Główne menu

Inf. prasowa
Guma treningowa – jakie ćwiczenia można na niej wykonywać?

Gumy treningowe to lateksowe taśmy, które występują w różnych rozmiarach oraz stopniach oporu. Można kupować pojedyncze produkty, lecz z uwagi na to, że większość gum posiada inną grubość, warto zaopatrzyć się w zestaw. Ćwiczenia z taśmami o różnym oporze jest o wiele lepszym rozwiązaniem, gdyż niektóre ćwiczenia będą wykonywane w szerszym zakresie, inne węższym. Najczęściej spotykamy się z power bands o dużym obwodzie i mini bands o mniejszym obwodzie.

Na rynku znaleźć możemy taśmy oporowe w postaci taśm z uchwytami, taśmy terapeutyczne, taśmy pętelkowe oraz taśmy oporowe. Wzmocniony lateks jest najczęściej materiałem wykonania. Zastosowane tworzywo sprawia, że okres eksploatacji gumy jest bardzo długi. Najpopularniejszym wyborem są gumy oporowe, które umożliwiają wykonywanie ćwiczeń stabilizujących zapobiegających różnym kontuzjom. Znajdziesz je na: https://spokey.pl/silownia-i-fitness/fitness/gumy. Podczas wykonywania większości ćwiczeń z gumą oporową warto wykonywać 2-3 serie po 8-25 powtórzeń.

Jakie są zalety i efekty treningu z gumami?

Każda z gum posiada inną grubość. To z kolei pozwala stosować różne uchwyty treningowe, ćwiczenia stabilizujące itp. Zastosowane tworzywo podczas produkcji o podwyższonej trwałości zapewnia doskonałą elastyczność. Gumy pomagają w skutecznym treningu w zaciszu własnego domu, długo zachowując doskonałą elastyczność. Od teraz nie musimy już chodzić na przepełnione sale treningowe czy siłownie, aby cieszyć się zdrowiem i piękną sylwetką. Dzięki produktom takim jak power band mini możliwe jest wykonanie np. treningu mobility, który wpływa na mobilność całego ciała. Efektem stosowania gum treningowych jest między innymi:

  • ujędrnienie ciała,
  • budowa masy mięśniowej,
  • urozmaicanie treningów,
  • trening mięśni głębokich,
  • utrata zbędnych kilogramów,
  • ułatwienie niektórych ćwiczeń.

Aby uzyskać widoczne efekty ćwiczeń, podobnie jak w przypadku innych aktywności, warto odbyć co najmniej 3 treningi w tygodniu trwające 30 minut lub więcej.

Poniżej przedstawimy popularne ćwiczenia z gumami oporowymi, które można wykonać wszędzie, w zaciszu swojego domu, w ogrodzie, parku, czy gdziekolwiek jesteś.

Przyciąganie taśmy do klatki piersiowej

Jednym z popularnych ćwiczeń jest przyciąganie taśmy do klatki piersiowej. Aby je wykonać, należy stanąć w lekkim rozkroku i zaczepić taśmę o stopy. Pamiętajmy, że gumy mogą mieć inną grubość, tak więc dobierzmy najlepszą dla siebie. Uginamy nogi w kolanach, lekko się pochylamy i trzymamy taśmę za dwa końce, przyciągając ją do klatki piersiowej.

Wykopy nóg do tyłu

Jeżeli pragniesz mieć kształtne pośladki to ćwiczenie, jest dla Ciebie. Możesz zastosować taśmy o różnych oporach. Przyjmij pozycję klęku podpartego i zaczep gumę o obie stopy. Unoś jedną nogę do góry, robiąc wykop. Taśma będzie wówczas stanowiła opór, co z pewnością poczujesz po kilku powtórzeniach.

Odwodzenie nogi w tył

Niewątpliwym plusem treningów w domowym zaciszu jest to, że możesz zapobiec przyszłym kontuzjom. Poprzednie ćwiczenia na pośladki możesz wzbogacić następnym. Tym razem opieramy się dłońmi o ścianę lub krzesło i zakładamy taśmę na wysokość ud nad kolanami. Stojąc na jednej nodze, unosimy drugą do tyłu.

Wyprost nogi w klęku

W pozycji na czworakach końcówki taśmy owiń wokół dłoni i zahacz gumę o podeszwę stopy. Powoli prostuj gumę, napinając tym samym gumę. Przez cały czas wykonywania ćwiczenia pamiętaj o prostych plecach.

Skręty tułowia w podporze

Guma oporowa powinna być ułożona w dłoniach tak, aby móc rozłożyć ręce maksymalnie na boki. Całe ciało tworzy linię prostą. Napinając gumę, jedną rękę przenosimy do pionu, obracając ją do deski bokiem. Następnie przechodzimy do drugiej ręki.

Brzuszki z gumą oporową

Kładziemy się na plecach, a gumy oporowe umieszczamy na kostkach. Wykonujemy klasyczne brzuszki, dodatkowo napinając mięśnie ud. Opcjonalnie możemy unieść nogi w górę.

Półprzysiady

Umieszczamy gumy oporowe pod kolanami i wykonujemy półprzysiad. Poruszając się w lewo, wykonujemy małe kroki. Po kilku krokach zmieniamy stronę.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>