Główne menu

Gość na diecie bezglutenowej – i co teraz?

Jeśli chcemy podać zupę, wystarczy zagęścić ją mąką ziemniaczaną lub pozostawić niezagęszczoną. Uwaga na sosy i ich zagęszczanie – tu też można nieświadomie podać osobie na diecie gluten. Ostrożnie również z kostkami rosołowymi, które nie dość, że są niezdrowe, to niektóre zawierają gluten (bezglutenowe kupimy w Rossmannie, Auchan, czy też Rosół z kury Knorr z pietruszką i lubczykiem – produkt przebadany przez Stowarzyszenie).

Bez większego trudu przygotujemy również pizzę (jeśli kupimy mąkę bezglutenową – na rynku są gotowe mieszanki do wypieku pizzy, lub spód od pizzy.

W większych miastach znajdują się restauracje, w których możemy zamówić różne potrawy (także w formie zakąsek, dań głównych, ciast) przygotowane w bezpieczny sposób dla osób na diecie bezglutenowej. Warto zajrzeć na stronę Menu Bez Glutenu, na której można znaleźć wszystkie interesujące adresy.

Jeśli zdecydujemy się przygotować posiłki bezglutenowe w domu, warto zadbać o to, by mięsa smażyć na osobnej patelni oraz by składniki glutenowe nie miały kontaktu z bezglutenowymi (dobrze zachować wysoką czystość pod tym względem, bo nawet okruszek chleba glutenowego może wyrządzić sporo krzywdy).

Jaki alkohol na diecie bezglutenowej?

Choć zdania na temat wódki są podzielone (czy bezpieczna jest wódka ze zbóż, czy tylko ta z ziemniaków), to wiele badań potwierdza, że mocne trunki bez dodatków smakowych są dla osób bezglutenowych bezpieczne. „Producenci uważają, że białka a także ich fragmenty są związkami nielotnymi i nie ma możliwości ich przetransportowania do spirytusu podczas prawidłowo przeprowadzonej destylacji. Z nielicznych badań alkoholi przeprowadzonych w innych krajach UE wynika, że faktycznie alkohole czyste są bezpieczne dla osób na diecie bezglutenowej” (celiakia.pl). Najbezpieczniejsza jest wódka Żołądkowa Gorzka, Żubrówka, Lubelska Wiśniówka, Advokat,

Na pewno na diecie bezglutenowej sprawdzi się wino (niezależnie od tego, czy jest białe, różowe, czerwone), cydr, jak również szampan. Zakazane jest piwo (chyba, że jest to piwo bezglutenowe), whisky,burbon.

Po inspirację warto sięgać do blogów – w internecie jest ich mnóstwo. Znajdziemy tam sprawdzone przepisy na niemal każdą potrawę.

    16 komentarzy

  • Bezglutek

    Super artykuł! Bardzo rzetelny!

  • Agnieszka

    Witam,
    dziękuję za artykuł- bezglutenowiec 🙂
    Zapraszam:http://bezglutenowewariacje.blogspot.com

  • tess

    Wszystko pięknie, informacje bardzo merytoryczne i ładnie podane, ale brak podstawowej – że absolutnie nie wolno używać tej samej deski do krojenia! I że nie powinno się piec w tym samym piekarniku (a jeśli już – to wyszorować i koniecznie wyłączyć termoobieg). Dobre produkty nie pomogą, jeśli zanieczyści się je w kuchni 🙁
    (Wiem, że padło o smażeniu na osobnej patelni – ale to trzeba bardzo podkreślać. Osoba zdrowa nie ma świadomości, czego unikać.)

    W zasadzie jeśli ma się bezglutenowego gościa, o wiele bezpieczniej postawić na rzeczy gotowe i kupne. Będzie mniej smacznie, za to pewnie.

  • meja

    Nowi bezglutenowy. Minął rok od napisania tego artykułu i niektóre wymienione słodycze są już glutenowe! Czytacie etykiety.

  • ana

    chyba można smażyć na tej samej patelni wystarczy ją umyć

  • Aldona

    Jak to jest z tą patelnia i deska?to sztućce tez inne????
    A czy te przyprawy to 100%???

    • dorota

      Aldono, powiem tak – obowiązkowo należy umyć patelnię i wszelkie przybory, które będą Ci służyć do przygotowania dania. Generalnie w kuchniach dla osoby bezglutenowej stosuje się zasadę, by deska, patelnia były używane tylko do przyrządzania posiłków bez glutenu. Wynika to z dbałości o to, by do dania nie przedostała się ani kruszynka glutenu. Taka np. drewniana deska może być „siedliskiem” mikro okruszków… Z drugiej strony mam córkę z celiakią i nie zamykamy się w domu. Wychodzimy i jadamy w różnych miejscach. Nie wymagamy, by u dziadków, cioć, przyjaciół był osobny zestaw do gotowania dla nas (wszyscy jesteśmy na diecie, bo oprócz córki źle tolerują gluten inni członkowie rodziny, i tak jest wygodniej). Prosimy o zachowanie czystości – umycie przyborów kuchennych. I nie ma problemu.
      Co do przypraw – w kuchni w domu używamy przypraw bez glutenu. Stowarzyszenie mające pod skrzydłami osoby z celiakią i na diecie bezglutenowej swego czasu zbadało jednorodne przyprawy (nie mieszanki) znanych firm i badania wyszły dobre – nie zawierały glutenu (choć przyprawy zawierają informację, że w zakładzie jest gluten). Także ja również optymistycznie wychodzę z założenia, że są one w porządku, jednak tu pewności niestety nie ma…. Dlatego sama dla pewności w domu używam przypraw bezglutenowych. W środowisku bezglutków są różne postawy, opinie na powyższy temat, dlatego polecam porozmawiać z osobą, która ma być gościem 🙂

  • Katarzyna

    Hmmm na stronie http://www.celiakia.pl/iv-tura-produktow-zbadana-na-zawarto-glutenu/ piszą, że właśnie ślay glutenu były w Gorzkiej i Żubrówce…:)

  • maja

    Mój mąż ma uczulenie i nie może jeść produktów z glutenem. Siłą rzeczy sama przeszłam na jego dietę i czuję się świetnie. Nie mam też problemu żeby przygotować świąteczny posiłek dla a gości w ten sposób. Większość produktów kupuję i tak w Swojskiej Piwniczce.

  • Aga

    Od niedawna wiem, że nie toleruje produktów zawierających glutem. Poćzatkowo trudno było się przyzwyczaić, teraz to już z górki jest. Nauczyłam się wybierać produkty wolne od glutenu. Myślałam, że będe musiała z wielu rzeczy zrezygnować typu budynie, które bardzo lubię jesć. Na szczęscei droetker ma budynie dla osób takich jak ja. Na mieście też jest coraz wiecej knajp, gdzie jest specjalna karta dla bezglutenowców.

  • Łukasz

    bzdura, whisky i burbon są bezglutenowe

  • Teresa

    Zwykle u mnie bywa tak, że jak przyjeżdżają bezglutenowi goście to dosyć późno biorę się za przyrządzanie jedzenia i o nich myślę w ostatniej kolejności. Zawsze mamy na szczęście mąkę ryżową bez glutenu (kiedyś kuzynka mi ją zamówiła ze sklepu REKLAMA) więc za każdym razem jak zostaję zaskoczona wizytą to robię na szybko ciasto cytrynowe, Zawsze wychodzi i sobię chwalą.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>