Globulki dopochwowe antykoncepcyjne – czy to dobra metoda zapobiegania ciąży?
„Tylko nie pisz o Patentex Oval, to bardzo zawodna metoda. Wiesz…urodziła się z niej K” – powiedziała koleżanka, gdy podzieliłam się z nią tematem kolejnego artykułu. Inna natomiast zareagowała: „Globulki? Co to za metoda? Ktoś to stosuje?”
Okazuje się, że tak i to z całkiem dobrym skutkiem, paradoksalnie mimo złej opinii jakimi cieszą się globulki dopochwowe.
Co równie ważne przy okazji takich rozmów dochodzę do wniosku, że temat antykoncepcji jest ciągle nośny. Nawet w naszej kategorii wiekowej. Kobiety z różnych powodów szukają informacji o skuteczności i sposobie działania metod zapobiegania ciąży. Dlatego myślę, że warto poświęcić każdej kilka słów. W tym artykule będzie o globulkach antykoncepcyjnych.
Globulki antykoncepcyjne: bez recepty
Globulki antykoncepcyjne mają tę zaletę, że są dostępne bez recepty, w każdej aptece. Nie są również drogie. Za 12 sztuk popularnego Patentex Oval zapłacimy około 30 złotych. To raczej niedużo…
Poza tym globulki to metoda chemiczna, działająca miejscowo, nieingerująca w układ hormonalny kobiety, dlatego nie powoduje niemal żadnych skutków ubocznych. Nie ma właściwie przeciwwskazań (jedynie nadwrażliwość czy uczulenie na składnik aktywny). Globulki nie zatrzymują w trwały sposób płodności, działają tylko przez krótki czas i przy kolejnym współżyciu nie chronią przed ciążą.
Globulki nie zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi podczas seksu. Nie powinny być stosowane również w ciąży.
Czy jednak jest to dobra metoda zapobiegania ciąży?
Globulki dopochwowe – jak to działa?
Globulki antykoncepcyjne wykorzystują składnik nonoksynol-9, który w formie pianki jest rozprowadzany w pochwie – w ten sposób tworzy nieprzepuszczalną barierę dla plemników, które nie mogą dotrzeć do jajowodu. Poza tym pod wpływem aktywnego czynnika chemicznego dochodzi do uszkodzenia plemników, które nie są w stanie doprowadzić do zapłodnienia.
Globulki antykoncepcyjne opinie
Globulki nie są najskuteczniejszą metodą. Ich aplikacja co prawda jest prosta, trudno zrobić to w nieprawidłowy sposób, jednak po zastosowaniu trzeba czekać 10 minut do odbycia stosunku. Nie zawsze to się udaje. Poza tym jeśli wytrysk nie nastąpi w ciągu godziny od włożenia globulki, trzeba zaaplikować kolejną. Niektórzy żartują, że to wymusza na parze „seks z zegarkiem w ręku”.
Globulki jako jedyna metoda nie sprawdza się również z innych powodów, dlatego zaleca się połączenie ich stosowania na przykład z używaniem prezerwatywy. Wskaźnik Perla jest tu dość wysoki wynosi od 2-30, co oznacza, że na 100 par stosujących globulki w ciążę w ciągu roku zachodzi od 2 do 30.
Jak ocenią globulki antykoncepcyjne kobiety?
Przede wszystkim zwraca się uwagę na łatwość stosowania. Gorzej niestety z wygodą. Można narzekać na uczucie „wypełnienia pochwy”, jak również wypływanie pianki podczas stosunku. Producent informuje, że globulka powinna pozostać w pochwie na 6 godzin po stosunku, a kobieta ma pozwolić na naturalny wypływ aktywnej pianki. Z tych powodów wiele kobiet odrzuca stosowanie globulek i wybiera inną metodę zapobiegania przed ciążą.
3 komentarze
też słyszałam „krwawe opowieści” z udziałem globulek
mi gin nie polecał jako jedynej metody, no chyba, że chcę bobo 😉
Myślę, że to powszechna opinia…
Jak „produkcja” dzieci jest zakończona facet powinien zrobić sobie wazektomię. Ja sobie zrobiłem i jestem zadowolony. Nie trzeba truć się pigułkami.