawsze brudny granat w strone grafitu. Farbowalam białe bawelniane koszulki. I spodnie z bawelny. Prosze uwazac, bo kolor niezgodny z opisem.

        • Krystyna

          Dlaczego nie wszystko wylało się z butelki podczas farbowania?

          • Bryguda

            Spodnie mają nawet ładny kolor. U mnie problem jest z pralka . Tydzień przed farbowaniem spodni wyczyściłem pralkę środkiem do tego przeznaczonym. Robię to ci jakiś czas. Niestety po ufarbowaniu spodni,puściłam pralkę z proszkiem do prania żeby wypłukać barwnik który pozostał. I dramat pomimo wielokrotnego prania szmat i pustek pralki ze środkami do prania ,wyjmuje uprzednio włożone białe rzeczy ,różowe. Nie wiem czy i jak pozbyć się tego koloru.

      • Krystyna

        Dlaczego nie wszystko wylało się z butelki podczas farbowania?

      • Nick

        Nie polecam, pralka niemiłosiernie brudna, a smród nie do usunięcia przez parę ładnych dni. Soda, wybielacze nie pomagają zbytnio do usunięcia smrodu. Ogólnie syf.

    • Ola

      Nie polecam! Wczoraj „wypralam” w tym srodku spodnie Armaniego. Czarne dresy. Dzisiaj spodnie wyschły i co? Sa w opłakanym stanie! Zamiast koloru czarnego wyszedł kolor miejscami bordowy! Napis cały zafarbował. Saszetka Ck która też włożyliśmy w tragicznym stanie. Wybrałam kolor INTENSYWNA CZERŃ. A wyszedł jaki? Mierzony z czarnym, brązowy. Różne kolory. Ręce opadają. Nie polecam tego gowna!j

  • Matka na Szczycie

    Ooo, właśnie zawsze byłam ciekawa jak ufarbować ubrania, bo mnie to kusi 🙂

    • dorota

      Polecam spróbować 🙂

    • Piotr

      Bluza – już nieco wyblakła 80% bawełny i 20% poliestru. Barwnik – simplicol aksamitna czerń. Pralka program 40*. Farbowanie potem pranie i nic. Jaką bluzę włożyłem taką wyjąłem. Simplicol z allegro, 30zł niby niewiele, ale już nie kupię.

    • Artur

      Dzisiaj poszły 3 cykle farbowania. 3x spodnie w kolorach: czarny, granatowy i oliwka… efekt WOW! Jestem bardzo zadowolony. Generalnie, tak jak w srtykule… czytac , czytac, czytac czern , granat i oliwka wyszly rewelacyjnie. Jako facet… polecam

  • OLJA

    a nie farbuje to potem w pozniejszym praniu?

    • dorota

      U mnie nic nie zafarbowało. Po farbowaniu trzeba wyprać ubranie w normalnym cyklu prania. Zawsze jak są obawy, można wyczyścić pralkę przy użyciu środka czyszczącego – po prostu włączając z nim cykl prania

  • asia

    Ja korzystałam z tego simplicolu i efekt jest super. Polecam tym co się wahają:)

  • Barbara

    O tym farbowaniu w pralce dowiedziałam się czytając Twój post. Świetny pomysł. Bardzo mi się podoba. 🙂

  • Kasia

    super, nie miałam pojęcia…dobrze, że o tym piszecie

  • Ola

    Zamawiam i będę się bawić 🙂

  • Martyna

    A co z ubraniami które mają plamę ? Chcialabym pofarbowac jasne spodnie na ciemniejszy kolor ponieważ plamy nie da się juz wybawic .

    • dorota

      Martyno, obawiam się, że plama będzie widoczna…Może mniej, ale jednak…

    • Monika

      Farbowałam wielokrotnie simicolem. Jedyny minus to wg mnie zwiekszona sztywność tkanin po farbowaniu. Farba fajnie kryje i właśnie raz farbowałam turkusową sukienkę, która miała fatalne wybawienie koloru. Dosyć spore i jasne. Ładnie się ufarbował, nie było widać ze kiedyś coś tam było. Grunt to farbować wg instrukcji (czyste, wyprane bez płynu do zmiękczania, impregnatu itd.). No i jednak ja musiałam sobie wyszorować gumy z pralki potem gąbką z detergentem. Mam dosyć twardą wodę i został osad, którego nie usunął
      Nawet środek czyszczący. Mimo to polecam!

  • Stan

    Co to za pranie w półtorej minuty („bez prania wstępnego (u mnie 40 stopni, 1,31 minut) i gotowe”) ???!!!

  • ANNA

    Pogubiłam się ale mam białą koronkową sukienkę a właściwie z grubej gipiury chciałam ją ufarbować na czarno 🙂 wyjdzie czy nie w składzie 100 % poliester „_

  • Monika

    A jeśli mam kurtkę, na metce 100% nylon to uda się zafarbować?

  • Ania

    zastanawiam się tylko jak później zachowuję się ta farbowama odzież, chodzi mi o to czy się nie odbarwia?

  • Karolina

    A jak nazywa się środek czyszczacy pralkę?

  • JO

    Płyn do czyszcenia prali jest na pierwszym zdjęciu nad preparatem do farbowania simplicol – HEITMANN HYGIENE REINIGER.
    Aktualnie można już kupić polski p-łyn do czyszczenia pralki BRYZA – od dziś (19.10.2017) w promocji w TESCO 2-pack za12,99 zł.
    Normalna cena 19,99 z a2-pack.

  • Piotr

    Dobra rzecz jak ktos lubi swoje stare ciuchy i nie chce z nich rezygnować . Takie farbowanie może im nadac intensywny (jak nowy) kolo. Ale farbowanie ręczników , koszulek zwanych T-shirt chyba jest nieekonomiczne. Jesli taki barwnik kosztuje 30 zł w Rossmanie to za 30 dychy mozna kupić naprawdę bardzo dobry duzy kąpielowy ręcznik. Podobie z innymi rzeczami, ale…co kto lubi 🙂

    • Jola

      Ja korzystałam z czarnego i aksamitnego granatu – efekty super. Czarnym zafarbowałam (jednocześnie ) sprane czarne dżinsy, 2 koszulki i 2 sweterki – więc chyba nieźle za 30 zł. Efekt utrzymuje się po 3 praniach na razie.

  • Gab

    Kupiłam szary Simplicol. Włożyłam do pralki razem z dwiema serwetami i obrusem. Mimo, że były w większości lniano- bawełniane z pralki wyciągnęłam wszystko zniszczone. Biały obrus jest w kolorze brudno-białym a serwety w szare plamy. Ohyda. NIE POLECAM!!!

  • Karolina

    Witaj. A wiesz może czy zafarbować zatem poszewkę w której jest tylko 40% bawełny?

  • syl

    Czy bęben pralki uszczelki i inne elementy nie zostały pofarbowane przez pigment? Bo przeczytałam jedną opinię, gdzie Pani nie umiała doczyścić później uszczelek i plastikowych elementów.

    • dorota

      Syl, u mnie nie było tego problemu. Wystarczyło raz włączyć pralkę na cykl prania bez wypełnienia, wszystko się oczyściło, potem przetarłam tylko jednorazowym ręcznikiem uszczelki.

  • Ewelina

    Mam pytanie. Jeżeli wstawię po farbowaniu białe pranie, czy jest możliwość, że i ono zafarbuje? Czy pralka wyczyści się podczas tego drugiego prania już bez barwnika?

  • Beata

    niestety nie polecam do farbowania odzieży o innym kolorze, jedynie do odświeżenia koloru. Odświeżałam czarne jeansy ale wrzuciłam do nich z ciekawości czerwony bawełniany podkoszulek i niestety nie ufarbował się, tylko poplamił!

  • Aleksandra

    Może farbowała któraś z Was bawełna/poliester 50%/50%?
    Piszą, że można tylko jaki będzie efekt końcowy…
    Mam beżowo-brązowa pościel dokładnie 65% bawełna 35% poliester warto zaryzykować na czarno?

  • Asia

    Witam chce zafarbowac bluze czarna ale ma biale naszywki czy one tez zostana zafarbowane

  • baśka

    Farbowałam czarne bawełniane spodnie efekt super ale z pralką problem, zapchała się i stanęła, nie rozpuściły się w całości wrzucone środki i drugie pranie ich nie usunęło, dopiero po ręcznym usunięciu i wrzuceniu tabletki na oczyszczenie pralka do użytku ale pod uszczelkami pozostało jeszcze dużo czarnego.

  • Hanna

    Ciekawe czy można farbować w starej pralce Frani, może ktoś próbował?

  • Ewa

    Nie wyczyści się! Farbowałam na czarno spodnie i od 2 tygodni próbuję doczyścić pralkę z farby. Używałam już wszystkiego, a drobiny farby nadal pojawiają się w czasie prania. Gdyby nie chusteczki wyłapujące kolor, to pralka byłaby do wyrzucenia. NIE polecam!!!

  • Misiek

    Czyli brakuje informacji artykul sponsorowany….

    • dorota

      Misiek, wszystkie artykuły sponsorowane są u nas na stronie oznaczone.

    • Radek

      Dokładnie. Jestem po uzyciu tego cuda.. gowno nie efekt.. Pani nie wspomniała w artykule o tym jakie konklretnie barwniki testowała.. Bo np na zdjeciu Czarny to jest Expert którym mozna farbowac wełne i ten akurat barwnik ma w instrukcji az 60 stopni Celsiusza i utrwalacz wlewa sie do dozownika plynu bo idzie w ostatnim płukaniu w przeciwieństwie do instrukcji , którą autorką bardzo dobrze przytoczyła… Tylko nie wiadomo co w czym było farbowane.

  • edyta

    Ubieram się na zielono, tj. staram się zawsze byc cała zielona ot taki styl, kupuje ciuchy białe, żółte niebieskie i farbuje simplicolem na rozne odcienie zieleni. farbowałam już ze 30 razy i nigdy totalnie nigdy nie wyszło nierówno, po drugie zafarbowane rzeczy zawsze każą wyprać po farbowaniu w proszku – tak robię i po tym drugim praniu nigdy nie zostało w pralce nic brudnego.Nic. Ani plamki na uszczelce. Mam pralke Beko za ok 1300zł kupioną w 2015, moze to jakiś problem z pralkami starego typu? albo nie stosowanie się do instrukcji? Trzeba wybrać konkretny program, który gwarantuje stałą temperaturę, jeśli wasza pralka nie ma takiego programu albo ma problem z termostatem to nie jest to wina barwnika. w porównaniu z tym co było kiedys gotowanie, octowanie itd to dla mnie simplicol to zbawienie. ps. Męża spodnie zawsze farbuje na czarno i jak wyżej, nigdy nie miałam problemu żadnego.

  • RC

    Niestety brudzi pralkę

    • Kinga

      Ufarbowałam spodnie dżinsowe na czarno z Orsey które po 3 prania były do wyrzucenia , strasznie się odbarwiały nawet przy dotyku od początku kupna, chciałam reklamować ale znalazłam info o tym barwniku i spróbowałam. Spodnie czarne, smugi i odbarwienia zaczerniły się ale pralka masakra, farba jest w uszczelce:( mnóstwo jej tam w zakamarkach, wycieram i ciągle jest, zrobiłam normalne pranie w proszku już z ciemnymi ubraniami i chustkami wyłapującymi kolor, pranie z oczyszczaczem do pralek z lidla i nic, nadal farba jest, teraz dałam dwie łyżki Domestos’a do pralki i pranie na 60 stopni, jak nie zadziała to co zrobić …?! szkoda bo farbowanie jakby sie udało ale pralka teraz katastrofa, jak ja białe wypiorę !!!!! Pralka LG też w miarę nowa ma 4 lata…

  • Aga

    A można farbować buty, adidasy materiałowe? 🙂

    • dorota

      Hmmm…nie wiem nie próbowałam 🙁

    • K.

      Skuszona pozytywnymi opiniami (nie tylko u Pani) pokusiłam się… i żałuję! Owszem, ubrania pofarbowało super (odświeżałam sprane, czarne spodnie, bluzki itp). Mają teraz piękną i głęboką czern- niestety moja pralka również 🙁 ładowana od góry – po otwarciu cały bęben w czarnej mazi, wnętrzr, gumy pralki… nie, że zafarbowało- ale trzeba to czyścić szmatką, wacikami i sama nie wiem czym jeszcze- bo nawet puszczenie pralki na 60° nie pomogło (próbowałam 2x)… masakra 🙁 szkoda.

  • Magdalena

    Mam szarą, sportową, bawełnianą bluzę- przebarwienie na rękawie prawdopodobnie od domestosu. Jeśli kupiłabym barwnik w tym samym kolorze, jest szansa, że odbarwienie zniknie?

  • Magda

    A czy ktoś mieszał różne barwniki w jednym farbowaniu?

  • Piotr

    Bluza – już nieco wyblakła 80% bawełny i 20% poliestru. Barwnik – simplicol aksamitna czerń. Pralka program 40*. Farbowanie potem pranie i nic. Jaką bluzę włożyłem taką wyjąłem. Simplicol z allegro, 30zł niby niewiele, ale już nie kupię.

  • Ola

    A czym zafarbować poliester??

  • Tin

    Na litość bobrzą… nigdy więcej koloru zielonego… po kilkukrotnym farbowaniu czarnych jeansów – będąc zadowoloną w efektu – stwierdziłam, że machnę zieloną koszulkę… odbarwiło się wybielaczem, szkoda mi było, stwierdziłam, że kupię farbę w podobnym odcieniu i przywrócę do życia… owszem… koszulka wyszła fajnie… ALE… noż karwasz makaroniasz… ta farba nadal tam jest… nie wiem gdzie… pierwszym sygnałem ostrzegawczym były zafarbowane uszczelki… ale ok… może „ten typ tak ma”… czyściłam acetonem, innymi środkami… nie schodziło… puściłam jedno pranie… drugie… wrzucałam chusteczki „zapobiegające farbowaniu” by sprawdzać czy nadal farba jest… robię chyba z 8. pranie… na pustym bębnie… w temp 95… robiłam tez 40 – lekki kolor zielony zostaje na tej chusteczce… jedynie w 30stopniach nie ma śladu… ratunku… toć to szlag człowieka trafia… nie wiem co robić… i ocet… i wybielacz… i vanish… używałam… specjalny srodek do czyszczenia pralek też…

  • Ola

    Nie polecam! Wczoraj „wypralam” w tym srodku spodnie Armaniego. Czarne dresy. Dzisiaj spodnie wyschły i co? Sa w opłakanym stanie! Zamiast koloru czarnego wyszedł kolor miejscami bordowy! Napis cały zafarbował. Saszetka Ck która też włożyliśmy w tragicznym stanie. Wybrałam kolor INTENSYWNA CZERŃ. A wyszedł jaki? Mierzony z czarnym, brązowy. Różne kolory. Ręce opadają. Nie polecam tego gowna!

  • Isabella

    Kupilam czarna farbę simplicol A sweter wyszedł rudy Hmm nie polecam

  • Barbara

    Chciałam zafarbować 3 białe pokrowce na krzesła i biały koc. Po wypraniu otrzymałam poszarzałe rzeczy

  • Barbara

    Mi ładnie ufarbowało płaszcz i jeansy na czarno. Pralka czysta. Simplicol kupiłam w Rossmannie. Z tego, co tu czytałam, to ten z allegro to chyba jakiś trefny. A miałam zamówić inne kolory właśnie na allegro. I teraz sama nie wiem.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>