Główne menu

Globulki dopochwowe antykoncepcyjne – czy to dobra metoda zapobiegania ciąży?

„Tylko nie pisz o Patentex Oval, to bardzo zawodna metoda. Wiesz…urodziła się z niej K” – powiedziała koleżanka, gdy podzieliłam się z nią tematem kolejnego artykułu. Inna natomiast zareagowała: „Globulki? Co to za metoda? Ktoś to stosuje?”

Okazuje się, że tak i to z całkiem dobrym skutkiem, paradoksalnie mimo złej opinii jakimi cieszą się globulki dopochwowe.

Co równie ważne przy okazji takich rozmów dochodzę do wniosku, że temat antykoncepcji jest ciągle nośny. Nawet w naszej kategorii wiekowej. Kobiety z różnych powodów szukają informacji o skuteczności i sposobie działania metod zapobiegania ciąży. Dlatego myślę, że warto poświęcić każdej kilka słów. W tym artykule będzie o globulkach antykoncepcyjnych.

Globulki antykoncepcyjne: bez recepty

globulkiGlobulki antykoncepcyjne mają tę zaletę, że są dostępne bez recepty, w każdej aptece. Nie są również drogie. Za 12 sztuk popularnego Patentex Oval zapłacimy około 30 złotych. To raczej niedużo…

Poza tym globulki to metoda chemiczna, działająca miejscowo, nieingerująca w układ hormonalny kobiety, dlatego nie powoduje niemal żadnych skutków ubocznych. Nie ma właściwie przeciwwskazań (jedynie nadwrażliwość czy uczulenie na składnik aktywny). Globulki nie zatrzymują w trwały sposób płodności, działają tylko przez krótki czas i przy kolejnym współżyciu nie chronią przed ciążą.

Globulki nie zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi podczas seksu. Nie powinny być stosowane również w ciąży.

Czy jednak jest to dobra metoda zapobiegania ciąży?

Globulki dopochwowe – jak to działa?

Globulki antykoncepcyjne wykorzystują składnik nonoksynol-9, który w formie pianki jest rozprowadzany w pochwie – w ten sposób tworzy nieprzepuszczalną barierę dla plemników, które nie mogą dotrzeć do jajowodu. Poza tym pod wpływem aktywnego czynnika chemicznego dochodzi do uszkodzenia plemników, które nie są w stanie doprowadzić do zapłodnienia.

Globulki antykoncepcyjne opinie

Globulki nie są najskuteczniejszą metodą. Ich aplikacja co prawda jest prosta, trudno zrobić to w nieprawidłowy sposób, jednak po zastosowaniu trzeba czekać 10 minut do odbycia stosunku. Nie zawsze to się udaje. Poza tym jeśli wytrysk nie nastąpi w ciągu godziny od włożenia globulki, trzeba zaaplikować kolejną. Niektórzy żartują, że to wymusza na parze „seks z zegarkiem w ręku”.

Globulki jako jedyna metoda nie sprawdza się również z innych powodów, dlatego zaleca się połączenie ich stosowania na przykład  z używaniem prezerwatywy. Wskaźnik Perla jest tu dość wysoki wynosi od 2-30, co oznacza, że na 100 par stosujących globulki w ciążę w ciągu roku zachodzi od 2 do 30.

Jak ocenią globulki antykoncepcyjne kobiety?

Przede wszystkim zwraca się uwagę na łatwość stosowania. Gorzej niestety z wygodą. Można narzekać na uczucie „wypełnienia pochwy”, jak również wypływanie pianki podczas stosunku. Producent informuje, że globulka powinna pozostać w pochwie na 6 godzin po stosunku, a kobieta ma pozwolić na naturalny wypływ aktywnej pianki. Z tych powodów wiele kobiet odrzuca stosowanie globulek i wybiera inną metodę zapobiegania przed ciążą.

 

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>