Główne menu

Inf. prasowa
Gdzie w Toruniu warto szukać pracy od zaraz?

Brak pracy i to już od dłuższego czasu? Jak poradzić sobie z bezrobociem i brakiem pieniędzy? Problem ze znalezieniem stałego zajęcia z pewnością może być trudny do przebrnięcia i dość krępujący, jednak brakiem zatrudnienia nie wolno się załamywać, ani też poddawać po nawet kilku nieudanych próbach znalezienia pracy. Warto chodzić na rozmowy kwalifikacyjne i dokładać wszelkich starań, by zaprezentować się na nich z możliwie jak najlepszej strony. Czasem znalezienie pracy wymaga nieco wysiłku i poświęcenia czasu. Dlatego też warto być cierpliwym i poszukiwać aż do skutku.

Praca w Toruniu – jacy specjaliści mają największe szanse na znalezienie natychmiastowo zatrudnienia?

Toruń, jako że jest drugim pod względem wielkości miastem w województwie kujawsko-pomorskim daje wbrew pozorom dość dużo możliwości znalezienia pracy, nie wszystkie jednak będą tak samo oczywiste jak pozostałe. Być może nawet sami mieszkańcy nie do końca są świadomi tego, że w Toruniu nuż od dłuższego czasu funkcjonuje Toruński Park Technologiczny oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Obsługi Inwestora. To miejsca, w których można naprawdę znaleźć zatrudnienie, tym bardziej że miasto to leży na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

W Toruniu działa nawet ponad 27 000 podmiotów gospodarczych, oferujących zatrudnienie w bardzo różnych sektorach gospodarki. Największe szanse na pracę od zaraz w Toruniu mają osoby celujące w zatrudnienie w przemyśle spożywczym, chemicznym, tekstylnym oraz elektromaszynowym. Coraz więcej miejsc pracy tworzonych jest przez przedsiębiorców zajmujących się handlem i usługami Toruń i okolice to coraz wiece ogłoszeń do pracy w charakterze pomocy dla rolników – warto bowiem zaznaczyć, że jest to region,  w którym coraz prężniej rozwija się rolnictwo, stwarzając dodatkowe miejsca pracy dla okolicznej ludności.

Praca w Toruniu a lokalizacja

Toruń pod względem lokalizacji znajduje się w dość dobrym położeniu, tym bardziej że wokół niego funkcjonuje coraz bardziej rozbudowana infrastruktura transportowa. To stwarza wiele możliwość rozwojowych dla bardzo różnych firm, które poprzez poszerzenie swojej działalności i większe zapotrzebowanie na pracowników, w naturalny sposób stwarzają nowe miejsca pracy.

 

Toruń to jedno z kilku polskich miast, w których działają przedsiębiorstwa o bardzo dużej skali zatrudnienia,  w których legalnie pracuje nawet więcej niż 1000 pracowników.

 

Choć pod względem miejsc pracy znalezienie zatrudnienia w Toruniu nie powinno stwarzać większych trudności, to jednak są pewne zawody i sektory gospodarki, w których pomimo bezrobocia ciężko jest znaleźć pracowników.

Gdzie w Toruniu jest najwięcej wakatów na różnych stanowiskach?

Według danych opracowanych przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, w Toruniu najwięcej nieobsadzonych miejsc pracy można zaobserwować w następujących branżach i sektorach:

– opieka zdrowotna – brakuje nie tylko lekarzy poszczególnych specjalizacji. W mieście jest problem ze znalezieniem osób z odpowiednimi kwalifikacjami, które mogłyby pracować w charakterze psychologa, psychoterapeuty, pielęgniarki, położnej, ratownika medycznego, fitoterapeuty, masażysty czy opiekuna osób starszych lub niepełnosprawnych. Mając niewielkie doświadczenie lub stosowne kwalifikacje warto w tym sektorze poszukać w Toruniu zatrudnienia;

– jednostki oświatowe. W Toruniu brakuje pracowników do przedszkoli, nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz tych posiadających kwalifikacje do pracy w szkołach specjalnych czy na oddziałach integracyjnych;

– służby mundurowe;

– branża budowlana. W Toruniu jest deficyt pracowników posiadających kwalifikacje jako betoniarz, brukarz, stolarz, zbrojarz, dekarz czy operator sprzętu do robót ziemnych;

– elektrotechnika. W Toruniu brakuje specjalistów z dziedziny elektroniki, automatyki oraz robotyki. Potrzebni są również pracownicy do pracy w przemyśle maszynowym, elektromaszynowym i motoryzacyjnym;

– branża chemiczna;

– branża meblowa,

– przetwórstwo spożywcze;

– branża TSL (tu brakuje przede wszystkim kierowców autobusów i ciężarówek).

Sprawdź: praca w Toruniu GoWork

Co ważne, zatrudnienie w Toruniu mogą znaleźć nie tylko osoby doświadczone na rynku pracy. Wiele ofert skierowanych jest do osób, które dopiero rozpoczynają swoje życie zawodowe. Na bezrobotnych chcących podjąć zatrudnienie czeka praca od zaraz.

W poprzednim, 2021 roku stopa bezrobocia wynosiła w Toruniu 4,4 %, co stanowi jeden z najniższych wyników w kraju – roku temu średnia stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 5,9%. Co ciekawe, w całym województwie kujawsko-pomorskim stopa bezrobocia sięgała 8,8% co świadczy tylko o tym, że w samym Toruniu przy dobrej woli i chęci do pracy możliwe jest znalezienie zatrudnienia.

Gdzie szukać pracy w Toruniu?

Możliwości znalezienia pracy od zaraz w Toruniu jest naprawdę wiele, warto jednak wiedzieć, gdzie się udać w poszukiwaniu zatrudnienia. Jednym z takich miejsc jest Powiatowy Urząd Pracy dla miasta Torunia. Dobrym rozwiązaniem jest również odwiedzanie licznych serwisów zawierających aktualne ogłoszenia o pracę. W sieci jest ich całe mnóstwo, więc warto regularnie przeglądać te najpopularniejsze. Co ważne w takich miejscach ogłoszenia pojawiają się bardzo często w dużej ilości i są na bieżąco aktualizowane, więc ryzyko, że znajdziemy coś ciekawego i będziemy chcieli odpowiedzieć na ofertę, która jest już nieaktualna, jest naprawdę niewielkie. Czasem może zdarzyć się tak, że nawet pomimo wielu ofert nie możemy znaleźć niczego odpowiedniego dla siebie, zarówno pod względem umiejętności, jak i zarobków czy charakteru wykonywanej pracy. Choć nie jest to z pewnością komfortowa sytuacja, nie należy się poddawać i załamywać. Warto znaleźć jeszcze więcej miejsc, w których potencjalni pracodawcy ogłaszają się, że poszukują pracownika. Czasem potrzebna jest cierpliwość, by w końcu znaleźć wymarzone stanowisko.

Ogłoszenia to najpopularniejsza forma poszukiwania pracy przez bezrobotnych z Torunia. Najczęściej są to ogłoszenia w sieci, na licznych portalach dla ludzi poszukujących pracy. Dziś już zdecydowanie rzadziej poszukiwanie zatrudnienia odbywa się poprzez przeszukiwanie ogłoszeń o pracę w lokalnych gazetach.

Ogłoszenia w sieci czy nawet w gazecie to nie jedyny sprawdzony sposób na zalezienie zatrudnienia. Gdy przez dłuższy czas nie możemy znaleźć stałej pracy, warto udać się do Urzędu Pracy. To miejsce nieco zapomniane, więc wielu bezrobotnych nie często (o ile nie musi) tu zagląda. A to błąd, bowiem w takim miejscu pracują osoby, których zadaniem jest pomaganie obywatelom w znalezieniu satysfakcjonującej ich pracy, zgodne z kwalifikacjami, predyspozycjami i umiejętnościami. W Urzędzie Pracy można znaleźć naprawdę wiele bardzo różnorodnych ofert pracy o pochodzących z lokalnych firm.

W poszukiwaniu pracy wart pamiętać także o tym, że tu nieocenionym źródłem informacji może być rodzina i przyjaciele. Warto z nim porozmawiać i zapytać, czy nie słyszeli gdzieś o firmie poszukującej osoby do zatrudnienia na wybrane stanowisko. Brak pracy to nie wstyd. Wstydem jest bierność, więc warto wykorzystywać wszystkie dostępne możliwości, które mogą przybliżyć do znalezienia zatrudniania. Warto mieć świadomość tego, że często poprzez tzw. ”pocztę pantoflową” można znaleźć zatrudnienie znacznie szybciej, niż nawet przez najpopularniejsze portale ogłoszeniowe.

Jeżeli przez dłuższy czas występuje problem z samodzielnym znalezieniem zatrudnienia, warto zastanowić się nad jeszcze jedną możliwością, czyli wizytą w agencji pracy. To dość dobre miejsce do efektywnego poszukiwania zatrudnienia. Agencje zawsze mają aktualne bazy i dany pracodawców, którzy w danym momencie rekrutują pracowników do swoich firm. W czasie rozmowy z przedstawicielem agencji należy przedstawić swoje oczekiwania co do zatrudnienia, ukazać swoje dotychczasowe umiejętności i doświadczenie zawodowe, aby zapoznać się z najbardziej pasującymi ofertami pracy. Dodatkowo w agencji można skonsultować jakość przygotowanego CV czy otrzymać wskazówki co do ewentualnych kursów i szkoleń, jakie warto odbyć, by zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>