Inf. prasowa Granitowy zlew do kuchni – czy to dobry pomysł?
Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez zlewu. Nawet w erze zmywarek, zlew kuchenny jest po prostu niezbędny – do mycia warzyw, owoców, napełniania garnków wodą, a także po prostu do zmywania naczyń (np. tych, które nie nadają się do mycia w zmywarce – przeczytaj więcej). Coraz większą popularnością cieszą się obecnie zlewozmywaki granitowe. Jakie mają zalety? Czy posiadają wady? W jakiej kuchni będą wyglądały pięknie?
Każdy rozmiar i wiele kształtów. Uniwersalność
Zlewy granitowe (nazywane też kwarcowymi, czy kamiennymi) pasują właściwie do każdej kuchni – nowoczesnej i tradycyjnej, w niewielkim mieszkaniu i przestronnym domu. Uchodzą za eleganckie i praktyczne. Doskonale komponują się z modnymi blatami drewnianymi. Są bardzo trwałe, ich gładka powierzchnia sprawia, że nie osadza się na nich szybko brud. Wielu producentów oferuje na swoje wyroby długą, dziesięcioletnią gwarancję.
Najchętniej wybierane są zlewy jednokomorowe z ociekaczem. W sprzedaży są jednak również zlewy jednokomorowe bez ociekacza, półtorakomorowe i dwukomorowe. Niektórzy producenci oferują zlewy z baterią w komplecie.
Różnice tkwią ponadto w sposobie montażu. Można wybrać zlewy – nakładane i wpuszczane, a także podwieszane. W kuchni najczęściej wykorzystuje się zlewy prostokątne, jednak dostępne są też modele okrągłe.
Zlewozmywaki granitowe dostępne są w tak wielu wersjach, że bez trudu znajdziemy coś dla siebie.
https://www.euro.com.pl/zlewozmywaki,wykonanie!granitowe.bhtml
Zwraca się uwagę na ich dużą wagę, która jest swego rodzaju wyzwaniem – przy remoncie czy montażu. Niestety odstraszać też może wysoka cena.
Granitowy zlew do kuchni? Jaki kolor?
Najpopularniejsze są czarne, antracytowe, onyksowe zlewy do kuchni. To właśnie te barwy oceniane są jako najpiękniejsze, a do tego najbardziej praktyczne.
Dużo mniejszą popularnością cieszą się białe zlewy, na które nierzadko użytkownicy narzekają, że trudno je doczyścić. Jednak zdania na ten temat są podzielone, niektórzy uważają, że systematyczne mycie załatwia sprawę. Dużo mniej kontrowersji wzbudzają zlewy beżowe, piaskowe i szare.
Jak myć granitowy zlew?
Niemałym wyzwaniem może być mycie i pielęgnowanie zlewozmywaków granitowych.
Niektórzy narzekają, że na ich zlewie z granitu powstają osady i zacieki. Jak temu zapobiec?
Podstawa to staranna pielęgnacja, która, na marginesie, nie jest trudna, jeśli oczywiście zna się jej zasady. Ważne również jest to, żeby postawić na systematyczność. Zlew granitowy dzięki temu będzie wyglądał pięknie i nie powstaną na nim plamy po kontakcie z kawą, sokiem, czy burakami, a także twardą wodą.
Rozwiązań jest kilka.
Najpierw czyszczenie. Zlew można umyć ekologicznie – octem lub tradycyjnie – płynem do naczyń, albo sięgnąć po kostkę do mycia w zmywarce (nalać wody do maksymalnej wysokości zlewu, włożyć kostkę wykorzystywaną do mycia w zmywarce i pozostawić na kilka godzin. Zamiast kostki można użyć proszku do prania). Gdy zabrudzenia są duże, należy nasączyć ręcznik papierowy octem i pozostawić w najbardziej wymagających miejscach na 2-3 godziny.
Gdy etap umycia mamy za sobą, zlew granitowy natłuszczamy olejem. Zostawiamy na noc i rano wycieramy ręcznikiem papierowym.
Tak pielęgnowany granitowy zlew przez lata powinien wyglądać jak nowy. I o to chodzi!
Zostaw komentarz