Grypa jelitowa: jak leczyć i jak zapobiegać
Grypa jelitowa: dieta
Przy grypie jelitowej wskazana jest również odpowiednia dieta i…słuchanie wskazówek organizmu. Często zdarza się tak, że nie masz najmniejszej ochoty na posiłki. Nie zmuszaj się do jedzenia.
Dieta w trakcie infekcji powinna być lekkostrawna i bogata w węglowodany.
Najlepsze będą:
- banany – są lekkostrawne i dostarczają potasu – ważnej substancji, którą tracisz w trakcie wymiotów i biegunki,
- ryż – brązowy ryż ma dużo błonnika, dlatego lepiej sięgnąć po ryż biały, który będzie lekkostrawny, a jednocześnie dostarczy cennych węglowodanów
- kisiel – łatwy do strawienia zastrzyk węglowodanów i cukrów, zawiera pektyny, które mogą pomóc zmniejszyć biegunkę,
- biały chleb – jest łatwiejszy w trawieniu. Unikaj pieczywa ciemnego, z ziarnami, by dodatkowo nie podrażniać żołądka.
Gdy masz grypę żołądkową, lepiej unikaj mleka i przetworów (nie wszyscy mają z nim problem), bo najpewniej będą one trudniejsze w trawieniu. Lepiej nie sięgaj po świeże owoce – jabłka, gruszki, śliwki – które jako bogate źródło błonnika mogą dodatkowo prowadzić do przeczyszczenia i rozluźnienia stolców. Niewskazane są też tłuste, słone i mocno przyprawione potrawy, które będą podrażniać żołądek – zwłaszcza na bazie pomidorów.
Co na grypę żołądkową? Odpoczynek
Organizm, który walczy z grypą żołądkową, zazwyczaj jest osłabiony. Najpewniej nie masz siły, chce Ci się spać, jesteś rozdrażniona. Lepiej nie ignorować tych potrzeb i pozwolić na regenerację w dobrych warunkach. Warto zadbać o dużą ilość snu i ograniczenie codziennej aktywności, rób tylko to, co naprawdę musisz, nic ponadto.
Nie myśl o zmarnowanym czasie, o tym, że się niepotrzebnie lenisz. Wręcz przeciwnie – Twój organizm intensywnie pracuje, by poradzić sobie z infekcją. Zapewnij mu najlepsze warunki do odparcia zakażenia.
Grypa jelitowa: leki
Grypa jelitowa jest wywołana przez wirusy, dlatego w jej leczeniu nie pomogą antybiotyki. Można przyjmować jedynie środki działające objawowo.
Na gorączkę, bóle mięśni, głowy pomocne mogą być środki zawierające w składzie ibuprofen – o ile nie powodują one dodatkowego podrażnienia żołądka i jelit. Można zminimalizować jego negatywny wpływ przyjmując lek podczas jedzenia. Można również zdecydować się na środek przeciwbólowy zawierający paracetamol – chyba, że cierpisz z powodu choroby wątroby – wtedy lek nie jest zalecany.
Istnieją również środki na receptę, które mogą zmniejszyć przykre objawy. Można je stosować tylko u osób dorosłych. Najczęściej są to leki przeciwwymiotne, takie jak prometazyny, prochlorperazyna lub metoklopramid (Metoclopramidum, Loperamid). Na grypę jelitową bez recepty otrzymamy Smectę, węgiel leczniczy czy Stoperan, Laremid, Imodium. Warto zdecydować się na jeden środek bez recepty i nie łączyć ich działania.
Grypa jelitowa – jak unikać?
Niestety grypa jelitowa jest mocno zaraźliwa. Bardzo trudno jej uniknąć. Na szczęście istnieją sposoby, by zmniejszyć ryzyko:
- unikać kontaktu z chorymim
- dbać o higienę – często myć ręce,
- starać się nie dotykać dłońmi twarzy – oczy, ust – zwłaszcza w miejscu publicznym,
- oddychać nosem.
Zostaw komentarz