Gdy pijesz za dużo herbaty…O tym mogłaś nie wiedzieć!
Herbatę lubi prawie każdy. To jeden z najpopularniejszych napojów na świecie zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Można ją pić na gorąco, co pozwala na szybkie ogrzanie i na zimno, co gwarantuje orzeźwienie. Herbata dostępna jest w wielu rodzajach (zielona, czerwona, czarna, biała). Świetnie smakuje z dodatkami – cytryną, miodem, syropami (np. malinowym). Niewiele osób ma jednak świadomość, że picie herbaty może powodować skutki uboczne. Picie – w nadmiarze – warto dodać!
Picie herbaty tak – ale umiarkowanie
Wszystko w nadmiarze ma potencjalne szkodliwe działanie. Picie herbaty nie jest w tym przypadku wyjątkiem.
Umiarkowane spożywanie herbaty jest bardzo korzystne. Związki roślinne zawarte w herbacie mają korzystny wpływ na zdrowie, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, ograniczają ryzyko wystąpienia nowotworów, chronią przed otyłością, chorobami serca czy cukrzycą (źródło).
Przeczytaj, dlaczego warto pić zieloną herbatę?
Ile herbaty to za dużo?
Mimo że herbata to zdrowy napój, to nie powinniśmy go pić w nadmiarze.
Szczególnie niekorzystne dla zdrowia może być spożywanie czarnej herbaty. Przekroczenie 3-4 szklanek dziennie (powyżej 900 ml) może powodować:
- zwiększony niepokój, stres – herbata, o czym wiele osób zapomina, zawiera kofeinę (podobnie jak kawa). Kubek dostarcza 11-61 mg kofeiny (w zależności od rodzaju herbaty i sposobu parzenia). U niektórych osób, szczególnie wrażliwych na wpływ kofeiny, nadmiar herbaty może powodować stres i niepokój.
- kofeina w herbacie może utrudniać zasypianie, może sprawiać, że nocny wypoczynek będzie niespokojny, będziesz często się budzić i wstaniesz niewyspana. Ludzie metabolizują kofeinę w różnym czasie, dlatego u niektórych osób nadmiar herbaty może utrudniać zasypianie.
- możesz doświadczyć także bólu i zawrotów głowy,
- skutków odwodnienia,
- inny problem to zgaga. Jeśli wypijesz sporo herbaty, musisz się liczyć z tym skutkiem ubocznym (link do źródła).
- niedobór żelaza. Herbata zawiera garbniki, które łączą się z żelazem, utrudniając jego wchłanianie w układzie pokarmowym. Ten niekorzystny mechanizm jest szczególnie często obserwowany u osób na diecie wegańskiej (taniny herbaciane szczególnie mocno utrudniają wchłanianie żelaza pochodzenia roślinnego).
- niedobór wapnia – picie zbyt dużej ilości herbaty może powodować niedobór wapnia.
- spożywanie nadmiaru herbaty może powodować mdłości. Wszystko za sprawą garbników, które u niektórych osób mogą podrażniać tkanki układu trawiennego i powodować przykre symptomy. Inny możliwy objaw? To ból brzucha.
Pijesz dużo czarnej, zielonej czy białej herbaty? Rozważ zastąpienie 1-3 filiżanek herbatą ziołową.
A Wy, lubicie herbatę? Jak i kiedy ją najczęściej pijecie?
Komentarz ( 1 )
Uwielbiam herbatę. I wychodzi na to, że piję ją w nadmiarze … Tak 5 dziennie, czasem 6. Owocowe i zieloną zazwyczaj, czarną rzuciłam rok temu.