Główne menu

Inf. prasowa
Franczyza, z czym to się je?

Zaangażowanie w życie rodzinne nie musi wykluczać się z ambicjami zawodowymi. Te dwie strefy życia łatwo pogodzić za pomocą elastycznego czasu pracy. Jeśli nie jest to możliwe na Twoim etacie, może warto pomyśleć o otwarciu własnego biznesu. Jeśli masz obawy, pomyśl o bezpiecznym systemie franczyzowym. Niezależność, możliwość decydowania o urlopach, a nawet o tym z kim się pracuje – taka praca jest w zasięgu ręki.

Jak powiedział pewien grecki filozof, jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana. Warto potraktować to przysłowie jako inspirację i wziąć sprawy w swoje ręce. Marzysz o własnym biznesie, elastycznym czasie pracy, a dodatkowo wyczuwasz w sobie żyłkę handlowca, ale nie masz zbyt wielu oszczędności i boisz się podjąć ryzyka? Nic straconego! Warto, żebyś zapoznała się z ofertą sprawdzonych franczyzodawców, którzy oferują możliwość prowadzenia biznesu pod znaną marką.

Wiem, że praca na etacie nie jest dla mnie, chcę czuć większą swobodę, kontrolować w pełni swój czas. Na etacie pracujemy teoretycznie 8 h dziennie, ale często pojawiają się godziny nadprogramowe, czasami występują problemy z urlopem, a ja chcę decydować o tym, co robię i w jakim kierunku się rozwijam. Już teraz wiem, że będę prowadzić jednocześnie sklep oraz gabinet psychologiczny – opowiada pani Danuta Bethke z Gorzowa Wielkopolskiego.

Brzmi znajomo? Jeśli ostatnio myślałaś o zmianie pracy, ale na taką która pozwoli Ci decydować o tym kiedy i jak spędzasz swój czas  – ten artykuł jest dla Ciebie. Jest to możliwe w przypadku prowadzenia własnej działalności. Jedno z rozwiązań stanowi franczyza, która pozwala zyskać samodzielność finansową i zawodową przy wsparciu innych, doświadczonych osób i stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym.

Nie jesteś sama

Franczyza to model biznesowy, który polega na prowadzeniu własnego biznesu pod znaną marką. Franczyzobiorca korzysta nie tylko z rozpoznawalności szyldu, ale wypracowanego i sprawdzonego modelu biznesowego oraz m.in. z zaplecza informatycznego, logistycznego i marketingowego licencjodawcy. Jedną z firm oferujących bezpieczną franczyzę jest sieć sklepów Żabka. Każdy punkt pod tą nazwą prowadzą osoby, które podjęły decyzję o pracy na swoim. Jedną z nich jest wspomniana pani Danuta z Gorzowa Wielkopolskiego, która bez wcześniejszego doświadczenia w handlu, postanowiła otworzyć sklep w systemie franczyzowym. W przypadku Żabki, każdy kto zdecyduje się na własny biznes pod jej szyldem i posiada wkład własny w wysokości ok. 5000 zł  może otrzymać w pełni wyposażony i zatowarowany sklep. Początkowa inwestycja pokrywa pierwsze koszty potrzebne na rozruch, takie jak zakup drukarki fiskalnej, koncesję czy towary regionalne. Otwarcie sklepu poprzedza cykl szkoleń, a nowego przedsiębiorcę wspiera partner biznesowy na każdym etapie prowadzenia działalności.

–  Do tego dochodzi przejrzysty system wynagrodzeń oraz stałe wsparcie sieci w prowadzeniu biznesu, czyli stały kontakt z Partnerem ds. Sprzedaży i możliwość korzystania z wiedzy i doświadczenia jego oraz pozostałych Franczyzobiorców. Nie zastanawiałam się długo nad umówieniem się na rozmowę rekrutacyjną. Biorąc pod uwagę oferowane korzyści i moje pozytywne nastawienie wraz z chęcią pracy, nawet nie zakładałam możliwości porażki mówi prowadząca Żabkę, Danuta Bethke.  

Żabka to także dobre rozwiązanie dla osób, które z jakiegoś powodu wypadły z rynku pracy, pomimo dobrego wykształcenia i chęci nie mogą znaleźć dla siebie zajęcia w zawodzie. Swoimi doświadczeniami podzieliła się z nami Justyna Hołownia, która od czterech lat prowadzi sklep Żabka w Strzegomiu.

Pomimo ukończenia studiów pedagogicznych nie udało mi się znaleźć pracy w zawodzie – mówi pani Justyna ze Strzegomia. – Założenie rodziny i pojawianie się kolejnych dzieci utrudniały odnalezienie się na rynku pracy. Wtedy nadarzyła się okazja, by poprowadzić Żabkę w Strzegomiu, bardzo blisko mojego domu. Wcześniej już pracowałam w Żabce u teściowej w Wałbrzychu, więc orientowałam się jak wygląda praca w sieci. Choć trudno było się ostatecznie zdecydować ze względu na dzieci, to teraz jestem zadowolona. Jestem niezależna, mogę dowolnie sobie ustawiać zmiany i czas pracy, co jest dużym plusem – podsumowuje młoda franczyzobiorczyni.  

Więcej niż korzyści finansowe

Większości z nas własny biznes kojarzy się z daleką perspektywą zysku. Nierzadko na pierwsze korzyści finansowe należy po prostu poczekać. Prowadzenie Żabki obala ten stereotyp, ponieważ każdy franczyzodawca tej sieci jako jeden z elementów systemu wynagrodzeń otrzymuje gwarancję przychodu na poziomie minimum 6500 zł. W zależności od obrotów sklepu i własnego zaangażowania może go zwiększać. Dzięki gwarancji finansowej łatwo zaplanować sobie chociażby domowy budżet. Korzyści z bycia franczyzobiorcą to jednak nie tylko satysfakcja finansowa. Przekonała się o tym Danuta, w której od dawna kiełkowała myśl o zmianie pracy. Wsparcie sieci franczyzowej, sprawiło, że mogła zdobyć nowe doświadczenie zawodowe bez względu na okoliczności i wiek. Oprócz stałego zatrudnienia i niezależności finansowej franczyza pozwala, po prostu się rozwijać. – Prowadzenie własnego biznesu daje mi wielką radość i satysfakcję, ponieważ czuję, że teraz pracuję na własny rachunek. To mnie motywuje do działania. Praca na własny rachunek powoduje, że muszę kreatywnie myśleć, wyrywać się ze schematów, a to mnie aktywuje do szukania kolejnych pomysłów – mówi prowadząca sklep Żabka w Gorzowie Wielkopolskim.

Własna firma to pierwszy krok zarówno do niezależności, jak i samorealizacji. Nieważne w jakim jesteś wieku i jaki cel Tobie przyświeca, ale jeśli jako kobieta chcesz się spełniać na wielu polach, godzić pasję z pracą i nie zaniedbywać obowiązków rodzinnych kosztem pracy, to franczyza jest dla Ciebie. Jeśli właśnie przeszło Ci przez myśl, żeby zamienić pracę na etacie na własny biznes – może czas zdecydować się na zmiany?

  10 komentarzy

 • Kinga K.

  Nie wiedziałam,że tak to się nazywa..Ciekawy przypadek pani Danuty..Zgadzam się też,że firma to więcej niż korzyści finansowe.. Ciekawy wpis,miłego dnia 🙂

 • Marta

  Same korzyści 🙂

 • Mozaika Rzeczywistości

  Franczyza to całkiem dobre rozwiązanie dla osób, których doświadczenie nie jest chyba aż tak duże. Choć nawet tu należy mieć pewne podstawy wiedzy z różnych dziedzin związanych z prowadzeniem firmy, podatkami i pochodnymi.

  A dzięki wielkie. 🙂 Tak, akurat dziś wróciłem z gór.

  Pozdrawiam!

 • Królowa Karo

  Jeśli to jest przychód 6500 zł, a nie dochód, to pytanie – jaki jest rzeczywisty dochód i jakie koszty trzeba jeszcze w tym przychodzie uwzględnić…

 • Mru

  Nie wierzę, że brak w tym jakichkolwiek haczyków 😀

 • Ultra

  Bez podstaw wiedzy się nie obejdzie. Podejrzewam, że sklep z żywnością to ciężki kawałek chleba. Wymaga siły, zaangażowania i obrotności od rana do wieczora i w wniedzielę także, aby sklep mógł przynosić zyski. Znajoma fizycznie nie podołała, niestety.
  Zasyłam serdeczności

 • Noel

  Własna firma to też nie jest taki luksus jak się wydaje. Muj kuzyn ma własną betoniarnie i pracuje po 10-12 godzin dziennie (czesto w okresie letnim dłużej), a wolne ma tylko niedziele i święta.
  Oczywiście wszystko zależy od rodzaju branży jaką człowiek chce się zająć ale nieraz odbębnienie 8 godzin w pracy jest dużo prostsze niż posiadanie własnej firmy.

 • Geny po ojcu

  Bardzo ciekawy artykuł podziwiam osoby, które się na to decydują moim zdaniem trzeba wykazać się odwagą i wiarą w to, że sie ud

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>