Główne menu

Gdy Cię naprawdę wszystko wkurza…3 przyczyny, dlaczego tak jest

Czasami przychodzi w życiu taki czas, że się gotujemy od środka. Dosłownie nas nosi. Nie sposób wtedy usiedzieć w miejscu, skupić się, czy wyciszyć. Coś ewidentnie jest nie tak i to „coś” trzeba zmienić, żeby nie zwariować! Tylko jak to zrobić, gdy wszystko wydaje się zbyt trudne, a rzeczywistość beznadziejna?

Przepracowanie

Gdy wkurzasz się na wszystkich i wszystko, być może winne jest zmęczenie wynikające z przepracowania. Najprawdopodobniej brakuje Ci równowagi, która powinna Ci towarzyszyć na co dzień, a która przez miesiące, czy nawet lata była ignorowana. Bo ciągle ważniejsze było coś innego niż sen, wypoczynek, cisza, spokój, wspólne wakacje, spotkanie z przyjaciółmi, czas z rodziną. Nie było jak wyłączyć telefonu, odciąć się od sieci internetowej, odetchnąć. Człowiek chodził ciągle stymulowany, przebodźcowany, na bieżąco atakowany kolejnym zadaniem do zrobienia.

I teraz to się mści. Informacje wysyłane przez ciało już nie są subtelne. One są uderzające swoją mocą i formą. Nie jesteś funkcjonować w spokoju. I to już ostatni dzwonek, by to zmienić.

  • Wyjechać na urlop.
  • Odpocząć.
  • Zmienić priorytety.
  • Wpisać odpoczynek w codzienny plan dnia.
  • Nie odkładać ludzi na później.

Problem z asertywnością

Być może poczucie, że wszystko nas denerwuje ma źródło w braku asertywności. Nie umiemy dbać o swoje potrzeby, wyznaczać granic. Długo pozwalamy innym na zbyt wiele, a kiedy w końcu tracimy cierpliwość, dzieje się to w niekontrolowany sposób. To dlatego, że przypominamy balon. Bez asertywności coraz bardziej balon się wypełnia, inni dmuchają w niego bez opamiętania, dorzucając kolejnych problemów. Aż przychodzi moment „przepełnienia”, fala goryczy się przelewa, a balon…pęka. Z głośnym hukiem.

Nasza nerwowość, podminowanie to…problem braku asertywności, wyrzekania się siebie, życia bez zasad, uciekania od siebie. Rozwiązanie jest stosunkowo proste w teorii, ale dużo trudniejsze w praktyce – wrócić do siebie. W ten sposób zyskać niemal pewność, że na nowo odzyskamy kontrolę nad swoim życiem i odbierzemy z rąk innych osób pilot odpowiadający za nasze samopoczucie i codzienny życiowy entuzjazm.

  • Naucz się asertywności.
  • Pozbądź się wyrzutów sumienia, gdy odmawiasz.
  • Odzyskaj kontrolę nad swoim życiem.

Problem z otoczeniem

Jest też inna ważna przyczyna chodzenia podminowaną…to problem z otoczeniem, które mimo asertywności i uprzejmości, nie rozumie komunikatów, które się do nich kieruje. Wtedy rozwiązaniem nie będą kolejne kursy asertywności, ale…możliwie zmiana otoczenia.

Niestety nie zawsze jest taka możliwość. I wtedy pozostaje tylko nauka, jak sobie radzić z trudnymi osobami.

Na koniec warto dodać, że oprócz powyższych powodów – braku energii, wynikającej z przepracowania, problemów z asertywnością czy otoczeniem – często mamy do czynienia z konsekwencjami tych problemów – z chorobą. Depresją. Nie zawsze depresja objawia się smutkiem i wycofaniem, ale właśnie czasami…drażliwością i poczuciem frustracji. Gdy niepożądany stan nie mija, należy działać. Wizyta, na początek, u psychologa wskazana.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>