Główne menu

Genodieta – nowa moda dietetyczna?

O genodiecie jest coraz głośniej. Menu dostosowane do indywidualnego genotypu znajduje coraz szersze grono zwolenników i osób zainteresowanych życiem w zgodzie ze sobą. Nie jest to ogólny schemat jedzenia, ale sposób odżywiania dostosowany do indywidualnego profilu genetycznego, czyli stworzony tak naprawdę dla każdego z nas z osobna.

Genodieta

Genodieta wpisuje się w inny trend – nutrigenomikę, dział wiedzy badający wpływ składników odżywczych na ekspresję genów. Inaczej pisząc – to, co jemy ma na nas większy wpływ niż nam się wydaje. Dlatego tak istotne jest spożywanie tego, co nam służy i unikanie wszelkich produktów, które odbierają nam zdrowie.

Geny a jedzenie

Nasze geny mają ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Oddziałując na siebie, sprawiają, że nasz organizm pracuje w określony sposób. Decydują o tym, jakie składniki odżywcze są nam potrzebne na danym etapie życia, a które pozostają całkiem zbędne.

 

Genodieta – od czego zacząć?

Do stworzenia genodiety potrzebne jest badanie kodu DNA. Po przeprowadzenia testu próbki są niszczone – dla bezpieczeństwa, by nie dostały się w niepowołane ręce i nie były wykorzystane do innych celów.

Badanie można przeprowadzić właściwie u każdej osoby, nawet małego dziecka.

Jedyne co może odstraszyć od poznania prawdy o swoich genach to koszt wykonania badania- przeprowadzenie testu kosztuje od 1 do 3,5 tysiąca złotych.

Po co nam badanie DNA?

W opinii dietetyków przebadanie kodu DNA pozwala ocenić, w jaki sposób organizm radzi sobie z przetwarzaniem i wchłanianiem poszczególnych składników odżywczych. Pozwala oszacować, jakie jest zapotrzebowanie organizmu na poszczególnie substancje, w ten sposób unikając efektu jojo.

Wykonanie testu ma również wskazać, na jakie choroby jesteśmy szczególnie narażeni z powodu stosowanej diety. Poza tym testy mają wskazywać na wrodzone nietolerancje i niewrażliwości, które są trudne w diagnostyce w inny sposób (np. poprzez badanie przeciwciał z krwi). Dzięki testowi poza tym można się dowiedzieć, do jakiego wysiłku jesteśmy predysponowani, jak długo możemy fundować organizmowi beztlenowy wysiłek, czyli jaki sport jest dla nas najkorzystniejszy.

Po testach wiele osób eliminuje z diety konkretne składniki spożywcze czy całą grupę produktów, na przykład gluten i nagle, bez leków i specjalnych starań, czują się lepiej.

Jak wykonuje się testy?

Pobranie materiału do badań jest bardzo proste. Wystarczy niewielka próbka – wymaz nabłonków z jamy ustnej. Badanie jest szybkie, proste i bezbolesne.

Genodieta – czy warto?

Zwolennicy genodiety wskazują, że warto stosować tę dietę. Dzięki niej można bowiem poznać odpowiedź na kluczowe pytanie, co tak naprawdę nam służy i jeść to, co jest dla nas najzdrowsze.

Poza tym osoby borykające się z nadmiernymi kilogramami mogą przy jej użyciu stracić około 5,3% masy ciała, co daje przy 60 kilogramach około 3 kilogramy niemal bez wyrzeczeń.

Z drugiej strony jedzenie nieprzetworzonej żywności, wybieranie sezonowych produktów to prostszy i wydaje się, że równie skuteczny sposób na zachowanie zdrowia i urody.

 

    2 komentarze

  • kasia

    1000-3500zł? Badania nie musza być tak drogie. Ja robiłam w polskim VitaGenum.pl i tam nadroższe badanie to 620zł.

  • Karolcia

    Nikt Tobie nie zrobi kompletu badań za 600 zł. Widocznie miałaś robione badania na nietolerancję pokarmową a nie Genodietę. Taka cena jest adekwatna do jej wyniku. Szczerze wolałabym więcej zapłacić i mieć wiarygodny wynik niż wyrzucić pieniądze w błoto.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>