Hamburger. Klasyka i nowość. Czyli co jemy
Hamburger to typowa propozycja fast food. Duma Amerykanów, która według pewnych źródeł, ma jednak niemieckie pochodzenie – hamburger ma pochodzić z XV wieku z Hamburga. Nie ma to jednak większego znaczenia, gdy spojrzymy na fenomen hamburgerów szerzej. Ta klasyczna buła z kotletem to szybkie danie, które znajdziemy właściwie wszędzie, w każdym zakątku świata. I pewnie z uwagi na taką popularność hamburgerów 28 maja obchodzimy Światowy Dzień Hamburgera.
Hamburger czyli co?
Klasyczny hamburger zawiera mięso wołowe. Klucz do sukcesu to wybranie najlepszego rodzaju wołowiny. Jeśli planujemy przyrządzić hamburgera w domu, najlepiej zmielić wołowinę samodzielnie. Dzięki temu będziemy wiedziały, co dokładnie mamy na talerzu.
To nie wszystko. Żeby kotlet był soczysty, a mięso naprawdę smaczne, trzeba wybrać takie, które nie jest zbyt chude. Chodzi o to, żeby móc smażyć, grillować najlepiej bez dodatku oleju.
Czym doprawić mięso? Najpopularniejsze dodatki to gorczyca, kolendra, pieprz cytrynowy, pieprz cayenne. Mięso nie obędzie się bez drobno posiekanej cebulki oraz przeciśniętego przez praskę czosnku. Wiele przepisów wskazuje, by dodać jeszcze jajko, jednak znana z porad kulinarnych Magda Gessler zaleca zamiast tego dobre wyrobienie mięsa i dodanie zimnego bulionu.
Z mięsa formujemy kotlety i grillujemy.
Hamburger to oczywiście także bułka, którą należy krótko grillować po wewnętrznej stronie, tak, by była ciepła, chrupiąca, ale nie straciła zbyt dużo wody i tym sposobem nie stała się twarda.
Hamburger to także warzywa. Myjemy i osuszamy sałatę. Kroimy w plastry pomidora, ogórka i cebulę. To klasyczne dodatki. Możemy dodać też inne warzywa, według upodobania.
Następnie czas na układanie wszystkiego na bułce. Na samym dnie po łyżce nakładamy majonez, keczup i musztardę, następnie sałatę, kotleta, keczup, cebula, ogórki, pomidora, majonez, musztardę i górną część bułki. Całość możemy połączyć patyczkiem do szaszłyka.
Burger nie jest zdrowy?
Niestety hamburger to biała pszenna buła, mięso i warzywa, często serwowany z frytkami i kolorowymi gazowanymi napojami. Gdy przygotujemy go w domu, możemy w niewielkim stopniu sprawić, że będzie zdrowszy, jednak nadal nie jest to najlepszy wybór na posiłek. Stąd warto go jeść od czasu do czasu.
Oprócz tradycyjnej wersji, hamburgera można zjeść także w wersji wegetariańskiej, wegańskiej i bezglutenowej, a nawet hamburgera bez bułki…na sałacie. Jeśli nie jesz mięsa czy glutenu, nadal możesz jeść hamburgera.
Oprócz hamburgera możemy wybrać też inne burgery – z serem, kurczakiem, rybą.
Hamburger po domowemu
Gdy przygotujemy hamburgera w domu, będzie na pewno zdrowiej. Warto zamienić pszenną bułkę, na razową, pełnoziarnistą, do kanapki dodać mnóstwo warzyw. Zamiast słodkich napojów napić się wody. I można świętować Dzień Hamburgera.
Zostaw komentarz