Główne menu

Inf. prasowa
Grafik pracy, czyli jak poprawić organizację pracy podczas home office?

Czas pandemii to czas, w którym mnóstwo firm zdecydowało się przejść na zdalny tryb pracy. Wiele stanowisk w takim trybie pozostaje, niektóre z nich pozostaną w nim na stałe. Organizacja czasu pracy podczas home office może być jednak nieco trudniejsza niż w formie stacjonarnej. Warto dowiedzieć się, jak układać swój grafik pracy podczas home office oraz o czym pamiętać. Jak zwiększyć efektywność swojej pracy zdalnej?

Grafik pracy a home office

Ewidencjonowanie czasu pracy zdalnej może okazać się trudniejszym wyzwaniem od prowadzenia grafiku pracy stacjonarnej. Jak ułożyć grafik i skutecznie wdrażać go w życie? Tego można się dowiedzieć, odwiedzając stronę: https://inewi.pl/Funkcje/Grafiki-Pracy. Obecnie trwają prace nad regulacjami w Kodeksie pracy, które pozwolą w sposób szczegółowy ująć kwestię pracy zdalnej w przepisach prawa. Zakładają one, że to pracodawca w porozumieniu z pracownikiem będzie ustalał warunki trybu home office. Przepisy nie odnoszą się jednak do tego, w jaki sposób ewidencjonować czas pracy zdalnej. Forma prowadzenia grafiku i rozliczania się z niego pozostaje więc do ustalenia między pracodawcą i pracownikiem. To od nich zależy, jak pracownik będzie określał swoje godziny pracy i przerwy. Prowadzenie grafiku może ponadto skutecznie poprawić organizację czasu pracy podczas home office. Wszystko jest dokładnie opisane, zadania na dany dzień są określone, więc pracownik wie, kiedy wykonywał określone czynności i kiedy zakończył pracę.

Grafik pracy – jak go prowadzić?

Prowadzenie grafiku w pracy w warunkach domowych może być trudnym zadaniem. Dodatkowo należy pamiętać o terminowym przekazywaniu swojego grafiku do pracodawcy. Warto sięgnąć po grafiki online, które umożliwią ewidencjonowanie godzin pracy w czasie rzeczywistym. Pracownicy mogą wpisywać rozpoczęcie i zakończenie swojej pracy. Jeśli przedsiębiorstwa nie korzystają z tego typu rozwiązań, mogą założyć czas pracy w określonych godzinach, a podpisany grafik przesyłać pod koniec każdego miesiąca lub tygodnia. Prowadzenie grafiku pracy zdalnej powinno być rzetelne i dokładne. Nie można zaniedbywać tego obowiązku, ze względu na to, że praca ma charakter zdalny. W każdym grafiku należy dokładnie rozplanować czas pracy. Moment rozpoczęcia i zakończenia czasu pracy powinien być dokładnie zaznaczony w grafiku. Ponadto, należy wziąć pod uwagę odbywane przerwy. Ogólnie w grafiku należy także określić czas przeznaczony na odpoczynek dobowy, a także dni wolne od pracy. Na końcu każdego wykazu należy wskazać finalną sumę godzin w miesiącu. Grafik powinien być podpisany i wysłany do pracodawcy, chyba że jest on prowadzony w formie online.

Jak widać, organizacja czasu pracy podczas home office może być niego bardziej skomplikowana niż w pracy stacjonarnej. Mnóstwo rozpraszaczy sprawia, że efektywna praca może być utrudniona. W tym celu warto prowadzić grafik czasu pracy, który pozwoli wszystko dokładnie zaplanować i zmobilizować się do wykonywania zadań. Grafik można prowadzić także w formie elektronicznej, gdzie można ewidencjonować godziny pracy w czasie rzeczywistym, a pracodawca ma możliwość pobrać i wydrukować potwierdzenie. Warto prowadzić rzetelnie grafik pracy, ponieważ może to skutecznie usprawnić organizację czasu pracy podczas home office.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>